متوسط مقالات عمومی

بررسی اشتباهات رایج پروژه های بلاکچینی؛ چرا پروژه‌ها شکست می‌خورند؟

از آنجایی که تکنولوژی بلاک چین، به عنوان بزرگ‌ترین تکنولوژی این عصر شناخته می‌شود، شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای زیادی با عجله در حال ورود به این حوزه هستند. از زمان پیدایش بیت کوین، فناوری بلاک چین به شدت محبوب شده است. شرکت‌های مختلف با اشتیاق زیاد در حال وارد کردن فناوری بلاک چین به عملیات و فرایند کاری خود هستند و می‌خواهند از ویژگی‌های مثبت بلاک چین از جمله شفافیت، تغییرناپذیری و ساختار غیرمتمرکز آن بهره ببرند؛ اما تجربه نشان‌ داده است که همه پروژه‌های بلاک چینی موفق نمی‌شوند. در این مقاله از میهن بلاک چین، قصد داریم به بررسی اشتباهات رایج پروژه های بلاکچینی و راه‌های جلوگیری از آن‌ها بپردازیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

معرفی اشتباهات رایج پروژه های بلاکچینی

اشتباهات رایج پروژه‌های بلاک چینی

فناوری بلاک چین جای پای خود در صنعت‌های مختلف از جمله زنجیره تامین (Supply chain)، سلامت و بهداشت، تجارت الکترونیک، املاک، بازی و فین‌تک محکم کرده و توانسته است توجه سرمایه‌گذاران بزرگ فناوری و نوابغ دنیا را به خود جلب کند. اگر شما نیز صاحب یک شرکت هستید و می‌خواهید فناوری بلاک چین را به کسب‌و‌کار خود بیاورید، باید در تصمیم خود ثابت‌قدم باشید و با احتیاط عمل کنید.

برخی از علاقه‌مندان به این حوزه، با عجله وارد فرایند توسعه و استفاده از فناوری بلاک چین می‌شوند و به نکات اصلی و مهم این مسیر توجهی نمی‌کنند؛ در نتیجه، در بلندمدت نتایج مثبتی برای این پروژه‌ها حاصل نمی‌شود. در ادامه مشکلات رایج پروژه‌های بلاک چینی را که مانع توسعه یک پروژه قدرتمند می‌شود بررسی کرده و راهکارهایی برای مقابله با این مشکلات ارائه خواهیم کرد.

ناتوانی در تعریف هدف و چشم‌انداز پروژه

هر پروژه با یک ایده و یک چشم‌انداز آغاز می‌شود. بسیاری از مشکلات مربوط به توسعه پروژه‌های بلاک چین از این موضوع نشات می‌گیرد که عوامل پروژه نمی‌توانند ایده‌ها و اهداف خود را به درستی و شفافیت بیان کنند.

اگر می‌خواهید به حوزه بلاک چین وارد شوید و این فناوری را به‌کار بگیرید، اول از همه باید اهداف و انگیزه‌های پروژه خود را به طور واضح تعیین کنید. همچنین، باید تعیین کنید که چه مشکلاتی را می‌خواهید با فناوری بلاک چین حل کنید و هدف شما از به‌کارگیری این تکنولوژی چیست.

هدف و چشم‌انداز ضعیف یک پروژه ممکن است نتیجه درک ناکافی از شیوه کار بلاک چین و نیازهای آن باشد. بر جزئیات و ویژگی‌های تکنولوژی تمرکز کنید و بررسی کنید که آیا پروژه شما زیرساخت‌های کافی برای عملکرد روان این فناوری را دارد یا خیر.

عدم مطابقت کسب‌وکار با فناوری بلاک چین

صاحبان کسب‌و‌کارها و شرکت‌های بزرگ سعی می‌کنند هر چند وقت یکبار با عجله به تکنولوژی‌های جدیدی مثل بلاک چین روی بیاورند و با اعمال تغییرات جدید، این فناوری‌ها را در کسب‌وکار خود به‌کار بگیرند؛ اما این افراد درک نمی‌کنند که بعضی از کسب‌وکارها به تغییرات نیاز ندارند و ادغام با فناوری بلاک چین تاثیر مثبتی برای آن‌ها نخواهد داشت. در عوض، زمان و منابع زیادی را از دست خواهند داد. همیشه این قانون طلایی را به یاد داشته باشید: «سری که درد نمی‌کند، دستمال نمی‌بندند».

قبل از هر تصمیمی، درباره قابل‌اجرا بودن یک فناوری در پروژه خود به خوبی تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که این فناوری می‌تواند پاسخگوی مشکلات شما باشد. مدیران شرکت‌ها برای دلایل مختلفی به فناوری لجر یا دفترکل (Ledger) روی می‌آورند که از جمله آن‌ها می‌توان به مدیریت و استفاده امن از کلان‌داده‌ها، افزایش شفافیت پروسه کاری و ایجاد فضای بدون نیاز به اعتماد اشاره کرد. اگر یکی از این موارد می‌تواند پاسخگوی نیازها و مسائل شما باشد، پس با اطمینان می‌توانید از فناوری بلاک چین استفاده کنید.

اگه خودتان نمی‌توانید به خوبی امکان اجرای فناوری بلاک چین در یک پروژه را تشخیص دهید، از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید. متخصصان مربوطه با بررسی عمیق، به تمام سوالات شما پاسخ خواهند داد.

مسائل مربوط به سیستم‌های قدیمی

ادغام سیستم‌های سنتی با فناوری بلاک چین

برنامه‌های بلاک چین سازمانی نمی‌توانند به صورت مستقل عمل کنند و باید دائما با سیستم‌های قدیمی، برنامه‌ها و مجموعه‌ داده‌ها موجود همگام‌سازی شوند. اگر بلاک چین با سیستم‌های سنتی ادغام نشود، مشکلاتی مانند بی‌ثباتی داده‌ها، تجربه کاربری نامطلوب و عملکرد ضعیف، پیش‌ می‌آید.

شاید فکر کنید که پس از ادغام با بلاک چین، از ارزش بخش‌های دیگر پروژه که با بلاک چین مرتبط نیستند، کاسته می‌شود. اما با توجه به اینکه هنوز از پتانسیل کامل تکنولوژی بلاک چین استفاده نشده است، بهتر است فرایند توسعه و بهبود کار خود را بر اساس تکنولوژی مرسوم خود پیش ببرید. اگر تمایل ندارید به طور کامل به فناوری لجر منتقل شوید، می‌توانید فناوری بلاک چین را به طور موازی در کنار سیستم فعلی خود به‌کار بگیرید. در این صورت، بدون خطرات احتمالی می‌توانید از مزایای فناوری جدید استفاده کنید.

از آنجایی که ممکن است پذیرش فناوری بلاک چین برای برخی از افراد سخت باشد، حتما درباره بلاک چین و شیوه کار آن به کارکنان و عوامل خود آموزش دهید. برای کارکنان خود جلسه‌های آموزشی و تمرینی برگزار کنید و جنبه‌های مختلف زنجیره بلوک را آموزش دهید تا کارکنان درک جامعی از مهفوم دفتر کل توزیع‌شده داشته باشند و بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

سرمایه‌گذاری نامناسب

قبل از سرمایه‌گذاری در فناوری بلاک چین، برخی از سهام‌داران هزینه‌های کلی را درنظر نمی‌گیرند و یا به این مورد کم توجهی می‌کنند. پیاده‌سازی تکنولوژی لجر به این سادگی‌ها نیست و نیاز به یک زیرساخت پیشرفته و کامل دارد که طبیعتا هزینه زیادی در بر خواهد داشت. علاوه بر آن، متقاضیان بلاک چین نیز تمایل دارند هر چه سریع‌تر از کاربردهای ساده به سمت ویژگی‌های جدید و پیچیده‌تر پیش بروند که مستلزم هزینه‌های اضافی و برنامه‌ریزی نشده خواهد بود.

مهندسان بی‌تجربه

یکی دیگر از اشتباهات رایج پروژه‌های بلاک چینی استفاده از مهندس‌های کم‌تجربه است. برخی از مدیران برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، توسعه‌دهندگان بلاک چین کم تجربه را استخدام می‌کنند؛ در حالی که اگر مهندس بلاک چین مهارت‌ها و شرایط مورد نیاز را نداشته باشد، پروژه نهایی بی‌کیفیت خواهد بود.

از طرف دیگر، پیدا کردن توسعه‌دهندگان با تجربه نیز نیازمند زمان و دقت بیشتر است. اگر به این موارد توجه نکنید، نمی‌توانید تیم قدرتمندی را پیدا کنید که یک پروژه عالی برای شما ایجاد کند. در نتیجه، نتایج دلخواه خود را به دست نمی‌آورید و در تطابق با فناوری بلاک چین به مشکل برمی‌خورید.

برای یافتن شرکت بلاک چین مناسب، به موارد زیر دقت کنید:

  • پورتفولیو و سوابق شرکت را بررسی کنید و ببینید که قبلا چه پروژه‌هایی را در حوزه بلاک چین انجام داده است.
  • برای ارزیابی عملکرد شرکت، بازخوردهای مشتریان را بررسی کنید.
  • بررسی کنید که آیا شرکت، قبلا پروژه‌هایی مشابه با پروژه شما را انجام داده است یا خیر و چه مسیری را طی کرده است.

بهتر است شرکت توسعه بلاک چینی که قصد همکاری با آن را دارید، خدمات مشاوره نیز داشته باشد. در این صورت می‌‌توانند شما را در زمینه‌های انتخاب مناسب‌ترین و موثرترین راهکار، ارزیابی ایده پروژه، تعریف فنی هدف پروژه و روش‌های توسعه نرم‌افزار راهنمایی کنند.

همچنین، کارشناسان Blockchain شرکت باید بتوانند تشخیص دهند که مناسب‌ترین مکانیسم اجماع و پلتفرم بلاک چین برای پروژه شما کدام است. باید مشخص کنند که برای دستیابی به بهترین عملکرد، باید از کدام ابزارهای تکنولوژی استفاده کرد.

در نهایت کارشناسان و متخصصان معتبر و قابل اعتماد را برای همکاری انتخاب کنید. در غیر این صورت ممکن است به نتایج دلخواهی که برای پروژه مدنظرتان است، نرسید.

نکات مهم در راه‌اندازی استارتاپ‌های بلاکچینی

راه‌اندازی استارت‌آپ بلاک چینی

تاکنون در این مقاله اشتباهات پروژه های بلاک چینی در ادغام فناوری بلاک چین با کسب‌و‌کارهای مختلف را بررسی کردیم؛ اما در هنگام راه‌اندازی یک استارت‌آپ جدید در حوزه بلاک چین چه مواردی را باید رعایت کرد و چه نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

هنگام کار بر روی استارت‌آپ‌های بلاک چین نیز باید به موارد ذکر شده در بخش قبلی مانند تعیین اهداف، استخدام تیم توسعه حرفه‌ای، سرمایه‌گذاری مناسب و غیره، توجه کنید؛ اما علاوه بر این موارد، نکات مهم دیگری نیز وجود دارد که باید آن‌ها مدنظر بگیرید.

قبل از هر چیزی، موضوع و حوزه استارت‌آپ شما باید نوید‌دهنده و امیدوارکننده باشد تا محصول بلاک چینی شما بتواند محبوبیت لازم را کسب کند. در واقع شما باید از جدیدترین ترند‌ها آگاه باشید و نیازهای مشتریان خود را بدانید.

برای مثال، امروزه NFTها بسیار محبوب هستند. در نتیجه، توسعه یک بازار NFT که معامله توکن‌های غیرمثلی را برای کاربران آسان‌تر کند، ایده خوبی خواهد بود. علاوه‌بر این می‌توانید کاربرد توکن‌های بی‌همتا را با محصول بلاک چین خود ادغام کرده و فرصت‌های جدیدی را برای مشتریان خلق کنید.

یکی دیگر از حوزه‌های محبوب حال حاضر، متاورس (Metaverse) است. استارت‌آپ‌های متاورس مختلفی در حال توسعه هستند که تجربه‌های خارق‌العاده‌ای را برای کاربران ممکن می‌سازند. علاوه بر این موارد، پروژه شما می‌تواند درباره نوآوری‌های دیگر فناوری بلاک چین مانند دیفای (DeFi)، ییلد فارمینگ (Yield Farming)، گیم‌فای (GameFi) و غیره باشد.

نکته مهم دیگر این است که باید مناسب‌ترین پلتفرم بلاک چین را برای استارت‌آپ خود انتخاب کنید. شما باید تمام گزینه‌های مناسب را عمیقا بررسی کنید و تصمیم بگیرید که بهترین بلاک چین برای استارت‌آپ شما کدام است. امروزه انواع مختلفی از بلاک چین‌ها برای انتخاب وجود دارد. برای انتخاب بهترین گزینه، باید بلاک چین‌ها را از جنبه‌های مختلف مانند مکانیسم اجماع، مقیاس پذیری، تاثیر بلاک چین بر محیط، سرعت تراکنش و غیره بررسی کنید.

قبل از راه‌اندازی پروژه خود، حتما باید یک نمونه اولیه از پروژه را ایجاد کنید که شامل ماکت‌ها، طراحی و یک نسخه MVP باشد. در این صورت می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و نرخ شراکت کاربران را پیش‌بینی کنید.

در نهایت، بازاریابی استارت‌آپ بلاک چینی خود را به‌خوبی انجام دهید. برای جلب توجه سرمایه‌گذاران و کاربران سخت تلاش کنید. برای استارت‌آپ خود بهترین استراتژی بازاریابی را انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله اشتباهات رایج پروژه های بلاکچینی و راهکارهایی برای پیشگیری و مقابله با آن‌ها را بررسی کرده‌ایم. با اینکه تکنولوژی بلاک چین هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، توانسته است خود را به عنوان یک صنعت پیشرفته تثبیت کند و می‌تواند در هر صنعتی کاربرد داشته باشد و مشکلات صنایع مختلف را حل کند. به همین خاطر، شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا به فناوری بلاک چین روی می‌آورند و قصد دارند آن را در کسب‌و‌کار خود پیاده‌سازی کنند.

با این حال، ادغام فناوری بلاک چین با کسب‌و‌کارها و توسعه محصولات بلاک چینی، کار ساده‌ای نیست و ظرافت‌های خود را دارد. قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری در این حوزه، حتما این نکات را در نظر بگیرید: هدف و چشم‌انداز واضحی داشته باشید، جزئیات و ویژگی‌های فناوری را به‌خوبی بررسی کنید، هزینه‌ها را به دقت ارزیابی کنید و با تیم‌های حرفه‌ای و باتجربه همکاری کنید.

شما نیز نظرات خود را درباره علل شکست پروژه‌های بلاک چینی و مطالب این مقاله، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
pixelplex

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا