صرافی متمرکز

نگهداری ۷ میلیارد دلار بیت کوین در صرافی کوین بیس ؛ چه مقدار از کل بیت کوین در اختیار صرافی هاست؟

در مقاله ای که اخیرا در ردیت (reddit) منتشر شد، افشاسازی های متحیر کننده ای در مورد مقدار بیت کوین (bitcoin) نگهداری شده توسط صرافی های برجسته ای مانند کوین بیس (Coinbase) صورت گرفته بود.

این پست گزارش داده که صرافی کوین بیس در میان صرافی ها پیشگام می باشد و حدودا ۹۶۶۲۳۰ بیت کوین را نگهداری می کند که تقریبا چیزی معادل ۷.۱ میلیارد دلار می باشد. اگرچه کوین بیس مستقیما به این دارایی ها دسترسی ندارد اما کلید های خصوصی آنها را در اختیار دارد.

بیت مکس (BitMEX) در میان صرافی ها در رده دوم قرار دارد و حدودا ۲۶۵۱۴۰ بیت کوین را نگهداری می کند. بیت استمپ (Bitstamp)، بیتفینکس (Bitfinex)، کراکن (Kraken)، بیترکس (Bittrex)، کوین چک (Coincheck) و پولونیکس (Poloniex) به ترتیب در رده های بعدی جای دارند.

ریسک امنیتی شدید نگهداری وجوه توسط صرافی هایی مانند کوین بیس 

کوین بیس

وجوه بسیار زیادی از ارز های دیجیتال توسط این صرافی ها نگهداری می شود و این باعث به وجود آمدن نگرانی هایی در جامعه کریپتو (crypto) شده است. اگر در این میان هکی صورت گیرد، مانند آنچه که برای آپ بیت (Upbit) اتفاق افتاد، بسیاری از این کوین ها از دست خواهند رفت. متاسفانه بسیاری از این صرافی ها هنوز متمرکز هستند و همان طور که ذکر شد، کلید های خصوصی را در اختیار دارند.

بایننس (Binance) اخیرا صرافی شبه غیر متمرکز خود را راه اندازی کرد و اعلام کرده که قصد دارد در آینده تماما غیر متمرکز شود. اما تعداد کمی از صرافی ها چنین برنامه ای برای آینده ای نزدیک دارند و بنابراین همچنان متمرکز باقی خواهند ماند. البته ناگفته نماند که بانک های سنتی بزرگ پول بسیار بیشتری را از این صرافی های ذکر شده نگه می دارند اما از آنجا که رسالت کریپتو و بلاک چین تمرکز زدایی می باشد، این قضیه زیاد در این فضا خوشایند نمی باشد. نظر شما چیست؟ آیا نگهداری وجوه زیاد توسط صرافی هایی مانند کوین بیس باعث عدم اعتماد به اکوسیستم ارز دیجیتال خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا