مبتدی مقالات

عرضه سهام کوین بیس در بورس چه تاثیری بر بازار رمزارزها دارد؟

شرکت کوین بیس به دنبال لیست کردن سهام خود به عنوان سهام عادی در بازار بورس اوراق بهادار نزدک است. این صرافی اعلام کرد که این پیشنهاد توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در ۱ آوریل ۲۰۲۱ (۱۲ فروردین ۱۴۰۰) مطرح شده است. Coinbase پیش‌بینی می‌کند معاملات سهام خود را در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ ( ۲۵ فروردین) در بورس نزدک با نماد COIN آغاز کند.

یک نسخه از دفترچه مربوط به بیانیه ثبت نام را می‌توان با مراجعه به EDGAR در وبسایت SEC یا از طریق صفحه روابط سرمایه گذار در وب سایت کوین بیس به آدرس investor.coinbase.com در بخش “SEC Filings” دریافت کرد.
بیانیه ثبت نام مربوط به این اوراق بهادار در SEC ثبت شده و به طور شفاف توسط آن اعلام شده است. اطلاعیه لیست شدن سهام شرکت کوین بیس در بورس نزدک به منزله پیشنهادی برای فروش یا درخواست پیشنهادی برای خرید اوراق بهادار نیست و همچنین، هرگونه پیشنهاد فروشی از این اوراق بهادار در ایالت‌ها، قبل از ثبت نام یا اعلام صلاحیت در حوزه قضایی هر ایالت، غیرقانونی است.

معادلات سهام کوین بیس در بورس نزدک

آیا کوین بیس، لیست کردن مستقیم سهام خود را به اتمام خواهد رساند و شرایط حاکم بر بازار، تقاضای سرمایه‌گذار برای سهام کوین بیس و تأثیر شرایط اقتصادی، صنعتی یا نظارتی عمومی را در ایالات متحده یا به صورت بین المللی، بررسی کرده است؟ بسیاری از افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال واکنش‌های متفاوتی به این اتفاق داشته‌اند.

کوین بیس با لیست شدن در بورس نزدک در حال ساخت اقتصاد کریپتویی است. یک سیستم مالی منصفانه، در دسترس، کارآمد و شفاف که توسط رمز ارزها تقویت می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۱۲ با این ایده بنیادین شروع به کار کرد که هرکسی در هر کجا بتواند به راحتی و با اطمینان بیت کوین ارسال و دریافت کند. امروز، این شرکت برای دسترسی به اقتصاد کریپتویی گسترده‌تر، یک بستر قابل اعتماد و آسان برای استفاده ارائه می‌دهد. بسیاری از افراد مقیم امریکا، معاملات خود را در حوزه رمز ارزها از طریق این صرافی انجام می‌دهند.

ما قصد داریم عرضه سهام شرکت کوین بیس در بازار سهام و تأثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال را ارزیابی کنیم. همچنین عملکرد و همبستگی سایر سهام کریپتوها و پیامدهایی را که ممکن است بر احساس خطر در بازار ارزهای رمزنگاری شده داشته باشد، تجزیه و تحلیل کنیم.

وضعیت کنونی بازار ارزهای دیجیتال

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر از مرز ۲ تریلیون دلار عبور کرده است. علی رغم اصلاحات اخیر بازار، حداقل در حال حاضر در مورد روند بلندمدت بازار احساس خطر وجود دارد. با نگاهی بر بازار می‌توان متوجه شد که چرخه سرمایه در بازار ارزهای دیجیتال وارد آلتکوین‌ها شده و در حال حاضر شاهد رشد آلتکوین‌ها هستیم. این نکته، ریسک بازار را افزایش می‌دهد.ز

سلطه بازار رمزارزها

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، سلطه بیت کوین ۵۶.۳ درصد است که کمترین میزان آن از سال ۲۰۱۹ است. برعکس، سهم بازار دارایی‌های کریپتویی خارج از ۱۰ ارز برتر، در بالاترین حد خود از اوایل سال۲۰۲۰ تا پایان تابستان موسوم به دیفای قرار دارد. احساس خطر ممکن است به عرضه سهام کوین بیس مرتبط باشد. کوین بیس در ۱۴ آوریل از طریق لیست کردن مستقیم با نماد COIN وارد بورس نزدک خواهد شد.

کوین بیس همچنین به تازگی درآمد سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ خود را فاش کرده است. در این سه ماه، این شرکت ۱.۸ میلیارد دلار درآمد کسب کرده، که این عدد از کل درآمدی که در کل سال ۲۰۲۰ بدست آورده بود، بیش‌تر است. همچنین این صرافی ۶.۱ میلیون کاربر ماهانه گزارش کرده است.

عرضه سهام کوین بیس در بازار بورس به عنوان یک مهر تاییدی بر حوزه کریپتو خواهد بود. کوین بیس فورا به بزرگترین شرکت رمزنگاری تبدیل خواهد شد که در بازارهای سهام معامله می‌شود. این اثر مشروعیت بخش، توسط بسیاری از مردم به عنوان نقطه عطفی در پذیرش گسترده کریپتوها در جهان مطرح شده است.

آیا رشد رمز ارزها با رشد قیمت سهام شرکت‌ها ارتباط دارد؟

اکنون با لیست شدن سهام شرکت کوین بیس در بازار سهام، بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی این شرکت هستند. این افراد از این پس به راحتی می‌توانند با خرید سهام این شرکت، در سود آن مشارکت کنند. اما سوال اصلی این‌جاست که آیا رشد بازار ارزهای دیجیتال منجر به رشد قیمت سهام کوین بیس خواهد شد؟ آیا سرمایه‌گذاری بر روی سهام این شرکت، توجیه اقتصادی دارد؟ مشاهده عملکرد قیمت سهام برخی از شرکت‌ها که فعالیت‌های زیادی در حوزه رمز ارزها داشته و همینطور در بازار سهام حضور دارند، پاسخ این سوال را می‌دهد.

ماتریس وابستگی

به تصویر بالا توجه کنید. این جدول، همبستگی قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه کریپتو، با قیمت بیت کوین و اتریوم را نشان می‌دهد. همبستگی زیاد بین عملکرد قیمت سهام این شرکت‌ها با بیت کوین و اتریوم، به معنای وجود رابطه آماری مثبت بین این دو است. حتی برای شرکت‌های دارای جریان درآمد تلفیقی خارج از کریپتوها، مانند Nvidia و PayPal، این ارتباط به ترتیب در  ۰.۶۲ و ۰.۵۴ با بیت کوین بوده که ارتباط نسبتا قوی بین آن‌ها را نشان می‌دهد.

این ارتباط نشان می‌دهد که افراد زیادی بازارهای سنتی را رها کرده و به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و همچنین سهام شرکت‌های فعال در این حوزه ورود کرده‌اند. فارغ از تمام این مباحث، لیست شدن سهام شرکت کوین بیس در بازار سهام امریکا، نقطه عطفی در تاریخ بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. همزمان بودن این اتفاق با درگیر شدن بیت کوین با مقاومت مهم ۶۰,۰۰۰ دلار و شکست آن در نوع خود جالب است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت بیت کوین در محدوده ۶۲,۸۰۰ دلار معامله می‌شود و تا این لحظه موفق به شکست مقاومت مهم خود در محدوده ۶۰,۰۰۰ دلار شده است. مشاهده قیمت لحظه‌ای بیت کوین.

خرید سهام کوین بیس خارج از بازار بورس

همانطور که همه می‌دانیم هیچ راهی برای خرید مستقیم سهام شرکت کوین بیس برای ما ایرانیان وجود ندارد. زیرا این شرکت در بازار سهام امریکا قابل معامله بوده و ایرانیان هیچ راهی برای مشارکت در این بازار ندارند. اما برای فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، راه دیگری وجود دارد. آن هم استفاده از صرافی ارز دیجیتال FTX و خرید قرارداد آتی توکن سهام شرکت کوین بیس است.

طبق سند اطلاعاتی FTX، قبل از لیست سهام کوین بیس، طرفین علاقه‌مند می‌توانند با استفاده از صرافی FTX، قراردادهای آتی کوین بیس را معامله کنند. نماد این توکن در این صرافی، CBSE انتخاب شده و در تنها در بازار فیوچرز آن قابل معامله است. این قرارداد آتی، دارای تاریخ سررسید بوده و دقیقا پیش از لیست شدن سهام شرکت کوین بیس در بازار سهام امریکا، منقضی خواهد شد. لذا اگر قصد خرید یا فروش آن را دارید، توجه داشته باشید که این قرارداد آتی فردا منقضی خواهد شد.

منبع
cointelegraphcoinmarketcapcoinbase

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا