کریپتو پدیاویدیو

متن باز (Open source) در ارزهای رمزنگاری شده به چه معناست؟ +فایل صوتی

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با متن باز (Open Source) صحبت کنیم بهتر است ابتدا بگوییم که open source با close source و نرم افزارهای free یا رایگان چه تفاوت هایی دارد و در نهایت ارتباط متن باز (Open Source) با رمز ارزها چیست. ابتدا شما را به شنیدن فایل صوتی زیر دعوت می کنیم:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

انواع نرم افزارها

به طور کلی در تقسیم بندی نرم افزار ها می‌توان آنها را به سه بخش open source، close source و free تقسیم کرد که در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم.

نرم افزارهای متن بسته (Close Source)

برخی از نرم افزار ها هستند که تیم سازنده‌ی آن ساختار آن نرم افزار را غیر قابل دسترس برای عموم قرار می‌دهند. یعنی شما تنها می‌توانید از آن نرم افزار استفاده کنید و نمی‌توانید ببینید که آن نرم افزار چگونه نوشته شده است یعنی دسترسی به کد برنامه نویسی آن ندارید. این نرم افزار ها هم می‌توانند رایگان باشند و یا برای استفاده از آنها لازم به پرداخت هزینه است. بنابراین نرم افزارهایی که کد زبان برنامه نویسی آن برای کاربران قابل رویت نباشد، نرم افزارهای Close Source یا متن بسته نامیده می‌شوند.

نرم افزارهای متن باز (Open Source)

بسیاری از نرم افزار ها پس از اینکه ساخته می‌شوند و در اختیار کاربر قرار می‌گیرند، به همراه آن کد برنامه نویسی آن نرم افزار و همچنین ساختار آن برای عموم قابل دسترسی است، یعنی هر کسی می‌تواند ببیند که آن نرم افزار چگونه نوشته شده است و یا حتی می‌تواند آن نرم افزار را با تغییر و اعمال کد های برنامه نویسی دلخواه خود شخصی سازی کند. توسعه دهنده های اینگونه نرم افزارها معمولا درآمد خود را از طریق پشتیبانی محصولات خود به دست میاورند. در واقع به این دلیل به آنها متن باز گفته می شود چون کد برنامه نویسی آنها در اختیار عموم قرار دارد. کدهای برنامه نویسی بیت کوین نیز متن باز است و هر کسی می تواند در گیت هاب به این کدها دسترسی داشته باشد. جهت آشنایی بیشتر با متن باز می توانید پادکست زیر را گوش دهید:

نرم افزار های رایگان (Free)

نباید نرم افزارهای رایگان را با نرم افزارهای متن باز اشتباه گرفت. هر نرم افزار متن بازی رایگان است اما هر نرم افزار رایگانی متن باز نیست. بسیاری از نرم افزار های رایگان وجود دارند که ساختار و کدهای برنامه نویسی آنها توسط کاربران قابل مشاهده و  در دسترس نیست، همانند بسیاری از نرم افزارهایی که در سایت های مختلف به صورت رایگان دانلود و سپس نصب می‌کنید.

ویژگی متن باز بودن رمز ارزها

متن باز

در دنیای رمز ارزها احتمالا زیاد شنیده‌اید که بیت کوین و سایر رمز ارزها متن باز هستند و در پی آن به همین دلیل از شفافیت بالایی برخوردارند، این جمله به این معنی است که هر کسی می‌تواند به کدها و ساختار رمز ارزهایی نظیر بیت کوین، اتریوم و … دسترسی داشته باشد و آن را مشاهده کند، تغییر دهد، اشکالاتش را بگیرد یا حتی برای خود شخصی سازی کند.

شفافیت رمز ارزها دقیقا به همین دلیل است. تمامی کاربران می‌دانند که به عنوان مثال بیت کوین طبق چه سازوکاری کار می‌کند و چه چارچوبی را پیروی می‌کند، زیرا کد بیت کوین قابل دسترس و مشاهده برای همه است. بنابراین اگر فردی بر خلاف چارچوب و برنامه ی بیت کوین، عملی انجام دهد، این عمل توسط سرویس دهنده های شبکه مورد تایید قرار نمی‌گیرد و رد می‌شود. حال اگر فردی به عنوان مثال مشکلی از شبکه را حل کند یا کدی را اصلاح کند، پس از اینکه این اقدام توسط سرویس دهنده های شبکه مورد بررسی قرار گرفت، اگر بیش از ۵۰ درصد افراد با این تغییر موافق بودند، بر روی شبکه اعمال می‌شود.

مفهوم فورک

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که بیت کوین گلد، بیت کوین دایموند، بیت کوین کش و… اینها چه معنایی دارند؟ از کجا می‌آیند و چه فرقی با بیت کوین اصلی دارند؟ بسیاری از افراد با در دسترس داشتن کد برنامه بیت کوین، اقدام به ساخت کوین جدیدی می‌کنند، به عنوان مثال با کمی تغییر و اضافه و کم کردن موارد دلخواه به کد اصلی بیت کوین، یک کوین دیگری می‌سازند که دارای ویژگی های بیت کوین اما با کمی تغییرات است، که این عمل اگر توسط سرویس دهنده ها تایید شود و اگر سرویس دهنده های مختلف کد جدید را در دستور کار خود قرار دهند اصطلاحا به آن فورک می‌گویند.

جمع بندی

یکی از دلایل شفافیت ارزهای دیجیتالی را می‌توان همین متن باز بودنشان دانست. زیرا هر اتفاقی که در شبکه رخ می دهد از قبل مشخص است و طبق سازوکار مختص به خود کار می‌کنند و نکته ای که جالب توجه است این است که همگی می‌توانند کدی که آن ارز با آن ساخته شده است را ببینند، مشکلات آن را رفع کنند و یا ایده های جدیدی را بر رو آنها پیاده کنند.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۲۰

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا