خطری برای بیت کوین؟ کشور چین ارز دیجیتال خود را عرضه می کند!

در نشست گروه مالی ۴۰ چین، یکی از مسئولان عالی رتبه بانک مرکزی چین که بانک خلق چین (PBoC) نام دارد مدعی شد که چین برای عرضه دارایی کریپتوی ممتاز خود آماده شده است. این اعلامیه غافلگیرکننده در بحبوحه جنگ ارزی و درگیری های معاملاتی آمریکا و چین بیان شد.

ارز دیجیتال کشور چین در راه است

مو چانگچون (Mu Changchun) معاون اجرایی بخش پرداخت های PBoC در این نشست اذعان داشت که نمونه اولیه این پروژه که هنوز اسم مشخصی ندارد آماده عرضه است. بیانیه چانگچون توسط خبرگزاری اوراق بهادار شانگهای منتشر شد.

چانگچون (Changchun) به توضیح پیچیدگی های این دارایی دیجیتال پرداخت. او خاطر نشان کرد که اگرچه نشانه‌هایی از بلاک چین در این محصول وجود دارد، اما کاملا پیرامون دفترکل های غیرمتمرکز نمی‌چرخد، زیرا بانک ها و خرده فروشان چینی به پهنای باند و سرعت زیادی نیاز دارند. هنوز مشخص نیست که PBoC از مدل ذخیره ای نظیر استیبل کوین USDC شرکت سرکل استفاده می‌کند یا مدل ارز سنتی دیجیتال.

گزارش ها حاکی از آن است که این ارز دیجیتال در دو بخش فعالیت دارد. PBoC مسئول لایه بالایی می‌باشد و خرده بانک ها بر روی سطح پایینی فعالیت می‌کنند. طبق سخنان چانگچون، این دو شاخه شدن به پروژه کمک خواهد کرد تا در اقتصاد کلان و پیچیده کشور چین عملکرد بهتری داشته باشد.

چانگچون (Changchun) به طور دقیق نحوه عملکرد این پروژه را توضیح نداد، اما گویا این سیستم دو لایه عملکردی مشابه با بانک مرکزی و سایر بانک ها خواهد داشت. به عبارت دیگر، PBoC ارز را صادر می‌کند و تراکنش های سطح بالا را مدیریت می‌کند و سایر بانک ها نیز با پذیرش و کاربردهای این کریپتو سروکار دارند. چانگچون مدعی شد که در حال حاضر بهتر است این دارایی دیجیتال در شرایط تجاری خرده فروشی در مقیاس کوچک و مستمر استفاده شود.

آیا این پروژه به بیت کوین آسیب می‌زند

با ورود ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی (CBDC ها) به دنیای امور مالی، تحلیلگران و اقتصاددانان نظرات خود را در این خصوص بیان کردند.

نوریل روبینی استاد دانشگاه نیویورک و اقتصاددانی است که به دلیل تنفرش از بیت کوین مشهور شده است. او در مقاله ای که در اواخر سال گذشته برای پروژه سندیکا منتشر کرد، با طعنه بیان کرد که CBDC ها درب های سودجویی کلاهبرداران کریپتو را خواهند بست. روبینی در این خصوص نوشت CBDC ها احتمالا جایگزین تمام سیستم های خصوصی پرداخت دیجیتال خواهند شد. وی توضیح داد که برخلاف بانک ها و پلتفرم هایی نظیر پی‌پال که خدمات آنها شامل ناکارآمدی هایی می‌باشد، بانک های مرکزی در خصوص واسطه شدن و وام دهی عملکردی موثر و مقرون به صرفه دارند.

روبینی توضیح داد:

CBDC ها با امکان پذیر ساختن تمام افراد در خصوص انجام تراکنش ها از طریق بانک مرکزی، به این شرایط سروسامان می‌دهند، نیاز به پول نقد، حساب های بانکی و حتی خدمات پرداخت دیجیتال را کاهش می‌دهند.

این تحلیلگر ادامه داد که CBDC ها هرگونه نیاز به ارزهای دیجیتال مقیاس ناپذیر، ارزان، ایمن یا غیرمتمرکز نظیر بیت کوین را با استفاده از فناوری بانکداری مرکزی از بین می‌برد.


منبع ethereumworldnews
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر