اخبار اتریوماخبار بیت کوین

بررسی نکات مهم بازار ارزهای دیجیتال در این هفته

طرفداران بیت کوین هفته جدید را با قیمت ۴۰۰۰۰ دلار شروع کردند. بعد از گذشت چند هفته از معاملات برترین ارز دیجیتال، جفت BTC/USD نسبت به هفته قبل ۱۵٪ رشد داشته است.

در این گزارش، تحلیل‌گران کوین تلگراف، ۵ عامل اساسی که می‌توانند در روزهای آتی روی روند قیمت Bitcoin اثر بگذارند را بررسی کرده‌اند.

بازار سهام رکوردهای جدیدی به ثبت رسانده است

صعود بیت کوین در آخر هفته گذشته با سناریوی آشنای بازارهای کلان همراه بوده است. علی‌رغم تاثیر ویروس کووید-۱۹ روی اقتصاد کشورهای مختلف، بازار سهام رکوردهای جدیدی به ثبت رسانده است. سهام S&P 500 بزرگ‌ترین رشد هفتگی خود را از نوامبر سال گذشته تا کنون تجربه کرد. روز دوشنبه قیمت هر بشکه نفت نیز به بالای ۶۰ دلار رسید که در یک سال اخیر این بیش‌ترین میزان است.

از طرفی جزئیات بسته اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن توسط قانون‌گذاران در حال بررسی است. طرفداران بیت کوین از آغاز دوره پاندمی کرونا دائما عنوان کردند که استفاده از بسته محرک اقتصادی به معنی نزدیک‌تر شدن تمرکز پول به دولت و بانک‌های مرکزی است. که این امر به مداخلات بیشتر در بازار سهام منجر خواهد شد.

در عین حال در روزهای اخیر ارزش دلار آمریکا نیز رو به کاهش است. شاخص ارزی دلار آمریکا (DXY) روز دوشنبه، بعد از روند صعودی شروع شده از ژانویه، به زیر عدد ۹۱ سقوط کرد.

نمودار روزانه شاخص دلار

علی‌رغم نظرات متفاوت در مورد بسته محرک اقتصادی، به نظر می‌رسد منابع سیاسی، عرضه پول را تنها گزینه مناسب می‌دانند.

لورنس سامرز مشاور ارشد مالی باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری قبلی آمریکا، روز یکشنبه در روزنامه واشنگتن پست نوشت:

این ملاحظات کیفی، پایه و اساس قضاوت صحیح را فراهم نمی‌آورند که آیا لازم است به دنبال بسته اقتصادی ۹۰۰ میلیارد دلاری، بسته ۱ تریلیونی یا ۱.۹ یا ۵ تریلیون دلاری ارائه شود!

طبق گزارشات قبلی کوین تلگراف، ضعیف شدن شاخص دلار آمریکا DXY منجر به بهبود عملکرد بیت کوین می‌شود. اگرچه که این همبستگی معکوس از دسامبر ۲۰۲۰ به طرز قابل توجهی کاسته شده است.

قیمت بیت کوین بهترین هفته خود را پشت سر گذاشته است

بعد از استراحت کوتاه مدت Bitcoin از روند صعودی ابتدای سال خود، به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال می‌تواند ناحیه معاملاتی بین ۳۰۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ دلار را ترک کند.

علاوه بر تحلیل‌های صورت گرفته روی نمودارها، شاخص‌های بنیادی نیز در بالاترین میزان خود قرار داشتند و همچنین اندیکاتورهای مختلف خبر از شروع اولین روند گاوی سال ۲۰۲۱ می‌دهند.

این هفته نیز روندهای بنیادی ادامه دارد، میزان هش شبکه در بالاترین سطح خود قرار دارد و سختی شبکه تا ده روز دیگر به میزان تقریبا ۵٪ افزایش پیدا می‌کند.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین

تریدر مشهور اسکات ملکر، روز یکشنبه پیش‌بینی خود را اینگونه اعلام کرد:

پولبک‌هایی در پیش است. ممکن است حتی برای تست خط بالایی پرچم به عنوان سطح حمایت نیز پیش برود. اما اساسا برای آنکه قیمت بیت کوین تا ۶۳۰۰۰ دلار برسد این شکست اجتناب ناپذیر است. الگوها معمولا به تارگت خود نمی‌رسند، اما قوانین به قوت خود باقی می‌مانند.

آخر هفته گذشته شاهد بودیم که قیمت بیت کوین به بالای ۴۰۰۰۰ دلار صعود کرد و ایده‌ی تجدید ساختار  عملکرد قیمت را قوی‌تر کرد.

روز مهم برای قراردادهای آتی اتریوم

بعد از اینکه اتریوم توانست رکورد قیمت خود را در هفته گذشته جابه جا کند، امروز را با عرضه قراردادهای آتی اتریوم در بورس کالای شیکاگو CME شروع کرده است.

علاوه بر آن با بازگشایی صندوق اتریوم گری اسکیل در هفته گذشته، موج جدیدی از تریدرهای حرفه‌ای تمایل به ورود به بازار دارند و هیجان در بازار به خوبی دیده می‌شود.

حالا مساله اینجاست که آیا این قراردادها به عملکرد صعودی بازار کمک خواهد کرد یا عرضه آنها منجر به اصلاح رفتار بازار خواهد شد.

میخاییل ون پاپ تحلیل گر بازار کوین تلگراف می‌گوید:

من با استفاده از استراتژی سوئینگ ترید به کسب سود مداوم مشغول بودم و قصد دارم در هفته‌های پیش‌رو آنرا ادامه دهم. من واقعا نمی‌دانم که بازار به قراردادهای آتی اتریوم CME چه واکنشی نشان خواهد داد.

او در ادمه توضیح داد که اگر روند بازار معکوس شود، سطوح حمایتی به مقدار قابل توجهی پایین‌تر از قیمت کنونی قرار خواهند گرفت و سطح کلیدی اول ۱۱۰۰ تا ۱۱۷۵ و سطح کلیدی دوم ۸۷۵ تا ۹۵۰ خواهد بود.

در سال ۲۰۱۷ عرضه اولین قراردادهای آتی بیت کوین همزمان با روند صعودی قیمت شکل گرفت که در ادامه به یک بازار نزولی در یک سال بعد آن ختم شد.

نمودار روزانه قیمت اتریوم در روز عرضه قراردادهای اتی

کاهش سلطه بیت کوین بر بازار

البته که عرضه قراردادهای آتی اتریوم تنها دلیل کاهش سلطه بیت کوین نیست. سرمایه گذاری در حوزه دیفای و سایر آلتکوین‌های بزرگ از دلایل دیگر آن هستند.

توکن‌های دیفای در سال جاری رشد چشم‌گیری داشتند و در هفته گذشته ۵ تا از آلتکوین‌ها شاهد رشد بیش از ۱۱۵٪ در قیمت خود بودند. بنابراین سلطه Bitcoin بر بازار ارزهای دیجیتال تا ۶۱٪ کاهش پیدا کرده است .

سلطه بیت کوین بر بازار

یکی از کاربران توییتر با نام مستعار The Moon با بررسی نمودار سلطه بیت کوین با سه سال قبل‌تر از آن، گفت:

بعد از دومین هاوینگ بیت کوین در ژانویه ۲۰۱۷، تنها چند هفته با فصل آلتکوین‌ها فاصله داشتیم. سلطه بیت کوین تا ۶۰٪ کاهش یافت و آلت کوین‌ها ۲۰٪ و ۵۰٪ و ۱۰۰٪ رشد داشتند. نظر شما چیست؟ آیا اتفاقی مشابه امسال رخ می‌دهد؟

در همین حال ثروتمندترین مرد دنیا ایلان ماسک، روز دوشنبه با ادعاهای جدیدی در مورد ارز دیجیتال دوج کوین DOGE به میدان آمد. توییت‌های او در مورد دوج کوین باعث می‌شود تا قیمت این ارز دیجیتال در لحظه توسط طرفداران آن بالا رود. او در مورد دوج در توییترش نوشت:

سرعت ایده‌آل تراکنش‌های دوج کوین باید کمی از مقدار کنونی بیشتر باشد.

البته موفقیت اتریوم و توکن‌های دیفای بدون مشکل نبوده است. نرخ کارمزد تراکنش‌ها با افزایش قیمت بسیار بالا رفته است و برای کاربران و صرافی‌ها دردسر ساز شده است.

آیا بیت کوین تا ماه آوریل به ۹۰,۰۰۰ خواهد رسید؟

مسیر درست بیت کوین همین است. این پیش‌بینی تحلیل‌گران PlanB در مورد بیت کوین بعد از هاوینگ سال گذشته در ماه می بود. PlanB که خالق مدل پیش بینی انباشت به جریان هستند در توییتی عنوان کردند که در مقایسه با دوره هاوینگ‌های سال ۲۰۱۳و ۲۰۱۷، بیت کوین دقیقا در میانه راه قرار دارد.

در نتیجه بسته به اینکه بیت کوین کدام روند را دنبال کند، تارگت‌ آن بین ۱۰۰۰۰۰ و ۲۸۸۰۰۰ دلار قرار دارد.

هاوینگ بیت کوین مدل انباشت به جریان

با در نظر گرفتن این پیش‌بینی، این گروه قیمت ۹۰۰۰۰ دلار را در کوتاه مدت تخمین زده‌اند.

منبع
cointelegraph

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا