اخبار خارجی

افزایش چشمگیر کلاهبرداری در سال ۲۰۲۰؛ سرقت ۲۴ میلیون دلار از کاربران رمز ارز

پلتفرم تحلیلی و رصد بلاک چین Whale Alert بیان کرد که طی ۴ سال گذشته، کلاهبرداران افزایش چشمگیری داشته اند و بیش از ۳۸ میلیون دلار بیت کوین سرقت و کلاهبرداری کرده اند.

احتمال رکوردشکنی تا پایان سال ۲۰۲۰

در تحقیق Whale Alert که بر اساس اطلاعات سایت رصد و پیگیری کلاهبرداری های رمز ارز Scam Alert است گفته شده است که محبوبیت ده ها نوع مختلف کلاهبردار‌ی در حال افزایش است. بعضی از این کلاهبردار‌ی ها شامل اهدای کوین، اخاذی، صرافی های جعلی، ICO های جعلی، کلاهبردار‌ی های ویدیویی و بدافزارها هستند.

در سال ۲۰۱۷، کلاهبرداران تقریبا ۵ میلیون دلار بیت کوین سرقت کرده اند. در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، تقریبا ۵ برابر این مقدار یعنی ۲۴ میلیون دلار از کاربران سرقت شده است. در تحقیق Whale Alert پیش بینی شده است که این مقدار تا پایان سال می‌تواند تا ۵۰ میلیون دلار افزایش یابد.

بیشترین کلاهبرداری ها از طریق جعل هویت افراد مشهور رخ می‌دهد

پلتفرم Whale Alert به مطالعه چندین رویداد مختلف پرداخته است. یکی از معروف ترین کلاهبرداری ها که کلاهبرداران به جعل هویت ایلان ماسک پرداخته بودند طی یک روز ۱۳۰,۰۰۰ دلار از کاربران سرقت کرد.

صرافی های جعلی نیز یکی از رایج ترین کلاهبردار‌ی ها است. یکی از این وبسایت های جعلی در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱.۵ میلیون دلار کلاهبردار‌ی انجام داد. طبق این گزارش، این وبسایت هم چنان فعال است.

پلتفرم Whale Alert در این خصوص گفته است:

تغییر روش و افزایش کیفیت و مقیاس کلاهبرداری ها نشان می‌دهد که کل تیم های حرفه ای اکنون پشت موفق ترین کلاهبرداری ها قرار دارند و دیر یا زود شروع به استفاده از deepfake می‌کنند که باعث تحول در بازار کلاهبرداری ها خواهد شد.

کوین تلگراف اخیرا گزارش داده است که وبسایت های کلاهبردار‌ی توانسته اند سوابق اطلاعات شخصی چندین نفر در سراسر جهان را سرقت کنند.

طبق مطالعه شرکت تحلیلی Group-IB، این حمله به عنوان کلاهبردار‌ی چند مرحله ای هدفمند بیت کوین توسط چندین وبسایت کلاهبردار‌ی اجرا شده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا