اخبار خارجی

صرافی کوین بیس: در صورت ورشکستگی، الزامی به بازگرداندن دارایی‌های کاربران نداریم

گزارش ۳ ماهه عملکرد صرافی کوین بیس منتشر شد. مطابق این گزارش، کوین بیس در ۳ ماهه نخست ۲۰۲۲ متقبل حدود ۴۳۰ میلیون دلار ضرر شده است و حدود ۱۹٪ از کاربران خود را از دست داده است. این صرافی هشدار داده است که مطابق قوانین کمیسیون SEC در صورت ورشکستگی، تضمینی برای بازگرداندن دارایی‌های کاربران وجود نخواهد داشت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Fortune، صرافی کوین بیس در گزارش درآمد خود که در روز سه‌شنبه منتشر شده، گفته است که از جانب مشتریان خود، ۲۵۶ میلیارد دلار ارز فیات و رمزارز در اختیار دارد. با این حال، این صرافی خاطر نشان کرده است که مطابق قوانین، در صورتی که اعلام ورشکستگی کند، رمزارزهایی که از جانب مشتریان خود در اختیار دارد ممکن است مشمول پرونده ورشکستگی شود. در این صورت، مشتریان به عنوان طلبکاران بدون وثیقه شناخته خواهند شد. این موضوع بدان معنا است که هیچگونه حقی در خصوص ادعا و دریافت دارایی مشخص از صرافی کوین بیس نخواهند داشت و سرمایه آن‌ها از دسترس خارج می‌شود.

مالکیت رمزارزها غیرقابل تغییر و ثابت است. این موضوع یکی از نکات مهمی است که طرفداران بلاکچین همواره به بیان آن می‌پردازند. اما هنگامی که کاربران به ساخت حساب کوین بیس می‌پردازند، رمزارزهای خود را در کیف پولی ذخیره می‌کنند که تحت کنترل کوین بیس است. این موضوع به معنای آن است که کاربران حداقل بخشی از کنترل سرمایه خود را به کوین بیس واگذار می‌کنند.

دسترسی به کیف پول کریپتو توسط کلید خصوصی انجام می‌شود. کلید خصوصی در واقع رشته طولانی از کاراکترهای مختلف است و کلید خصوصی اساسا به عنوان رمز عبور عمل می‌کند. بدون داشتن این کلید نمی‌توان به رمزارزهای موجود در کیف پول دسترسی پیدا کرد. در صرافی‌های متمرکز، کلید خصوصی دارایی‌ها در دست صرافی قرار دارد.

اما برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong) مدیرعامل و موسس کوین بیس در توییتر به کاربران اطمینان داد هیچ خطر ورشکستگی این صرافی را تهدید نمی‌کند و گنجانده شدن این بند صرفا به دلیل قوانین جدیدی است که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در خصوص شرکت‌های عمومی که از جانب مشتریان خود به نگهداری رمزارز می‌پردازند، مشخص شده است.

آرمسترانگ در این خصوص گفته است این شرایط در دادگاه و به ویژه پرونده‌های مرتبط با رمزارزها اعمال نشده است. اگرچه این موضوع امکان‌پذیر است، اما بسیار بعید است که دادگاه تصمیم بگیرد دارایی‌های مشتریان را بخشی از پرونده ورشکستگی شرکت‌ها در نظر بگیرد. صحبت‌های آرمسترانگ به مشتریان تضمین می‌دهد که سرمایه‌ آنها در کوین بیس در امنیت کامل قرار دارد.

این موضوع بار دیگر به تفاوت مهم بین ذخیره‌سازی سرمایه در صرافی‌ها و حفظ پول در بانک‌های سنتی اشاره می‌کند.

حساب‌های بانکی در کشور آمریکا توسط بیمه سپرده محافظت می‌شوند. این بیمه توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) ارائه می‌شود. در صورت ورشکستگی بانک، FDIC تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار از سپرده مشتریان محافظت می‌کند و از ورشکستگی سپرده‌گذاران به همراه بانک‌ها جلوگیری می‌کند. صرافی‌های کریپتو چنین محافظتی را ارائه نمی‌دهند. این موضوع، دلیل اصلی است که طرفداران کریپتو به سرمایه‌گذاران توصیه می‌کنند تا رمزارزهای خود را به جای صرافی، در کیف پول شخصی نگهداری کنند.

ساعاتی پس از انتشار گزارش درآمد سه ماهه کوین بیس، قیمت سهام این صرافی ۱۵.۶٪ کاهش یافت و در حال حاضر نسبت به شروع کار خود در بورس نزدک در ماه آوریل ۲۰۲۱ تقریبا ۸۰٪ کاهش قیمت داشته است. علاوه بر کاهش تعداد کاربران و درآمد کمتر از حد انتظار، حجم معاملات این صرافی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته از ۵۴۷ میلیارد به ۳۰۹ میلیارد دلار کاهش یافته است. کوین بیس هشدار داده است که احتمالا حجم معاملات در سه ماهه کنونی کاهش بیشتری داشته باشد.

منبع
fortune

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا