متوسط مقالات

آیا وی پی ان های توزیع شده وب را اصلاح می‌کنند؟

وقتی صرافی بایننس در اوایل سال جاری مشتریان مقیم آمریکای خود را از صرافی غیر متمرکز خود بیرون کرد بسیاری از مشتریان این شرکت برای دور زدن صرافی به وی پی ان ها روی آوردند. تمام وی پی ان ها این ترفند را انجام می دهند و گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. در حقیقت حتی یک دسته جدید وجود دارد: وی پی ان توزیع شده که اغلب از ارز دیجیتال و رمزنگاری استفاده می کند.

وی پی ان های توزیع شده از چندین جهت نسبت به همتایان سنتی خود برتری دارند. اول از همه آنها شما را مجبور نمی کنند که نسبت به داده‌های خود به یک شرکت وی پی ان اعتماد کنید؛ در عوض یک شبکه همتا به همتا ترافیک رمزگذاری شده شما را اداره می کند.

دوم اینکه وی پی ان های توزیع شده می توانند از پرداخت های ارز دیجیتال برای باز کردن بازار وی پی ان به خریداران و فروشندگان استفاده کنند. متأسفانه اکثر وی پی ان های توزیع شده در دست اقدام هستند. آنها باید بدون اینکه اشتباه کنند راه هایی را برای دور زدن محدودیت ها در مقیاس بزرگ و جلوگیری از نظارت دولت پیدا کنند. علاوه بر آن آنها نیاز به ایجاد شبکه های نود قابل توجهی دارند.

این موارد زمان می برد بنابراین بگذارید ببینیم که آیا این سه وی پی ان این کار را انجام می دهند یا خیر.

وی پی ان بریو : جدیدترین پروژه وی پی ان توزیع شده امسال

وی پی ان توزیع شده

بریو، شرکت مرورگر محبوب VPN⁰ را در این ماه پیشنهاد داد. اساسا جدول های هش توزیع شده VPN⁰ به کاربران امکان می دهد نود های وی پی ان که مایل به ارائه مطالب خود هستند را پیدا کنند.

در همین حال پروتکل دانایی صفر به نودها ها اطمینان می دهد که داده هایی را انتخاب کرده اند که برای لیست سفید انتخاب شده اند. همه اینها بدون افشای ترافیک کاربر انجام می شود. علاوه بر این هدف VPN⁰ بریو عملکرد بالا با استفاده از زنجیره های VPN است. اینها اجازه می دهند تا ترافیک بدون وقفه برای کاربران به سرعت از بین نودها ها عبور کند.

گرچه محققان بریو متوجه برخی تأخیرها در طول آزمایش شدند اما معتقدند این موانع به مرور برداشته می شوند. بریو نگفته است كه آیا VPN⁰ به توکن خود(BAT) تكیه خواهد كرد اما این ایده در حالت تعلیق است. در سال ۲۰۱۸ مدیر عامل شرکت Bravean Eich اظهار داشت كه وی از جامعه درمورد “وی پی ان بریو با BAT پرداخت می شود” پرسید و پاسخ مثبت دریافت كرد.

بریو هنوز ویژگی مرورگر را اعلام نکرده است، VPN⁰ هنوز در دست تحقیق است.

Mysterium: وی پی ان توزیع شده مبتنی بر اتریوم

میستریوم (Mysterium) یکی دیگر از وی پی ان های توزیع شده با تمرکز دوگانه بر روی حریم شخصی کاربر و لیست سفید ترافیک است. اما برخلاف بریو لیست های سفید میستریوم توسط خود میستریوم ایجاد می شود نه توسط نود های فردی. این بدان معنی است که نود ها باید در میستریوم ثبت نام کنند، سیاستی که ممکن است در برابر نفوذ بیرونی آسیب پذیر باشد حتی اگر میستریوم با سانسور مخالف باشد.

در حال حاضر میستریوم در حال کار بر روی عملکرد است. هم اکنون ۱۷۶ نود فعال دارد و در حال آماده سازی برای ارسال ترافیک آزمایشی از سه تجارت است. این آزمایش “احتیاجات تکنیکال دقیق شبکه را نشان می دهد.” میستریوم همچنین قابلیت مسیریابی multi-hop را در نظر دارد که باعث بهبود عملکرد می شود مانند زنجیره های وی پی ان بریو. میستریوم عمدتا از بلاک چین برای پرداخت ارز دیجیتال استفاده می کند. هم اکنون حدود ۵۰ دلار اتر در هر ماه برای ترافیک آزمایشی به اپراتورهای نود پرداخت می کند. هنوز سرویس وی پی ان برای کاربران نهایی وجود ندارد اما در نهایت میستریوم به کاربران امکان می دهد ارائه دهندگان وی پی ان را از یک بازار انتخاب کنند و با توکن MYST هزینه خدمات را بپردازند.

EthVPN: وی پی ان توزیع شده برای استفاده گاه به گاه

EthVPN یک پروژه نسبتاً عجول و بی دقت است: اذعان می کند که نمی تواند حریم شخصی را تضمین کند و هشدار می دهد که اپراتورهای نود مستقل آن می توانند داده های شما را بفروشند. همچنین به کاربرانی که درباره حریم خصوصی خود نگران هستند پیشنهاد می کند که به مرورگر Tor مراجعه کنند. وب سایت رسمی “EthVPN تضمین حریم خصوصی را با سرعت، استحکام و راحتی معامله می کند.”

علیرغم برخورد بی پروای EthVPN به امنیت این پروژه بسیار خوب است. توسعه دهنده اصلی ویرجیل گریفیث (Virgil Griffith) دانشمند برجسته تحقیقات اتریوم است. با این حال EthVPN خاطرنشان می کند که هیچ ارتباطی با بنیاد اتریوم ندارد. در عوض EthVPN صرفاً اجازه پرداخت اتریوم را می دهد هر چند که هم اکنون رایگان است.

اگر فقط سعی در دور زدن فیلترینگ یا سانسور دارید، طبیعت خطرناک EthVPN ممکن است توافق قابل قبولی باشد. از آنجایی که شبکه محدودیتی در عضویت نود یا آدرس های IP ایجاد نمی کند “مسدود شدن نزدیک نیست.” بعلاوه EthVPN هم اکنون در دسترس است که چیزی بیش از آنچه که می توان برای وی پی ان های میستریوم و بریو گفت.

آیا وی پی ان های توزیع شده می توانند با بقیه رقابت کنند؟

وی پی ان های توزیع شده ممکن است با چالش هایی روبرو شوند. اول از همه ممکن است نتوانند آزادی مطلق ارائه دهند. باید دید که بریو و میستریوم چقدر رویکرد دخالت اتخاذ می کنند. علاوه بر این مشخص نیست که آیا آنها در برابر سرعت ISP ممنوعیت وی پی ان تحمیل شده از دولت و غیره آسیب پذیر خواهند بود.

علاوه بر این بازارهای وی پی ان مبتنی بر کریپتو ممکن است معاملات قاتل را ارائه ندهند. سرویس های شناخته شده ای مانند ProtonVPN برنامه های رایگان را ارائه می دهند و رقابت با این قیمت دشوار است. در نظر بگیرید که مرورگر اپرا یک وی پی ان داخلی رایگان ارائه می دهد، این نشان می دهد که بریو نمی تواند واقعاً مبلغ زیادی را برای شارژ خدمات وی پی ان خود بگیرد.

سرعت ممکن است نقطه فروش هم نباشد. یکی از بررسی های اخیر نشان می دهد که بسیاری از وی پی ان ها می توانند با سرعت معمولی اینترنت هم کار کنند:Comparitech می گوید: “شانس افزایش پهنای باند موجود بسیار اندک است.” وی پی ان های توزیع شده ممکن است شبکه های نود نیرومندی بسازند و رمزگذاری آنها را ساده کنند اما احتمالا برای کاربران سریع تر به نظر نمی رسند.

در نهایت نود ها می توانند پهنای باند خود را به سایر شبکه های توزیع شده اختصاص دهند. خدمات ذخیره سازی پرونده مانند Sia و Filecoin و شبکه تحویل محتوا مانند NKN نیز انگیزه های رمزگذاری را برای انتقال داده همتا به همتا فراهم می کنند. اپراتورهای نود از پهنای باند محدودی برخوردار هستند و در نهایت نیروهای بازار تصمیم می گیرند که وی پی ان های توزیع شده یک دنباله سودآور باشند یا خیر.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا