اخبار خارجی

اگر ۵ سال پیش بیت کوین خریده بودید الان چقدر سرمایه داشتید؟

یکی از روش‌های متداولی که معامله‌گران برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین استفاده می‌کنند، میانگین هزینه دلاری (DCA) است. در این روش مقادیر دلاری برابر در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی یا ماهانه برای خرید یک دارایی اختصاص داده می‌شود. در این مطلب به محاسبه سود افرادی که از این روش از آغاز سال ۲۰۱۷ تا کنون استفاده کرده‌اند، می‌پردازیم و آن را با سرمایه‌گذاری مشابه در طلا در همین بازه مقایسه می‌کنیم. با ما همراه باشید.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از فین بولد، داده‌ها نشان می‌دهد اگر از ماه ژانویه ۲۰۱۷ (دی ۱۳۹۵) ماهانه مبلغ ۱۰ دلار (با احتساب دلار ۳,۸۰۰ تومانی در آن زمان معادل مبلغ ۳۸,۰۰۰ تومان) را برای خرید بیت کوین اختصاص می‌دادید تا به امروز ۶۱۰ دلار را بابت خرید بیت کوین هزینه کرده بودید که با در نظر گرفتن روند ریالی قیمت دلار، این مبلغ حدود ۹ میلیون تومان می‌شد. در ازای این هزینه اکنون شما حدود ۰.۱۴۶ بیت کوین در اختیار داشتید.

در زمان نگارش این مطلب قیمت بیت کوین حدود ۴۷,۵۰۰ است. بنابرین میزان بیت کوین خریداری شده از این روش در امروز چیزی حدود ۶,۹۷۸ دلار معادل بیش از ۲۰۹ میلیون تومان ارزش دارد به عبارت دیگر در بخش دلاری ۱,۰۴۳٪ و در بخش ریالی ۲,۳۲۲٪ رشد اتفاق افتاده است.

پرتفو دلاری بیت کوین از سال ۲۰۱۷
پرتفو دلاری بیت کوین از سال ۲۰۱۷

با مقایسه DCA مربوط به بیت کوین و طلا به این نتیجه می‌رسیم که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بیت کوین ۴۷ برابر بیش از طلا بوده است. به عبارت دیگر با سرمایه‌گذاری مجموعا ۶۱۰ دلار (۹ میلیون تومان) در طی این ۵ سال روی طلا، ۷۴۴ دلار (۲۳ میلیون تومان) خروجی عاید سرمایه‌گذاران می‌شد.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری با خرید بیت کوین به روش DCA

در روش سرمایه‌گذاری DCA میانگین قیمت خریداری شده در نقش نقطه قیمتی فعلی ایفای نقش می‌کند بنابرین با افزایش قیمت بیت کوین سرعت افزایش سود بدست آمده افزایش می‌یابد.

در نقطه مقابل اگر قیمت بیت کوین کاهش یابد، معامله‌گری که از روش DCA استفاده کرده است پول کمتری را نسبت به کسی که همه دارایی خود را در یک زمان خریداری کرده است، از دست می‌دهد. به هر حال معامله‌گرانی که از این روش استفاده می‌کنند، خطر ریزش قیمتی بیت کوین را قبول می‌کنند زیرا اعتقاد دارند در بلندمدت DCA موجب سود آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این برخی از سرمایه‌گذاران علاوه بر خریدی که هر ماه انجام می‌دهند، در ریزش‌های بیت کوین نیز به دارایی خود اضافه می‌کنند.

اما یک نکته جالب در این رابطه وجود دارد که کمک کرده تا افرادی که از روش DCA برای خرید بیت کوین استفاده کرده‌اند سود بیشتری نصیبشان شود. مطابق داده‌های موجود حدود ۷۴٪ از هولدرهای بیت کوین در سود قرار دارند و تنها ۱۸٪ از آن‌ها در محدوده ضرر هستند. این افراد BTC را در قیمتی بالاتر از ۵۲,۰۰۰ دلار خریداری کرده‌اند. ۸٪ باقی‌مانده نیز کسانی هستند که با توجه به نوسانات روزانه بیت کوین به طور تقریبی نه سود و نه ضرر کرده‌اند.

منبع
finboldnewsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا