متن باز (Open source) در ارزهای رمزنگاری شده به چه معناست؟ +فایل صوتی

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با اوپن سورس(Open Source) صحبت کنیم بهتر است ابتدا بگوییم که open source با close source و نرم افزارهای free یا رایگان چه تفاوت هایی دارد و در نهایت ارتباط متن باز(Open Source) با ارزهای دیجیتالی چیست.

انواع نرم افزارها

به طور کلی در تقسیم بندی نرم افزار ها می‌توان آنها را به سه بخش open source، close source و free تقسیم کرد.

  • نرم افزارهای متن بسته (Close Source)

برخی از نرم افزار ها هستند که تیم سازنده‌ی آن ساختار آن نرم افزار را غیر قابل دسترس برای عموم قرار می‌دهند. یعنی شما تنها می‌توانید از آن نرم افزار استفاده کنید و نمی‌توانید ببینید که آن نرم افزار چگونه نوشته شده است. این نرم افزار ها هم می‌توانند رایگان باشند و یا می‌توانند به گونه‌ای باشند که برای استفاده از آنها لازم باشد هزینه ای را بپردازید. بنابراین نرم افزارهایی که کد زبان برنامه نویسی آن برای کاربران قابل رویت نباشد، نرم افزارهای Close Source نامیده می‌شوند.

  • نرم افزارهای متن باز (Open Source)

بسیاری از نرم افزار ها موجودند که پس از اینکه ساخته می‌شوند و در اختیار کاربر قرار می‌گیرند، به همراه آن کد برنامه نویسی آن نرم افزار و همچنین ساختار آن قابل دسترسی است، یعنی هر کسی می‌تواند ببیند که آن نرم افزار چگونه نوشته شده است و یا حتی می‌تواند آن نرم افزار را با تغییر و اعمال کد های برنامه نویسی دلخواه خود شخصی سازی کند. توسعه دهنده های اینگونه نرم افزارها معمولا درآمد خود را از طریق پشتیبانی محصولات خود به دست میاورند.

  • نرم افزار های رایگان (Free)

نباید نرم افزارهای رایگان را با نرم افزارهای متن باز اشتباه گرفت. هر نرم افزار متن بازی رایگان است اما هر نرم افزار رایگانی متن باز نیست. بسیاری از نرم افزار های رایگان وجود دارند که ساختار و کدهای برنامه نویسی آنها توسط کاربران قابل مشاهده و دسترسی نیست، همانند بسیاری از نرم افزارهایی که در سایت های مختلف به صورت رایگان دانلود و سپس نصب می‌کنید.

ویژگی متن باز بودن ارزهای دیجیتالی

در دنیای ارزهای دیجیتالی احتمالا زیاد شنیده‌اید که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال متن باز هستند و در پی آن به همین دلیل از شفافیت بالایی برخوردارند، این جمله به این معنی است که هر کسی می‌تواند به کدها و ساختار ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین، اتریوم و… دسترسی داشته باشد و آن را مشاهده کند، تغییر دهد، اشکالاتش را بگیرد یا حتی برای خود شخصی سازی کند.

شفافیت ارزهای دیجیتال دقیقا به همین دلیل است. تمامی کاربران می‌دانند که به عنوان مثال بیت کوین طبق چه سازوکاری کار می‌کند و چه چارچوبی را پیروی می‌کند، زیرا کد بیت کوین قابل دسترس و مشاهده برای همه است. بنابراین اگر فردی بر خلاف چارچوب و برنامه ی بیت کوین، عملی انجام دهد، این عمل توسط سرویس دهنده های شبکه مورد تایید قرار نمی‌گیرد و رد می‌شود. حال اگر فردی به عنوان مثال مشکلی از شبکه را حل کند یا کدی را اصلاح کند، پس از اینکه این اقدام توسط سرویس دهنده های شبکه مورد بررسی قرار گرفت، اگر بیش از ۵۰ درصد افراد با این تغییر موافق بودند، بر روی شبکه اعمال می‌شود.

فورک

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که بیت کوین گلد، بیت کوین دایاموند، بیت کوین کش و… اینها چه معنایی دارند؟ از کجا می‌آیند و چه فرقی با بیت کوین اصلی دارند؟ بسیاری از افراد با در دسترس داشتن کد برنامه بیت کوین، اقدام به ساخت کوین جدیدی می‌کنند، به عنوان مثال کد بیت کوین را با کمی تغییر و اضافه و کم کردن موارد دلخواه به کد اصلی بیت کوین، یک کوین دیگری می‌سازند که دارای ویژگی های بیت کوین اما با کمی تغییرات است، که این عمل اگر توسط سرویس دهنده ها تایید شود و اگر سرویس دهنده های مختلف کد جدید را در دستور کار خود قرار دهند اصطلاحا به آن فورک می‌گویند.

جمع بندی

یکی از علل شفافیت ارزهای دیجیتالی را می‌توان همین متن باز بودنشان دانست. زیرا هرچیزی که در شبکه اتفاق می افتد از قبل مشخص است و طبق سازوکار مختص به خود کار می‌کنند و نکته ای که جالب توجه است این است که همگی می‌توانند کدی که آن ارز با آن ساخته شده است را ببینند.


54321
امتیاز 4.2 از 6 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین