اخبار خارجی

تغییر در رتبه بندی کوین مارکت کپ؛ آیا بایننس از قدرت خود استفاده می کند؟

یک ماه از خرید کوین مارکت کپ توسط بایننس به قیمت شایعه شده ۴۰۰ میلیون دلار می‌گذرد. اکنون کوین مارکت کپ یک سیستم رتبه‌بندی صرافی ها را معرفی کرده که به بایننس بهترین امتیاز ممکن را داده است.

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس در روز پنج شنبه توییت کرد:

ما صبحت ها را شنیده ایم. ژائو در این توییت به این نکته اشاره کرده است که بسیاری از معامله کنندگان نگرانی های خود درباره افزایش مصنوعی حجم معاملات صرافی ها را بیان کرده اند و گفته اند که هدف از این کار، برتر نشان دادن خود می‌باشد. به این عمل واش ترید یا معاملات شستشو (wash trade) می‌گویند.

ژائو در ادامه گفت:

اکنون دید مشخص تری از این حوزه داریم و می‌بینیم که کدام صرافی ها برتر هستند.

ویژگی جدید کوین مارکت کپ بر میزان ترافیک این وبسایت ها معطوف است. کوین مارکت کپ در پست بلاگ هفته جاری اذعان کرد ویژگی هایی شامل بازدید صفحات، میزان زمان حضور در سایت و بانس ریت یا نرخ پرش (bounce rate) واسطه های خوبی برای تعیین این مورد بودند که چه مقدار از فعالیت های سایت توسط افراد واقعی انجام می‌شود.

تصادفا صرافی بایننس در این رتبه بندی جدید توانسته است در تمام زمینه ها رتبه اول باشد. این صرافی توانست امتیاز کامل ۱۰۰۰ از ۱۰۰۰ را کسب کند، یعنی کوین مارکت کپ معتقد است ۱۰۰ فعالیت های بایننس توسط افراد واقعی انجام می‌شود. در مقایسه می‌توان گفت که رقیب نزدیک به بایننس، کوین بیس پرو و کراکن به ترتیب امتیازهای ۹۷۲ و ۸۵۶ را کسب کردند.

سایت Decrypt گزارش داد که بایننس با سیستم رتبه بندی قدیمی کوین مارکت کپ در رتبه ۱۵ قرار داشت. اگرچه سیستم قبلی بر اساس حجم معاملات بدون در نظر گرفتن اطلاعات مشکوک و دستکاری شده بوده است، اما رتبه بندی جدید فقط حجم معاملات توسط خود صرافی ها را ملاک قرار داده است.

در این زمینه نیز بایننس رتبه اول را تصاحب کرده است، به طوری که حجم معاملات گزارش شده طی ۲۴ ساعت کمتر از ۸ میلیارد دلار بود، در حالی که حجم معاملات کوین بیس پرو و کراکن تقریبا ۴۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

ژائو در توییت های بعدی خود گفت این سیستم رتبه بندی در حال حاضر کاربردی تر و مفیدتر است. وی افزود آنها در صدد بهبود بیشتر این سیستم رتبه بندی جدید صرافی ها خواهند بود. در پست بلاگ کوین مارکت کپ آمده است که این سایت هم چنین در حال طراحی الگوریتم جدیدی است که از نقدینگی ها و دفتر سفارشات استفاده خواهد کرد تا بهتر بتواند تفاوت میان حجم معاملات واقعی با حجم معاملات گزارش شده را تعیین کند.

کوین مارکت کپ قبلا مختلف ایده استفاده از ترافیک وبسایت برای رتبه بندی بود. کریلین چان (Carylyne Chan) مدیر ارشد استراتژی کوین مارکت کپ طی پادکستی در سال گذشته گفته بود که ترافیک وبسایت، شاخص خوبی نیست زیرا بسیاری از معامله کنندگان از کلیدهای API استفاده می‌کنند و این موضوع منجر به مبهم شدن اطلاعات جمع آوری شده می‌شود.

چان که اکنون مدیرعامل کوین مارکت کپ است در روز جمعه هفته گذشته توییت کرد که ترافیک وبسایت فقط یکی از چندین عواملی است که الگوریتم نهایی را تشکیل خواهند داد.

چان در مصاحبه با کوین دسک گفت:

ما طی یکسال گذشته در حال به روزرسانی سیستم رتبه بندی خود بوده ایم. در این به روزرسانی ما صراحتا بیان کرده ایم که عامل ترافیک وب فقط یکی از چندین عاملی است که در نسخه نهایی سیستم رتبه بندی وجود خواهد داشت.

کوین دسک از چان پرسید که آیا بایننس در تصمیم گیری در خصوص تغییر سیستم رتبه بندی نقشی داشت یا خیر. وی گفت که کوین مارکت کپ از حضور ژائو در توییتر به عنوان کانالی برای جمع آوری بازخوردها استفاده کرده است. هرچند این موضوع فقط یکی از چندین ورودی فرایند بهبود روش رتبه بندی است.

بعضی از معامله کنندگان ارز دیجیتال از این تغییرات خشنود نیستند. متی گرینسپن موسس Quantum Economics در روز جمعه توییت کرد که بایننس از خریداری کوین مارکت کپ برای دستکاری رتبه بندی سوء استفاده کرده است.

ژائو در هفته گذشته گفت که بایننس در صدد حفظ مستقل بودن کوین مارکت کپ است. وی گفت که پول خرج شده برای خرید این وبسایت، مشوقی برای محافظت از بی طرف بودن کوین مارکت کپ بوده است.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا