اخبار اتریوم

رشد قیمت اتریوم با شایعات ETF اسپات؛ اوضاع بازار آپشن و فیوچرز چگونه است؟

قیمت اتریوم در ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت)، پس از اینکه اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد بلومبرگ، احتمال تایید صندوق قابل معامله در بورس اتریوم (ETF) را از ۲۵٪ به ۷۵٪ افزایش داد، بیش از ۱۹٪ افزایش یافت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بالکوناس خاطرنشان کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) احتمالا با فشار سیاسی روبرو شده است، زیرا موضع قبلی آن تعامل کمی را با درخواست‌دهندگان نشان می‌داد.

پست X اریک بالچوناس - منبع: بالچوناس
پست X اریک بالچوناس – منبع: بالچوناس

بالکوناس بیان کرد که SEC طبق گزارش‌ها از صرافی‌هایی مانند NYSE و Nasdaq خواسته تا پرونده‌های خود را به‌روزرسانی کنند؛ اگرچه هیچ تایید رسمی از سوی این قانون‌گذار وجود نداشته است. با این وجود، نیت گراچی (Nate Geraci)، یکی از بنیان‌گذاران ETF Institute و رییس ETF Store، اظهار داشت که تصمیم نهایی در رابطه با S-1s (بیاینه ثبت نام) در انتظار بررسی است.

پست X نیت گراچی - منبع: گراچی
پست X نیت گراچی – منبع: گراچی

به گفته گراچی، SEC می‌تواند تغییرات قوانین مبادله (19b-4s) را جدا از ثبت صندوق (S-1) تأیید کند که از نظر فنی ممکن است بیشتر از مهلت ۲۳ می (۳ خرداد) برای درخواست ETF اسپات اتریوم VanEck به تعویق بیافتد. این به قانون‌گذار زمان بیشتری برای بررسی و تأیید، با در نظر گرفتن پیچیدگی‌ها و خطرات مرتبط با ساختارهای مربوط به ارزهای دیجیتال با مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) می‌دهد.

بررسی قراردادهای آپشن اتریوم

تصمیم قریب‌الوقوع در مورد ETFهای اسپات اتریوم به طور قابل توجهی علاقه به قراردادهای معاملات آپشن با انقضای هفتگی و ماهانه را افزایش داده است. در دریبیت (Deribit)، صرافی بزرگ مشتقات، سود باز آپشن‌های اتر برای ۲۴ می (۴ خرداد) ۸۶۷ میلیون دلار ثبت شده است، در حالی که برای ۳۱ می (۱۱ خرداد)، به ۳.۲۲ میلیارد دلار می‌رسد. در حالی که، سود ماهانه آپشن‌های اتریوم CME تنها ۲۵۹ میلیون دلار و OKX هم ۲۲۹ میلیون دلار است.

نسبت قراردادهای اختیار خرید به فروش (Call-to-Put) در دریبیت به شدت به نفع کال (اختیار خرید) است که نشان می‌دهد معامله‌گران در خرید آنها نسبت به پوت (اختیار فروش) مشتاق‌تر بوده‌اند.

سود باز آپشن‌های ۲۴ می اتریوم در دریبیت بر حسب ETH – منبع: دریبیت

اگر قیمت اتر در ۲۴ می (۴ خرداد) ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت جهانی (۱۱:۳۰ به وقت تهران) بالای ۳٬۶۰۰ دلار بماند، تنها ۴۴۰٬۰۰۰ دلار از قراردادهای پوت در این تاریخ انقضا درگیر خواهند بود. اساساً، اگر اتریوم بالاتر از ۳٬۴۰۰ دلار یا ۳٬۵۰۰ دلار معامله شود، حق فروش اتریوم در این سطوح بی‌اهمیت می‌شود.

هولدرهای آپشن‌های کال تا سقف ۳٬۶۰۰ دلار از فرصت خود استفاده کرده و از اختلاف قیمت بهره خواهند برد. اگر اتریوم در زمان انقضای هفتگی بالای ۳٬۶۰۰ دلار باقی بماند، این سناریو منجر به سود قابل توجه ۳۹۷ میلیون دلاری می‌شود که به نفع آپشن‌های کال است.

برای انقضای ماهانه اتریوم در ۳۱ می (۱۱ خرداد)، سود و ضرر به مراتب بیشتر خواهد بود، زیرا ۹۷٪ از آپشن‌های پوت قیمتی برابر یا کمتر از ۳٬۶۰۰ دلار دارند و اگر قیمت اتر از این آستانه فراتر رود، آنها را بی‌ارزش می‌کند.

سود باز آپشن‌های ۳۱ می اتریوم در دریبیت بر حسب ETH - منبع: دریبیت
سود باز آپشن‌های ۳۱ می اتریوم در دریبیت بر حسب ETH – منبع: دریبیت

رالی اخیر اتر به نفع گاوهای آپشن

اگرچه نتیجه نهایی احتمالاً از سود احتمالی ۳.۲۲ میلیارد دلاری فاصله خواهد داشت، اما به طور قابل توجهی به نفع آپشن‌های کال خواهد بود. به عنوان مثال، اگر قیمت اتر در ۳۱ می (۱۱ خرداد) به ۴٬۵۵۰ دلار برسد، سود باز خالص به نفع آپشن‌های کال به میزان ۱.۹۲ میلیارد دلار خواهد بود. حتی با ۴٬۰۵۰ دلار، این اختلاف به مقدار ۱.۴۴ میلیارد دلار برای آپشن‌های کال باقی می‌ماند.

مهم است بدانید که یک معامله‌گر می‌تواند یک آپشن پوت را بفروشد، در نتیجه زمانی که اتر از قیمت مشخصی فراتر رفت، در سود قرار می‌گیرد. همچنین، زمانی که قیمت اتر کاهش می‌یابد، فروشنده یک آپشن کال نیز از کاهش قیمت اتر سود می‌برد و استراتژی‌های پیچیده‌تری را می‌توان با استفاده از تاریخ‌های انقضای مختلف پیاده‌سازی کرد. متأسفانه، برآورد این تأثیر ساده نیست.

سودباز فیوچرز نیز رکورد زد

سودباز فرضی یا ارزش دلاری قفل شده در تعداد قراردادهای فیوچرز (آتی) اتریوم نیز در عرض یک روز ۲۵٪ افزایش یافته است.

سود باز فیوچرز اتریوم - منبع: کوین گلس
سود باز فیوچرز اتریوم – منبع: کوین گلس

قراردادهای فیوچرز اتریوم اکنون که رشد قیمتی ناگهانی و زیادی را تجربه کرده است، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. در حال حاضر سود باز فرضی قراردادهای فیوچرز به رکورد ۱۴.۰۵ میلیارد دلاری رسیده است. سقف تاریخی قبلی در ۱۳.۲ میلیارد دلار قرار داشت که آخرین بار در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) سال جاری مشاهده شد.

در مجموع، ۱۹٪ رشد غیرمنتظره اتر، تریدرهای آپشن را غافلگیر کرد و شرایط را برای سود قابل توجهی برای استراتژی‌های صعودی در بازار آپشن فراهم کرده است. احتمالاً این سودها مجددا سرمایه‌گذاری می‌شوند تا این روند مثبت را حفظ کنند، که نویدبخش صعود قیمت اتر پس از انقضای آپشن‌هاست.

نمودار روزانه قیمت اتر - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت اتر – منبع: تریدینگ ویو

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا