اخبار بیت کوین

ماجرای سانسور تراکنش‌ها در بلاکچین بیت کوین چیست؟

آیا شبکه بیت کوین سانسورپذیر است؟ این سوالی است که ممکن است ذهن علاقه‌مندان به بیت کوین را درگیر کرده باشد. در حالی که بسیاری معتقدند بلاکچین بیت کوین بنیانی غیرمتمرکز دارد و سانسور نمی‌شود، یکی از توسعه‌دهندگان به تازگی مقاله‌ای منتشر کرده و در آن به ۶ تراکنشی که مشکوک به سانسور شدن هستند، اشاره کرده است.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

بر اساس این مقاله، برخی از استخرهای استخراج بعضی از تراکنش‌های مرتبط با آدرس‌های لیست تحریمی OFAC را سانسور می‌کنند؛ اتفاقی که به چشم ماکسیمالیست‌های بیت کوین ممکن است به ضرر غیرمتمرکز بودن این شبکه بلاکچینی منجر شود.

این توسعه‌دهنده پروژه‌ای با نام ماینینگ پول آبزرور (miningpool-observer) طراحی کرده که هدف آن شناسایی تراکنش‌هایی است که می‌توانستند توسط استخرهای استخراج تایید شوند. داده‌های این پروژه نشان می‌دهد در ماه سپتامبر و اکتبر ۶ تراکنش از آدرس‌هایی که در لیست تحریمی OFAC قرار دارند، توسط استخرهای استخراج مختلف تایید نشده‌اند.

به گفته این توسعه‌دهنده، ۴ تا از این تراکنش‌ها احتمالا عمدا سانسور شده‌اند و ۲ تای دیگر احتمالا به دلایل دیگری مثل در اولویت نبودن در بلاک قرار نگرفته‌اند.

یکی از این بلاک‌ها توسط استخر ViaBTC، یکی دیگر توسط Foundry USA و ۴ بلاک دیگر توسط استخر F2Pool استخراج شده‌اند.

منظور از تراکنش‌های تحریم‌شده توسط OFAC، آن دسته از تراکنش‌هایی است که مبدا یا مقصد آنها آدرس‌هایی است که توسط اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شده‌اند.

دلایل متعددی برای شامل نشدن یک تراکنش در یک بلاک وجود دارد. به طور کلی، تراکنش‌ها به طور یکسان در شبکه توزیع نمی‌شوند و هیچ ممپول جهانی برای انتخاب تراکنش‌ها وجود ندارد و هر نودی مجموعه‌ای از تراکنش‌های معتبر خود را مشاهده می‌کند. علاوه بر این، استخرهای استخراج می‌توانند تراکنش‌هایی که کارمزد بالاتری پرداخت می‌کنند را در اولویت قرار دهند و برخی از تراکنش‌ها را از اولویت خارج یا آنها را سانسور کنند.

ذکر این نکته ضروری است که استخرهای استخراج در انتخاب تراکنش‌ها و تایید آنها آزاد هستند و می‌توانند به خواست خود هر تراکنشی را تایید نکنند. با این حال، برای بررسی سانسورپذیری بیت کوین مهم است بفهمیم کدام استخرها این کار را انجام می‌دهند.

این توسعه‌دهنده نتیجه گرفته است احتمالا ViaBTC و Foundry تراکنش‌های آدرس‌هایی که توسط OFAC در لیست تحریم قرار گرفته‌اند را سانسور نکرده‌اند؛ اما احتمالا این تراکنش‌ها توسط استخر F2Pool سانسور شده‌اند.

واکنش بنیانگذار F2Pool به انتقادات

استخر استخراج بیت کوین جایی است که ماینرها قدرت پردازشی خود را به آن اختصاص می‌دهند و در کنار یکدیگر، برای تایید تراکنش‌ها و استخراج بلاک فعالیت می‌کنند. هدف از پیوستن به استخرهای استخراج، داشتن جریان درآمدی پایدارتر است؛ چراکه هرچه هش‌ریت بالاتر برود، احتمال استخراج بیت کوین نیز افزایش می‌یابد.

از آنجایی که استخرهای استخراج بخش زیادی از هش‌ریت شبکه بیت کوین را کنترل می‌کنند، تصمیمات آنها می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای را به همراه داشته باشد. شایان ذکر است ماینرها موظف به فعالیت در یک استخر استخراج خاص نیستند و به سادگی می‌توانند استخر خود را تغییر دهند.

بر اساس داده‌های بلاکچین دات کام، استخر F2Pool، سال گذشته حدود ۱۴٪ از بلاک‌های بلاکچین بیت کوین را استخراج کرده است که پس از Foundry USA با ۳۰٪ و AntPool با ۲۲٪، در رده سوم قرار گرفته است.

در واکنش به انتقادات گسترده جامعه رمزارزها از سانسور عامدانه تراکنش‌های بیت کوین، چون وانگ (Chun Wang)، یکی از بنیانگذاران F2Pool در شبکه اجتماعی X نوشت:

چرا وقتی من از تایید تراکنش‌های آن جنایتکاران، دیکتاتورها و تروریست‌ها خودداری می‌کنم تعجب می‌کنید؟ من کاملا حق دارم تراکنش‌های ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ را تایید نکنم. اینطور نیست؟

البته این توییت کمی بعد از صفحه وانگ حذف شد. وی کمی بعد در توییت دیگری نوشت:

یک سیستم مقاوم در برابر سانسور باید طراحی شود تا از سانسور در سطح پروتکل جلوگیری کند، نه اینکه بر هر کدام از مشارکت‌کنندگان شبکه برای عملکرد باوجدان تکیه کنیم.

وی افزود:

اینترنت و TCP/IP در این مورد شکست خورده‌اند و بیت کوین باید از این شکست درس بگیرد.

وانگ چند ساعت بعد در توییت دیگری گفت:

فعلا پچ سانسور تراکنش‌ها را غیرفعال می‌کنیم تا زمانی که جامعه به اجماع جامع‌تری در رابطه با این موضوع دست یابد.

در واکنش به این توییت، یکی از کاربران نوشت:

جامعه برای مدت طولانی در این مورد اتفاق نظر داشته است، اما شما آن را انجام نمی‌دهید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا