اخبار خارجی

تایید شد: کریگ رایت کلید خصوصی ۸ میلیارد دلار بیت کوین را ندارد!

وکیل کریگ رایت تایید کرد که رایت کلیدهای خصوصی مورد استفاده برای دسترسی به ۸ میلیارد دلار بیت کوین استخراج شده توسط ساتوشی ناکاموتو در روزهای اولیه این ارز دیجیتال را در اختیار ندارد.

رایت درخواستی به بخش جنوبی فلوریدا ارائه کرده و در آن بیان کرده است که وی اطلاعات مورد نیاز برای قفل گشایی فایل رمزگذاری شده شامل هزاران آدرس عمومی بیت کوین را دریافت کرده است. رایت قبل از این نیز شهادت داده بود که این فایل رمزگذاری شده وجود دارد و شامل فهرستی از آدرس های عمومی و کلیدهای خصوصی است. بسیاری از افراد این حرف رایت را پذیرفته اند.

اما وکیل رایت امروز گفته است که این مورد حقیقت ندارد.

آندرس ریورو (Andres Rivero) یکی از شرکای تجاری شرکت حقوقی Rivero Mestre گفته است فایلی که رایت دریافت کرده است شامل کلیدهای خصوصی نمی‌باشد. هرچند رایت هم چنان منتظر است تا کلیدهای خصوصی را در تاریخی دیگر دریافت کند. ریورو گفت این کلیدها می‌تواند به صورت یکجا یا بخش های جداگانه باشد، اما از بیان جزییات بیشتر درباره اینکه چه کسی این کلیدها را در اختیار دارد و چه زمانی در اختیار رایت قرار می‌گیرد خودداری کرد.

رایت از دادگاه فرصت می‌گیرد

بیش از یک سال است که رایت درگیر شکایت آیرا کلیمن (Ira Kleiman) برادر دیوید کلیمن است. وی مدعی است دیوید کلیمن و کریگ رایت شرکای تجاری سابق بوده اند که در روزهای اولیه بیت کوین به استخراج این ارز دیجیتال پرداخته‌اند. رایت با این موضوع مخالف بوده و بیان کرده است که فقط او به استخراج بیت کوین پرداخته است. وارث کلیمن از رایت در خصوص نیمی از یک میلیون بیت کوین استخراج شده شکایت کرده است که ارزشی معادل با ۸ میلیارد دلار دارد.

اگرچه در ابتدا به رایت گفته شد تا نیمی از بیت کوین ها را انتقال دهد، اما این تصمیم پذیرفته نشد و پرونده به دادگاه کشیده شد. ریورو این موضوع را یک حرکت خوب از جانب رایت بیان می‌کند. وی گفت:

نکته مهم درباره جلسات دادگاه این است که به ما امکان می‌دهد تا اثبات کنیم که هیچ شراکت و همکاری وجود نداشته است. قاضی حکم این پرونده را به عهده هیأت منصفه قرار داده است. ریورو اذعان داشت که وظیفه اثبات این مدعا بر عهده وارث کلیمن است و وی باید وجود شراکت و همکاری بین این دو را ثابت کند. ریورو مطمئن است که اثبات و مدرکی نخواهند داشت.

وی گفت:

ما نزد هرکسی که می‌توانستیم پیدا کنیم که دوست نزدیک یا همراه دیوید کلیمن باشد رفتیم، اما هیچکس از ادعای آیرا کلیمن مبنی بر اینکه دیوید کلیمن یکی از خالقان بیت کوین است حمایت نکرد.

با در نظر گرفتن جلسه اول دادگاه و شهادت دروغ رایت، هنگامی که از ریورو درباره عملکرد رایت در دادگاه سوال پرسیده شد، وی گفت:

مشخصا در این پرونده مهم است که رایت شهادت صادقانه بدهد اما مسأله اصلی این است که آنها چه مدرکی ارائه خواهند داد.

نمی‌توان دست خالی پیروز شد و این مشکل آنها است.

روند پرونده تاکنون

هنگامی که قاضی بروس ای راینهارت (Bruce E. Reinhart) در ماه آگوست سال گذشته پیشنهاد داد که رایت نیمی از سرمایه بیت کوین را تحویل دهد به نظر می‌رسید که پرونده خاتمه یافته باشد. قاضی هم چنین متوجه شد که رایت شهادت دروغ گفته است و باید هزینه وکلای کلیمن را نیز پرداخت کند.

هرچند این حکم توسط قاضی بث بلوم (Beth Bloom) رد شد و گفت که رایت فقط باید جریمه ها را بپردازد. وکیل رایت در این خصوص گفت: تنها بخش حکم قبلی که پس از قضاوت قاضی بث بلوم هم چنان پابرجا بود، تاخیر رایت و پرداخت جریمه بود. اگر حکم قاضی بلوم را بخوانید متوجه خواهید شد که وی شهادت ارائه شده توسط استیو شدرز (Steve Shadders) را قابل اتکا و باور در نظر گرفته است.

ریورو افزود:

رایت هم چنان باید جریمه ها را پرداخت کند اما این تنها پرداخت وی خواهد بود.

بلوم سپس به رایت زمان داد تا “پیک مرموز” برسد و رایت به فهرست آدرس های عمومی دسترسی پیدا کند. رایت بعدا به دادگاه اعلام کرد که این اطلاعات به دست او رسیده است و تمام ۱۶,۴۰۴ آدرس را در اختیار وارث کلیمن قرار داده است.

در نتیجه، این پرونده به سمت دادرسی پیش می‌رود، اگرچه آیرا کلیمن ۹۰ روز زمان درخواست کرده است تا آدرس ها را بررسی کند.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا