اخبار خارجی

عملکرد بهتر ارز دیجیتال نسبت به سایر دارایی ها!

با وارد شدن بازار سایر دارایی ها مخصوصا بازار بورس به روند نزولی، بعضی از افراد معتقدند ارز دیجیتال فرصت این را دارد که سال آینده بهترین عملکرد را در بین کلاس های مختلف دارایی ها داشته باشد.

تراویس کلینگ یکی از مدیرانی که وارد پیچیدگی بازار کریپتو شده است و اکنون رییس شرکت مدیریت دارایی های ارز دیجیتال ایکیگای (Ikigai) است در توییتر بیان کرد:

خزانه داری فدرال آمریکا ده سال پیش تسهیل کمی یا QE را شروع کرد، نرخ سود را کاهش داد و اسناد قرضه و اوراق بهادار دولتی به ارزش تریلیون ها دلار خریداری کرد. این اقدام، ایالات متحده را از رکود بزرگ نجات داد. سایر اقتصادهای جهانی نیز این رویه را پیش گرفتند و به منظور افزایش رشد اقتصادی، اسناد قرضه خریدند و نقدینگی بازار را افزایش دادند.

ارز دیجیتال

آیا فشردگی کمی یا QT می‌تواند سرمایه گذاران را به سمت ارز دیجیتال و فناوری غیرمتمرکز سوق دهد؟

در اواخر سال ۲۰۱۷، خزانه داری آمریکا به دارایی های خود اجازه داد تا بدون سرمایه گذاری مجدد رشد کنند. ایالات متحده اولین کشوری بود که تسهیل کمی را کنار گذاشت و به سمت مخالف آن یعنی فشردگی کمی حرکت کرد. بانک مرکزی ژاپن (BOJ) و بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز خرید اوراق قرضه را در سال ۲۰۱۸ کاهش دادند.

بانک های مرکزیاقتصاددانان بلومبرگ اذعان داشتند که اکتبر ۲۰۱۸ زمانی بود که بانک های مرکزی بزرگ جهان همگی شروع به کاهش دارایی های اسناد قرضه خود کردند. اگرچه ECB و BOJ به جای آزادسازی دارایی ها هم چنان به شیوه قبل بازگشتند.

با پیشقدمی ایالات متحده، افزایش نرخ سود علامتی از عادی سازی بود. عادی سازی فرآیندی است که به اقتصادهای مختلف امکان می‌دهد تا بدون دخالت بانک مرکزی، تحت قوانین خود کار کنند. این موضوع همراه با سایر عوامل باعث ایجاد ترس رکود اقتصادی جهانی و تاثیر بر بازار دارایی ها شد.

ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۹ و درست پس از شروع تسهیل کمی (QE) پا به عرصه نهادند و طبق گفته کلینگ در بازار نزولی دارایی های سنتی وجود نداشته اند. کلینگ هم چنین موافق این موضوع است که بازار نزولی سال جاری بر عملکرد بازار ارز دیجیتال تاثیرگذار بوده است و ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی پر خطر بیشتر از این نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. وی گفت:

 این موضوع برای من کاملا روشن و منطقی است که بازار کریپتو قبل از کلاس دارایی های سنتی به کمترین ارزش خود یا همان کف بازار خواهد رسید.

پس از انتشار توییت کلینگ، بحث های کاربران توییتر شامل نظرات مختلفی بود. بعضی از افراد معتقدند که افت ارزش ارزهای دیجیتال می‌تواند ادامه یابد و بین بدترین کلاس های دارایی های در اقتصادهای جهانی، بدترین عملکرد را داشته باشند. بعضی از افراد دیگر نیز معتقدند کسانی که به دارایی های دیجیتال ایمان دارند بدون دخالت دولت ها، بار دیگر امور را به دست خواهند گرفت و باعث بازگشت بازار ارزهای دیجیتال خواهند شد.

ارزش بازار ارز دیجیتال

این بازگشت از قبل در شرف وقوع است. طی هفته گذشته بیش از ۳۰ میلیارد دلار مجددا وارد بازار ارز دیجیتال شده است، در حالی که بازار سایر دارایی ها سقوط کرده است‌. پیشی گرفتن عملکرد ارزهای دیجیتال از سایر دارایی ها در سال ۲۰۱۹ می‌تواند نقش این دارایی را در اقتصاد جهانی برای همیشه مستحکم و تثبیت کند. تنها زمان پاسخ این سوالات را خواهد داد.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا