صرافی متمرکز

تحلیل قیمت توکن صرافی ها؛ در صرافی ها چه می‌گذرد؟!

توکن های اصلی صرافی ها به روشی کاملا گسترده و رایج برای تامین بودجه توسعه از جانب صرافی ها تبدیل شده است. با ایجاد توکن های اصلی و فروش آنها به معامله کنندگان، صرافی ها توانسته اند سرمایه خود را برای اجرا یا ارتقای عملیات و اقدامات خود افزایش دهند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در عوض، سرمایه گذاران توکن های صرافی، پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش ها به شکل های مختلفی می‌باشند. از این پاداش ها می‌توان به کاهش کارمزد معاملات، پرداخت سود سهام، سهمی از سود یا درآمد صرافی و دسترسی به ایردراپ ها و حق رای در خصوص فهرست کردن کوین های جدید استفاده کرد. انواع مختلفی از توکن های صرافی وجود دارد که در تصویر زیر به طور خلاصه بیان شده اند:

سود توکن صرافی ها

بسیاری از صادرکنندگان توکن صرافی ها، رویدادهای بازخرید یا سوزاندن توکن ها را نیز انجام می‌دهند. در سوزاندن توکن، صرافی مورد نظر بخش مشخصی از توکن ها را به تدریج می‌سوزاند و به طور دائم از موجودی در گردش حذف می‌کند. مزیت بالقوه این اقدام برای معامله کنندگان ارزهای دیجیتال این است که با کاهش موجودی توکن ها، قیمت آنها افزایش می‌یابد.

مدل های میزان سوزاندن توکن ها بسیار متفاوت است. یکی از نکات مشترک بین مدل های مختلف سوزاندن توکن این است که بودجه آنها توسط کارمزدهای دریافت شده توسط صرافی در مدت مشخص تامین می‌شود.

با وجود تمام این مدل های مختلف، ما به بررسی دقیق ارزش احتمالی توکن پنج صرافی بزرگ می‌پردازیم.

تعیین ارزش توکن صرافی بر اساس چندین عامل

ارزش توکن صرافی ترکیبی از کاربرد و نرخ سوزاندن آن می‌باشد. کاربردی بودن توکن باعث ایجاد تقاضا می‌شود، در حالی که سوزاندن توکن، موجودی آن را کاهش می‌دهد. برای تخمین قیمت توکن ها می‌توان به مقایسه ارزش بازار، نرخ سوزاندن و حجم معاملات توکن ها پرداخت. برای انجام مقایسه ها، نسبت قیمت به سوزاندن و ارزش توکن به حجم معاملات توکن های BNB، HT، OKB، UNUS SED LEO و KCS را محاسبه کردیم.

معیار ارزش توکن به حجم معاملات تقریبا همان نسبت اصلاح شده قیمت به درآمد (نسبت P/E) مورد استفاده در بسیاری از بازارها می‌باشد. ما از حجم معاملات روزانه به عنوان درآمد و از ارزش بازار موجودی در حال گردش توکن، به عنوان قیمت استفاده می‌کنیم. با اعمال این مقادیر توانستیم خصوصیات مختص به بازار ارزهای دیجیتال و هم چنین عدم ارقام مطمئن درآمد را پوشش دهیم.

توکن BNB از صرافی بایننس

بایننس در ابتدا ۲۰۰ میلیون توکن BNB ایجاد کرد. این صرافی خود را موظف به سوزاندن نیمی از کل موجودی توکن ها کرد و اخیرا نیز نهمین دوره سوزاندن توکن ها را انجام داد. سوزاندن توکن های BNB هر سه ماه یکبار صورت می‌گیرد. با استفاده از ارزش سالانه توکن های سوزانده شده که توسط شرکت Maple Leaf Capital ارائه شده است دریافتیم که نسبت قیمت به سوزاندن توکن BNB بر اساس موجودی در حال گردش برابر با ۴۴ می‌باشد. هنگامی که نرخ سوزاندن سالانه با ارزش کل تئوری (کل موجودی ضربدر قیمت فعلی) مقایسه می‌شود، این رقم تا ۵۳ نیز افزایش می‌یابد.

با استفاده از میزان موجودی در حال گردش و نرخ سوزاندن فعلی، ۴۴ سال طول خواهد کشید تا تمام توکن های BNB سوزانده شوند. از آنجایی که بایننس در نظر دارد نیمی از کل موجودی توکن ها را بسوزاند، این رقم تقریبا به ۲۶ سال کاهش می‌یابد.

از لحاظ ارزش توکن به حجم معاملات، ما از حجم معاملات ۲۴ ساعته استفاده کردیم. نتایج نشان دادند که ارزش بازار توکن BNB (که با استفاده از موجودی در حال گردش محاسبه شده است) ۳.۹ برابر حجم معاملات ۲۴ ساعته صرافی است.

با وجود اینکه کارمزد معاملات توکن بایننس به مرور زمان کاهش می‌یابد، به نظر می‌رسد که بر اساس این معیارها، قیمت توکن BNB مقداری بیش از ارزش خود باشد. هرچند این صرافی پس از عرضه لانچ‌پد بایننس، کاربردهایی را به توکن BNB اضافه کرده است. ژائو تاکید می‌کند که کاربرد توکن BNB بیش از تخفیف کارمزد معاملات است.

صرافی BNB

توکن OKB از صرافی OKEx

طبق اطلاعات کوین مارکت کپ، از کل موجودی ۳۰۰ میلیون توکن OKB فقط ۲۰ میلیون توکن در گردش می‌باشند. سایر منابع دارای موجودی کل یک میلیارد توکنی است، به طوری که ۳۰۰ میلیون توکن در گردش می‌باشد و ۷۰۰ میلیون توکن تا سال ۲۰۲۲ مسدود شده اند. ماهیت اکوسیستم ارزهای دیجیتال این چنین شگفت انگیز است.

با انجام تحلیل های مشابه بر روی این توکن، با ارزش بازار فعلی ۶۳ میلیون دلار و نرخ سوزاندن ۵۷ میلیون دلاری، کمی بیش از یک سال طول می‌کشد تا ۲۰ میلیون موجودی در گردش این توکن سوزانده شود. به نظر می‌رسد این ارقام غیرمحتمل باشند، بنابراین موجودی ۳۰۰ میلیون توکنی را در نظر گرفتیم که در نتیجه، نرخ سوزاندن به قیمت توکن OKB برابر با ۱۵ می‌شود.

نسبت قیمت به حجم معاملات این توکن کمی بیشتر از ۰.۱ است. بدین ترتیب، حجم معاملات توکن OKB کمتر از ۳ ساعت به ارزش بازار آن می‌رسد. اگر صرافی OKEx در خصوص معاملات این چنین مبهم عمل نمی‌کرد، توکن OKB می‌توانست قیمت بسیار شگفت انگیزی داشته باشد. این موضوع مخصوصا هنگامی صادق است که کاربرد آن در نظر گرفته شود. کاربرد مهم توکن OKB، حذف کارمزد معاملات با این توکن است و هم چنین ۵۰ درصد کارمزدهای دریافت شده توسط این صرافی به صورت هفتگی به دارندگان OKB اهدا می‌شود.

با این حال، ارقام مرتبط با توکن OKB بیان می‌کنند که رویکرد بسیار محتاطانه ای برای تعیین قیمت منصفانه برای توکن اتخاذ شده است. تحلیل ها به مدلی اشاره می‌کنند که ناپایدار است و بیانگر اطلاعات نامعتبر می‌باشد.

توکن HT از صرافی هیوبی

برنامه سوزاندن توکن HT که هر سه ماه صورت می‌گیرد، افزایش ۷۰ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. با وجود تقریبا ۴۰ میلیون دلار توکن HT که برای سوزاندن در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده اند، این صرافی اعلام کرد به رشد سود چشمگیری دست یافته است. این شرکت، ۲۰ درصد از درآمد پلتفرم Huobi Global و Huobi DM را به بازخرید توکن های HT اختصاص داده است تا آنها را بسوزاند.

با در نظر گرفتن قیمت ۳.۹۰ دلاری این توکن، نسبت ارزش توکن به حجم معاملات کمتر از بایننس و تقریبا برابر با ۳.۲۵ بود. این موضوع بیان می‌کند که توکن های هیوبی نسبت ارزش به قیمت بهتری از توکن های بایننس دارند.

از لحاظ نسبت قیمت به سوزاندن، به نظر می‌رسد که توکن هیوبی دارای ارزش خوبی است و با در نظر گرفتن موجودی در گردش برابر با ۱۰، موجودی کل برابر با ۲۰ می‌باشد. در ظاهر، قیمت توکن های هیوبی احتمالا مقداری کمتر از ارزش واقعی خود می‌باشند. هنگامی که معامله کنندگان خریدهای خود را با توکن HT انجام دهند تا ۵۰ درصد در کارمزد معاملات تخفیف می‌گیرند. این موضوع باعث ادامه تقاضا برای توکن HT می‌شود. بر اساس نرخ بازخرید، به نظر می‌رسد که این شرکت سیاست جدی برای کاهش موجودی توکن خود دارد.

توکن KCS از صرافی کوکوین (KuCoin)

ارزش بازار توکن KCS برابر با ۱۳۰ میلیون دلار است. حجم معاملات ۲۴ ساعته این توکن نیز کمتر از ۲۸ میلیون دلار است، در نتیجه نسبت ارزش به حجم معاملات این توکن تقریبا ۴.۷ می باشد. این موضوع بدان معنا است که تقریبا یک هفته طول می‌کشد تا حجم معاملات این توکن به ارزش موجودی در گردش آن برسد.

کمتر از نیمی از این توکن در گردش است. از لحاظ نسبت قیمت به سوزاندن، ارقام بیانگر تورم چشمگیر قیمت توکن مورد نظر می‌باشند. این نسبت با احتساب موجودی در گردش برابر با ۷۷ و با احتساب موجودی کل برابر با ۱۵۷ است، یعنی ۱۵۷ سال طول می‌کشد تا تمام توکن ها سوزانده شوند.

انجام معاملات با توکن KCS در این صرافی دارای تخفیف ۳۰ درصدی می‌باشد و تنها توکنی است که نرخ سوزاندن آن، ۱۰ درصد سود خالص است. هدف این صرافی، سوزاندن نیمی از موجودی توکن KCS است که با سطح درآمد فعلی تقریبا ۷۷ سال طول خواهد کشید.

به نظر بعضی از افراد، این مدل ممکن است رویکرد معقولی برای حفظ سودآوری باشد. اما بسیاری از معامله کنندگان جذب این موضوع می‌شوند که نیمی از درآمدهای صرافی بین آنها توزیع می‌شود.

توکن UNUS SED LEO از صرافی بیتفینکس

راه اندازی صرافی غیرمتمرکز بیتفینکس

صرافی بحث برانگیز بیتفینکس توکن های LEO را به دلیل متفاوتی نسبت به صرافی های فوق عرضه کرده است. بیتفینکس با دارا بودن تقریبا یک میلیارد دلار دارایی که از شریک پانامایی خود یعنی شرکت Crypto Capital Corp به دست آورده است، توکن های مورد نظر را برای بازیابی ضررها عرضه کرده است.

توکن های LEO علیرغم شروع بحث برانگیز بر اساس برنامه سوزانده می‌شوند و سرمایه ها به کسانی که به این صرافی در عرضه توکن اعتماد کرده اند برگردانده می‌شود. تمام یک میلیارد توکن LEO به طور ماهانه و بر اساس ۲۷ درصد درآمد ناخالص شرکت مادر خود یعنی iFinex سوزانده خواهد شد.

با توجه به شرایط صادر شدن، معیارهای توکن LEO نتایج غیرعادی تولید می‌کنند. نسبت ارزش به حجم معاملات این توکن برابر با ۱۵ است. هم چنین نسبت قیمت به سوزاندن آن نیز ۵۵ است.

آیفینکس‌ برنامه دارد تا تمام توکن های LEO را بازخرید کرده و بسوزاند. در حال حاضر قیمت این توکن ۰.۹۵ دلار است در حالی که با قیمت ۱ دلار صادر شده است. هرچند در اواخر ماه ژوئن قیمت این توکن به رکورد ۲ دلار رسیده بود.

چند نکته مهم

این موضوع که سوزاندن کوین تاثیری بر قیمت توکن دارد یا خیر جای بحث دارد. با در نظر گرفتن اینکه نوسان قیمت ارزهای دیجیتال گاهی اوقات می‌تواند تاثیر کاهش موجودی توکن بر قیمت را خنثی کند، نتایج این محاسبات به دقت زیادی نیاز دارد. در این خصوص باید گفت که صرافی های بزرگ سوزاندن توکن های خود را طبق برنامه پیش برده اند و از هدف خود فاصله نگرفته اند.

در حال حاضر، کوین مارکت کپ اطلاعات غیرمعمولی از حجم معاملات صرافی ها نشان می‌دهد. این موضع نشان دهنده این است که در صرافی های کوچک، تجارت شستشو (Wash Trading) در حال انجام بوده است. برای مثال حجم معاملات ۲۴ ساعته صرافی BW تا ۷۰ درصد افزایش یافت که آن را به رتبه اول حجم معاملات رساند. از این لحاظ بایننس در رده نوزدهم قرار گرفته بود.

طبق گزارش بیت وایز (Bitwise) در اوایل سال جاری، ۹۵ درصد حجم معاملات صرافی های قانونمند نشده، معاملات کاذب و جعلی می‌باشند، به طوری که تجارت شستشو بخش عمده ای از این فعالیت ها را شامل می‌شود. روش محاسبات این مقاله طبق اطلاعات موجود در کوین مارکت کپ بوده است.

مثل همیشه هنگامی که صحبت از بازار ارزهای دیجیتال می‌شود، انجام تحقیقات توسط خودتان ضروری است. اگرچه اکثر معیارها و مقادیری که در این مقاله به دست آوردیم مطابق با سایر اطلاعات معتبر می‌باشد، اما صحت اطلاعات از ارقام موجود در صرافی ها استخراج شده است.

اقتصاد توکن ها و کاربرد آنها هر دو در نحوه ارزش گذاری و قیمت گذاری توکن ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. اگر توکن فاقد کاربرد باشد، استراتژی خوب اقتصادی بی فایده خواهد بود. هم‌چنین اگر توکنی دارای هدف و کاربرد خوب باشد اما مدل اقتصادی چشمگیری نداشته باشد در جلب نظر معامله کنندگان به مشکل خواهد خورد.

دینامیک های عرضه و تقاضا در بازار ارزهای دیجیتال هم چنان در حال بررسی است. با بالغ شدن این صنعت، انتظار می‌رود که قیمت ها به توازنی برسند که ارزش واقعی توکن را نشان دهند. تا آن زمان، بررسی توکن صرافی ها و عملکرد آنها در رابطه با عملکرد خود صرافی می‌تواند اقدامی مفید باشد.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا