متوسط مقالات عمومی

بکت صعودی: انتشار محصولات جدید با رشد معاملات قراردادهای آتی

معاملات قراردادهای آتی بکت

هر وقت که بیت کوین از نقطه همیشه مهم ۱۰.۰۰۰ دلار عبور می کند، تحلیلگران به دنبال رویدادی مهم در صنعت می گردند. بخش ارز دیجیتال، جوان و پر نوسان بوده و یک اعلامیه مهم می تواند موج هایی عظیم در بازار به وجود آورد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در هفته های اخیر، بازار در روندی نزولی قرار داشت، اما چندین اتفاق مهم توانستند روحیه بخش این صنعت باشند. بکت، شرکتی که بر تشویق سازمان ها به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال تمرکز دارد، مدتهاست که یکی از تاثیرگذارترین نقش ها را در تعیین ارزش گذاری بازار داشته است.

با این حال انتشار اولیه محصولات بکت، همیشه با شهرت و محبوبیت این شرکت همخوانی نداشته است. در ماه سپتامبر، این شرکت پلتفرم قراردادهای آتی خود که از آن بسیار تعریف کرده بود را راه اندازی کرد. جدا از شور و اشتیاق جامعه و تحلیلگران، نتیجه این پروژه تنها ۷۱ بیت کوین (۷۰۰.۰۰۰ دلار در آن زمان) بود، رقمی ناچیز برای پروژه ای که به عنوان مشوق سرمایه گذاری های بزرگ و جدی سازمانی معرفی شده بود. از زمان راه اندازی بی سرو صدای این پلتفرم، حجم معاملات افزایش پیدا کرد که در هفته ی گذشته شاهد دو بار رشد ناگهانی آن بودیم.

رشد در بازار چین

درخواست رییس جمهور چین، ژی جین پینگ، مبنی بر سرعت بخشیدن به نوآوری های بلاک چین در این کشور، به نظر باعث واکنش نشان دادن بازاری شد که از خود حرکتی نشان نمی داد. بیت کوین بلافاصله تا ۱۰.۵۰۰ دلار بالا رفت و بسیاری از آلت کوین ها نیز بر این موج سوار شده و به آرامی به ناحیه سبز بازگشتند.

بسیاری از پلتفرم های ارز دیجیتال، شاهد افزایش حجم معاملاتی خود بودند و بکت نیز از این قاعده مستثنا نبود. طبق آمار منبع نظارتی توییتری، Bakkt Volume Bot، بکت در روز جمعه، ۱.۱۸۳ بیت کوین (۱۱ میلیون دلار) معامله داشت.

از زمان راه اندازی پلتفرم قراردادهای آتی بکت، حجم ها معمولا زیر ۱ میلیون دلار بوده اند. این رشد ناگهانی، ۲۵۷ درصد بیشتر از جهش قبلی بود، رکوردی که بر روی تنها ۴۴۱ قرارداد آتی بیت کوین (۴.۸ میلیون دلار) در ۲۳ اکتبر قرار داشت. در زمان نگارش این خبر، حجم کل، بیش از ۶۶۱ قرارداد معامله شده بوده که ۴۸ درصد نسبت به روز معاملاتی قبل کاهش داشته است:

گزینه ها

با افزایش حجم معاملاتی قراردادهای آتی بکت، این شرکت در ۲۴ اکتبر اعلام کرد که برای اولین بار در ۹ دسامبر، قراردادهای انتخابی تنظیم شده را برای بیت کوین منتشر خواهد کرد. طی یک نشست خبری، بکت اعلام کرد که قراردادهای انتخابی شامل بازدهی سرمایه، پول نقد یا تسویه های فیزیکی، کارمزدهای پایین و گزینه های اروپایی خواهد بود.

این شرکت همچنین گفت که یک سرویس پیام رسانی داخلی نیز معامله گران را قادر می سازد تا در هنگام انجام معاملات بزرگ، گزینه ها و تحلیل هایشان، با یکدیگر در ارتباط باشند. با اینکه سرویس گزینه ها بدون کارمزد راه اندازی خواهد شد، بکت از ژانویه ۲۰۲۰، به ازای هر قرارداد، ۱.۲۵ دلار دریافت خواهد کرد. عمر بهام، تولید کننده ی محتوا و شرکت کننده ای دائمی در موضوعات مربوط به پیشرفت های این صنعت، برای کوین تلگراف توضیح داد که چرا گزینه ها در مقایسه با قراردادهای آتی برای سرمایه گذاران انتخابی امن تر به شمار می آیند:

آنها به کسانی که مردد هستند، یک گزینه می دهند ولی آنها را مجبور به نهایی سازی یک فروش استقراضی پیش بینی شده یا خرید استقراضی (call/put) نمی کنند. قراردادهای آتی به صورت روزانه سود یا ضرر می کنند و اگر موقعیت های خاصی در دست باشد، می توانند آسیب رسان باشند. گزینه ها تنها از طریق میزان پرداختی که برای بازکردن قرارداد پرداخت شده می توانند به معامله گران ضرر برسانند. گزینه ها باعث جذب کلاسی بسیار بالغ تر از مرددان به بکت می شود که می تواند حجم معاملاتی این پلتفرم بسیار افزایش دهد.

بهام به کوین تلگراف گفت که سرویس گزینه های بکت می تواند سرمایه گذاری های سازمانی در ارز دیجیتال را افزایش دهد، از آنجا که بکت بیشتر متمایل به سازمان هایی با سرمایه های بالا می باشد، افزایش حجم ناشی از گزینه ها، می تواند حجم بیشتری را نیز جذب کند، چرا که اعتبار پلتفرم افزایش می یابد. وی اینگونه ادامه داد چون بکت برای تسویه به بیت کوین نیاز دارد، می تواند تقاضا برای ارزهای دیجیتال را افزایش دهد.

با اینکه بسیاری از تحلیلگران با دیدن حجم های اولیه قرارداهای اتی بیت کوین ناامید شده بودند، بهام عقیده اش این است که هر دو پلتفرم به صورت طبیعی در طی زمان رشد خواهند کرد:

بکت به دلیل ارتباطش با ICE تبدیل به چهره ای برجسته در میان سازمان ها می شود. با رشد حجم های معاملاتی، این باعث تسریع رشد بیشتر در آینده خواهد شد.

یکی از تحلیلگران مطرح در توییتر، Dave the Wave، نیز به کوین تلگراف گفت که راه اندازی گزینه قراردادهای آتی بکت، باعث تزریق بیشتر پول های سازمانی به بازار ارز دیجیتال خواهد شد. وی توضیح داد که افزایش نقدینگی می تواند باعث کاهش نوسانات شده و نهایتا منجر به افزایش قیمت شود.

جوزف ادواردز، مدیر تحقیقات در Enigma Securities، یکی از شرکت های سازمانی ارز دیجیتال، به کوین تلگراف گفت که گزینه های تنظیم شده بیت کوین در بلند مدت به نفع صنعت خواهد بود:

در کوتاه مدت، با اینکه ما خوشبین هستیم و کاربردهای بیشتر و سریعتری نسبت به انتشار ماهیانه قراردادهای آتی می بینیم، عقیده داریم که بازارها هنوز درس ماه سپتامبر را به خاطر دارند و تغییر وضعیت نامحتمل می باشد.

با اینکه ادوارد چندان دید روشنی نسبت به سرویس که بکت در حال حاضر ارائه می دهد ندارد، اقرار کرد که مغایرت حجم معاملات از زمان راه اندازی ممکن است به دلیل استفاده کم معامله گران روزانه باشد. وی افزود، چیزی که بکت در حال حاضر از نظر تولید قراردادهای آتی ارائه می دهد، باعث تغییر قابل توجهی نخواهد شد.

برای ادوارد، با اینکه موج تغییر مسیر دولت چین به بلاک چین، ممکن است تاثیری آنی گذاشته باشد، ولی این نامعقول است که تصور کنیم سرمایه گذاری سازمانی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد:

رویکرد ما در این وضعیت، در انتظار بودن است، و مفروضات زیادی را سریع در نظر نمی گیریم. پیامدهای واقعی این توسعه به احتمال زیاد در بازه ای ۱ تا ۳ ساله احساس خواهد شد. در کوتاه مدت آنرا در جلب توجه سازمان ها تقریبا بی اثر می بینیم.

بکت با استارباکس همکاری می کند

با اینکه اکثر خدمات مالی بکت بر سرمایه گذاری سازمانی تمرکز دارند، این شرکت ورودش را به بخش پرداخت موبایلی به همراه پروژه ای دیگر مبنی بر یک اپلیکشین را اعلام کرده است. در ادامه ی روند رشد رکورد حجم های معاملاتی در پلتفرم قراردادهای آتی بیت کوین، این شرکت در ۲۸ اکتبر اعلام کرد که اَپی به منظور کمک به مشتریان برای یافتن ارزش دارایی های دیجیتال منتشر خواهد کرد.

طی اعلامیه ی بلندپروازانه ولی بی محتوا، اعلام شد که غول قهوه، استارباکس، نیز پرداخت دیجیتال را در فروشگاه های خود قبول می کند. مدیر پرداخت و همکاری های استار باکس، ماریا اسمیت، گفت:

استارباکس نقشی حیاتی در توسعه کاربردهایی عملی، قابل اعتماد و تنظیم شده برای مصرف کنندگان در تبدیل دارایی های دیجیتال خود به دلار آمریکا برای استفاده در استارباکس بازی خواهد کرد.

هنوز کاملا معلوم نیست که بکت چگونه دارایی های دیجیتال را در محل فروش به دلار آمریکا تبدیل خواهد کرد. اسمیت گفت که سیستم Starbucks Rewards که حدود ۱۵ میلیون عضو دارد، می تواند به عنوان چهارچوبی برای این طرح پرداختی باشد. مایک نووگراتز، رییس بانک تجاری ارز دیجیتال Digital Galaxy، نظر خود را توییت کرد و گفت ریسک بکت و استارباکس نشانه ای از نزدیکی مقبولیت ارزهای دیجیتال می باشد:

این فضا را دنبال کنید. به بیان دیگر این اتفاقی مهم است. مقبولیت ارزهای دیجیتال نزدیک است. بکت در نیمه ی اول ۲۰۲ اَپی برای مصرف کنندگان منتشر می کند؛ این محصول به وسیله استارباکس آزمایش خواهد شد.

جو ویزنتال، از ویرایشگران بلومبرگ بیزینس و مفسر مطرح مالی، از توییت نووگراتز انتقاد کرد و طی کامنتی گفت که قهوه را می توان الان هم با سیستم های مختلف پرداخت خریداری کرد و بسیار نامحتمل است که معرفی گزینه خرید با ارز دیجیتال، بتواند چیزی را تغییر دهد، وی گفت:

من موافق نیستم. این روزها خرید قهوه با استفاده از تعداد زیادی سیستم پرداخت بسیار آسان شده، و من نمی توانم درک کنم که یک سیستم مبنی بر ارز دیجیتال چگونه می تواند باعث بهبود چیزی شود.

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا