اخبار خارجی

بیت کوین برترین دارایی دنیا در ۱۰ سال گذشته است

نرخ سود سالانه بیت کوین با اختلاف از سایر کلاس دارایی‌ها بالاتر بوده است و همین امر باعث شده است تا تحلیل‌گران ارز دیجیتال BTC را برترین دارایی یک دهه اخیر بنامند. در ۱۰ سال گذشته عملکرد بیت کوین حداقل ۱۰ برابر بهتر از سایر دارایی‌های دیگر بوده است.

چارلی بیللو مدیر عامل شرکت کامپوند کپیتال با استفاده از اطلاعات سایت Ycharts عملکرد دارایی‌های برتر را با هم مقایسه کرده است. علاوه بر این رابرت تالاماس محقق موسسه مساری (Messari) اعلام کرد که بیت کوین به صورت میانگین سالانه ۲۳۰٪ بازدهی داشته است که این مقدار کمی بیشتر از ۱۰ برابر دارایی رتبه دوم است.

عملکرد بیت کوین

در رتبه دوم این جدول شاخص نزدک-۱۰۰ قرار دارد که نرخ سود سالانه آن ۲۰٪ محاسبه شده است. پس از آن شاخص US Large Caps شاخص شرکت‌های آمریکایی با ارزش بازار بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار قرار دارد که نرخ سود سالانه آن ۱۴٪ است. شاخص شرکت‌های Small Caps آمریکایی تنها کلاس دارایی دیگریست که نرخ سود سالانه آن دو رقمی است.

این آمار نشان می‌دهد که طلا از سال ۲۰۱۱ تا کنون به صورت میانگین سالانه ۱.۵٪ سود داشته است. میزان سوددهی طلا در ۵ سال از ۱۱ سال گذشته زیر صفر بوده است. بر اساس اطلاعات Gold Price این فلز گرانبها از ابتدای سال ۲۰۲۱ به میزان ۸.۵٪ کاهش قیمت داشته است.

میزان رشد بیت کوین از سال ۲۰۱۱ تاکنون برابر ۲۰،۰۰۰،۰۰۰٪ بوده است. ارز دیجیتال BTC در سال ۲۰۱۳ بهترین عملکرد سالانه خود را داشته است. در این سال بیت کوین ۵۵۰۷٪ افزایش قیمت را تجربه کرد.

بر اساس این اطلاعات تنها در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ بیت کوین با کاهش قیمت به ترتیب معادل ۵۸٪ و ۷۳٪ مواجه بوده است.

بزرگ‌ترین رمز ارز بازار از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۱۰۸٪ رشد داشته است و توانست بالاترین قیمت خود را در ۱۴ مارس به میزان ۶۱۵۰۰ دلار ثبت کند. در زمان نگارش این خبر قیمت ارز دیجیتال BTC برابر ۵۹۰۹۵ دلار است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا