پیشرفته کریپتو پدیاکیف پول

آموزش یافتن کلیدهای خصوصی (Private Key) از روی عبارات بازیابی (Seed Phrase)

امروزه اکثر کیف پول ها شامل کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری برای بازیابی رمزارزهایتان به شما تعدادی کلمه (معمولا ۱۲ یا ۲۴ کلمه) به عنوان عبارات بازیابی می دهند که در هنگام ساخت کیف پول باید آنها را در کاغذ یادداشت کنید و در جایی امن نگهداری کنید. اما برای انتقال رمزارزهایتان به یک کیف پول دیگر؛ نیاز به کلید خصوصی (Private Key) آن ها دارید.

در بعضی از کیف پول ها این امکان وجود دارد که از داخل کیف پول؛ کلید خصوصی نظیر هرکدام از آدرس هایتان را پیدا کنید و از آن برای انتقال ارز موجود در آن استفاده کنید.

اما در صورتی که به هر دلیلی دیگر به کیف پولتان دسترسی ندارید (مثلا در صورت مفقود شدن کیف پول) یا اصلاً کیف پول شما قابلیت نشان دادن کلیدهای خصوصی را ندارد و تنها چیزی که در اختیار دارید عبارات بازیابی هستند و قصد داشته باشید رمزارزهایتان را به کیف پول دیگری منتقل کنید، چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟

باید گفت که در کیف پول های HD با استفاده از عبارات بازیابی (Backup phrase/Seed) می توان کلید های خصوصی نظیر آدرس های تولید شده با آن Seed را پیدا کرد. در واقع تمام آدرس هایی که کیف پول شما می سازد و کلیدهای خصوصی نظیر آن ها تماماً از روی همان Seed یا ۱۲ کلمه بازیابی ساخته می شود. پس از روی Seed می توان آدرس ها و کلیدهای خصوصی را پیدا کرد ولی عکس این عمل امکان پذیر نیست.

در این مقاله قصد داریم نحوه ی انجام این کار را به شما آموزش دهیم.

این ابزار هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین در دسترس است. چون باید عبارات بازیابی خود را در این نرم افزار وارد کنید به دلیل مسائل امنیتی حتماً از نسخه آفلاین و بر روی یک کامپیوتر ایمن استفاده کنید.

برای استفاده از نسخه آفلاین ابتدا آن را از اینجا دانلود کنید.

در این صفحه در پایین آخرین نسخه در قسمت Assets بر روی bip39-standalone.html کلیک کنید تا این نرم افزار سبک دانلود شود.

در مرحله بعد حتماً اینترنت خود را قطع کنید و بعد از قطع کردن اینترنت فایل دانلود شده را باز کنید.

در این صفحه در قسمت BIP39 Mnemonic عبارات بازیابی خود را به ترتیب و با فاصله وارد کنید.

بعد در قسمت Coin نوع کوین را انتخاب کنید.

پایین تر در قسمت Derived Addresses می توانید آدرس ها و کلید خصوصی نظیر هر آدرس، که با عبارات بازیابی که شما وارد کرده اید می تواند ساخته شود را بینید و کیف پول شما به این ترتیب آدرس های جدید برای شما بوجود می آورد.

چند نکته قابل توجه

در ستون اول یعنی Path یک مسیر می بیند که کیف پول با استفاده از Seed و این مسیر آدرس ها و کلید های خصوصی را  بوجود می آورد، یعنی برای هر Seed به ازای هر Path یک آدرس و یک کلید خصوصی متمایز ساخته می شود. اما هر Path شامل چه اطلاعاتی است؟

ساختار هر Path به صورت زیر است:

m / purpose’ / coin_type’ / account’ / change / address_index

  • حرف m برای تمام Path ها ثابت است.
  • قسمت purpose شماره استانداردی که بر اساس آن از Seed و Path استفاده می شود را مشخص می کند و یک عدد است. ازآنجاکه اکثر کیف پول ها از استاندارد BIP44 استفاده میکنند این عدد معمولا ۴۴ است.
  • Coin_type عدد مربوط به نوع کوین است مثلا coin_type بیت کوین برای شبکه اصلی ۰ است و این عدد برای اتریوم ۶۰ است.
  • Account شماره اکانت است. بر روی بعضی از کیف پول ها مانند کیف پول سخت افزاری لجر، شما میتوانید چند اکانت مختلف برای یک کوین داشته باشید. شماره اولین اکانت ۰ دومی ۱ سومی ۲ است و به همین ترتیب. پس اگر بر روی کیف پولتان فقط یک اکانت بیت کوین داشتید و اکانت بیت کوین دیگری نداشته اید، احتمالا شماره account شما ۰ است.
  • قسمت Change میتواند ۰ یا ۱ باشد. ۰ برای تراکنش های External که از کیف پول دیگری وارد می شود و عدد ۱ برای تراکنش های internal که مربوط به آدرس هایی است که کیف پول شما برای دریافت مابقی پولتان در هر تراکنش می سازد که با عنوان Change address هم شناخته می شوند.
  • و در نهایت address index که شماره ی آدرسی است که کیف پولتان برایتان می سازد. این عدد از صفر شروع می شود یعنی address index اولین آدرسی که کیف پولتان برایتان می سازد ۰ است و به ازای هر آدرس جدیدی که می سازد یکی به شماره آن اضافه می شود.
  • برای تغییر هر کدام از این پارامترها باید عدد آن را در قسمت Derivation Path تغییر دهید تا آدرس ها و کلید های خصوصی مدنظرتان نشان داده شود.
  • پارامترهای purpose و coin به صورت اتوماتیک بر اساس استاندارد و کوین  انتخابی شما تعیین می شوند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید آن است که تمام آدرس هایی که در این نرم افزار نشان داده می شوند توسط کیف پول شما استفاده نشده است و بستگی به تعداد تراکنش هایی دارد که در کیف پول شما صورت گرفته است اما ترتیب آن ها به همین صورت است که می بینید. ضمناً حتماً Path های external را هم  چک کنید چون آن ها هم ممکن است مقادیری از رمزارز در خود داشته باشند (برای این کار در قسمت change عدد ۱ را هم وارد کنید)

هشدار

این روش همانطور که ابتدای مقاله اشاره شد؛ این روش برای مواردی است که شما به کیف پول یا کلید خصوصی خود دسترسی ندارید و یا کیف پول مورد نظر شما از همان ابتدا کلید خصوصی را در اختیار شما قرار نداده است.

این مقاله صرفا برای آموزش استفاده از این نرم افزار منبع باز نوشته شده و میهن بلاکچین هیچگونه توصیه ای برای استفاده یا عدم استفاده از آن نمیکند.

 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

180 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا