اخبار بلاکچین

بنیانگذار کازماس یک فورک جدید در این شبکه راه‌اندازی می‌کند

به دنبال تصویب پروپوزال شماره ۸۴۸ که حداکثر نرخ تورم ارز دیجیتال اتم را برابر با ۱۰٪ تعیین می‌کند، جی کوان (Jae Kwon)، یکی از بنیان‌گذاران کازماس اعلام کرد قصد دارد یک هارد فورک در این شبکه راه‌اندازی کرده و توکن جدیدی عرضه کند.

به نقل از د بلاک، به دنبال این فورک، شبکه جدیدی با نام اتم وان (AtomOne) ایجاد خواهد شد که توکنی با نام ATOM1 خواهد داشت. بر اساس فایلی که کوان در گیت هاب به اشتراک گذاشته، به افرادی که به پروپوزال ۸۴۸ رای منفی داده‌اند، توکن ATOM1 اعطا می‌شود و موافقان با این پروپوزال در این ایردراپ شرکت داده نخواهند شد. بر اساس این فایل، تقریبا ۱۰٪ از توکن‌های این شبکه برای اهداف مختلف از قبل صادر خواهند شد. شایان ذکر است بنیاد اینترچین (Interchain) در این ایردراپ شرکت داده نمی‌شود.

پروپوزال بحث برانگیز کاهش نرخ تورم از ۱۴٪ به ۱۰٪، روز گذشته با حمایت ۴۱.۱٪ از اعضای جامعه کازماس هاب به تصویب رسید. طرفداران این پروپوزال مدعی بودند تورم توکن اتم بسیار بالاتر از حد مورد نیاز برای حفظ امنیت شبکه است و فعالیت ولیدیتورها با نرخ تورم ۱۰٪ نیز همچنان سودآور باقی می‌ماند.

به دنبال تصویب این پروپوزال، کوان، خالق الگوریتم اجماع تندرمینت (Tendermint) اکوسیستم کازماس و یکی از بنیانگذاران کازماس هاب ضمن بیان نگرانی‌های خود در رابطه با امنیت شبکه، مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرد. وی خاطرنشان کرد تمایلی به پذیرفتن نتیجه رای‌گیری ندارد و به همین خاطر یک شبکه جدید راه‌اندازی خواهد کرد. البته تصمیم کوان با مخالفت بسیاری از اعضای جامعه کازماس همراه شد. کازماس هاب بلاکچین مرکزی اکوسیستم کازماس است و توکن اتم در این شبکه برای پرداخت‌ها، حاکمیت و کارمزد تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

کوان مدعی است در شبکه جدید، مکانیسم‌های حاکمیتی کازماس هاب را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، آستانه حد نصاب برای تصویب پروپوزال‌های حاکمیتی از کمتر از ۵۰٪ به دو سوم افزایش خواهد یافت.

فورک جدید از همان نرم‌افزار زیربنایی شبکه کازماس هاب با نام گایا (Gaia) با شناسه زنجیره «cosmoshub4» استفاده می‌کند و از ویژگی‌های کلیدی بلاکچین اصلی از جمله IBC و امنیت میان‌زنجیره‌ای بهره خواهد برد. در شبکه جدید حداکثر نرخ تورم اولیه ۲۰٪ خواهد بود تا به ولیدیتورها و سپرده‌گذاران پاداش کافی داده شود. علاوه بر این، کوان پیشنهاد کرده است یک توکن مجزا با نام فوتون با نماد phATOM1 برای پرداخت کارمزدها عرضه شود.

شایان ذکر است این فورک از پروژه بلاکچینی دیگر کوان با نام Gno.Land جدا خواهد بود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا