اخبار عمومی

انتقاد ویتالیک بوترین از تمدید مجوز FISA؛ حریم خصوصی جامعه کریپتو در خطر است

تمدید مجوز شماره ۷۰۲ قانون نظارت بر اطلاعات خارجی (FISA) توسط مجلس سنای آمریکا از سوی ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیانگذاران اتریوم مورد انتقاد قرار گرفته است. وی ابراز نگرانی کرده است که اجرای برنامه‌های جدید در بخش ۷۰۲ ممکن است حریم خصوصی و جامعه کریپتو را تحت تاثیر قرار دهد. سنای ایالات متحده با وجود مخالفت‌ها این قانون را به مدت دو سال تمدید کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین، تمدید این قانون اجازه نظارت بدون مجوز را می‌دهد و عمدتا افراد خارجی را هدف قرار می‌دهد، اما همچنین بر آمریکایی‌هایی تاثیرگذار است که ممکن است به طور تصادفی ارتباطات آن‌ها رهگیری شود.

انتقاد بوترین و هشدار در مورد حفظ حریم خصوصی

بوترین تاکید کرده که فقدان پیشرفت‌های اساسی در حفاظت از حریم خصوصی می‌تواند اعتماد را در جامعه ارزهای دیجیتال از بین ببرد. صنعت کریپتو که حریم خصوصی و تمرکززدایی از از ارزش‌عای اصلی آن هستند، ممکن است با نظارت دولتی بیشتری مواجه شود و این موضوع احتمالا نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال در سطح جهانی را تغییر خواهد داد.

اظهارات بوترین حاکی از افزایش احساس ناراحتی در صنعت ارزهای دیجیتال است. به گفته وی ابزارهای نظارتی در سطح گسترده می‌توانند اعتماد و امنیت را در دنیای کریپتو از بین ببرند، زیرا کاربران و توسعه‌دهندگان را در معرض توجه غیرضروری دولت قرار می‌دهند.

توییت ویتالیک بوترین
منبع: X

این لایحه برای امضای جو بایدن رییس جمهور آمریکا فرستاده شده که به شدت از تمدید آن حمایت کرده است. اما همچنان بحث‌ها در مورد مبارزه برای ایجاد تعادل بین منافع امنیت ملی با حمایت از حقوق حریم خصوصی افراد ادامه دارد. نتیجه اجرای این قانون احتمالا روی شیوه‌های امنیت ملی، چشم‌انداز آینده ارزهای دیجیتال و حاکمیت آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

جزییات تمدید قانون FISA

مجلس سنای ایالات متحده اخیرا پس از یک بحث داغ، لایحه تمدید بخش 702 FISA را برای دو سال دیگر تصویب کرده است. این حکم در حالی صادر شد که اعضای مترقی و محافظه‌کار که خواستار اقدامات سختگیرانه‌تر برای حفاظت از داده‌ها بودند، در برابر آن به شدت مقاومت می‌کردند. اما در نهایت تمدید این مجوز با تعداد آرای ۶۰ به ۳۴ به تصویب رسید.

این تمدید اجازه اقدامات نظارتی بدون مجوز را می‌دهد که عمدتا افراد خارجی در خارج از کشور آمریکا را هدف قرار می‌دهند. با این وجود، ارتباطات آمریکایی‌هایی را که در این فعالیت‌ها دخالت داشته‌اند نیز در بر می‌گیرد.

لازم به ذکر است، موافقان این قانون را در مبارزه با تروریسم و سایر جرایم لازم دانسته و انقضای آن را یک خطر امنیتی خوانده‌اند.

بوترین حمایت خود را از ارتقای حریم خصوصی آنلاین اعلام کرد

بوترین در ادامه این جریانات اعلام کرد از پشتیبانی برای توسعه راه حل‌های حفظ حریم خصوصی در برابر ردیابی ناسالم آنلاین حمایت می‌کند.

وی به این موضوع اشاره کرده است که حریم خصوصی در فضای فیزیکی به سرعت در حال کاهش است. از این رو، حفظ حریم خصوصی آنلاین یکی از معدود ابزارهایی است که برای بازگرداندن کمی تعادل در اختیار داریم.

توییت ویتالیک در مورد حریم خصوصی
منبع: X

نکته اصلی این است که آیا اتریوم، به‌عنوان لایه‌ای زیربنایی از فناوری بلاکچین، باید ذاتا حریم خصوصی تراکنش‌ها را فراهم کند یا خیر؟ بوترین اذعان داشته که اجرای حریم خصوصی تراکنش‌های پیش فرض ممکن است بر مقیاس‌پذیری و کارایی شبکه تاثیر بگذارد.

اما تیم توسعه‌دهنده اتریوم بر اصلاح مقیاس‌پذیری و استفاده از اثبات دانش صفر (ZK-proofs) برای حل برخی از این نگرانی‌های عمده در طول زمان کار کرده است. بسیاری از پروتکل‌های اتریوم در حال بررسی استفاده از فناوری ZK هستند.

منبع
کوین گیپ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا