متوسط دیفای

کدام ارز دیجیتال بازده بهتری برای استیکینگ دارد ، تتر یا USDC ؟

اگر به یاد داشته باشید، ایده استیبل کوین (stablecoin) در ابتدا تنها برای پوشش ریسک مطرح شد. اما در فضای ارز دیجیتال (cryptocurrency) از هر چیزی می‌توان کسب سود کرد و در اینجا این سوال پیش می‌آید که کدام یک از استیبل کوین‌ها را برای کسب سود بیشتر باید خرید؟ کسب سود از استیبل کوین چیز عجیبی نیست و این قضیه مانند کسب سود از دلار است که می‌توان آن را در بانک گذاشت و سود گرفت و یا آن را به بعضی پلتفرم‌ها (platform) قرض داد و سود دریافت کرد. هر روزه ایده‌های جدید و جدید‌تری وارد فضای ارز دیجیتال و بلاک چین (blockchain) می‌شود و در این فضا سعی می‌شود که از همه ابزار‌ها برای کسب سود استفاده شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

استیبل کوین‌ها در ابتدا برای در امان ماندن از نوسانات ارز دیجیتال ایجاد شدند و بر خلاف دیگر ارز‌های دیجیتال که برای سرمایه‌گذاری از آنها استفاده می‌شد، از استیبل کوین برای ذخیره پول استفاده می‌شد. خوشبختانه استیبل کوین‌ها از بازار ارز‌های فیات عقب نماندند و امروزه از استیبل کوین‌ها می‌شود کسب سود کرد.

در این نوشتار بر دو استیبل کوین تتر (Tether) و USDC تمرکز می‌شود زیرا برجسته‌ترین استیبل کوین‌ها هستند و حجم بازار آنها از دیگر استیبل کوین‌های موجود بیشتر است.

استیکینگ (staking) در فضای استیبل کوین و ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

استیکینگ استیبل کوین روش جدیدی است که در بازار‌های کمی ارائه داده می‌شود. این روش آینده خوبی خواهد داشت زیرا افراد هم در برابر نوسانات محفوظ خواهند بود و هم سود ثابتی کسب خواهند کرد.

Tidex یکی از بازار‌هایی است که در آنجا می‌توان به استیکینگ تتر پرداخت. تتر در اینجا برای استیکینگ USDN مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک استیبل کوین پشتیبانی شده توسط ویوز (Waves) است که مدل اجماع بلاک چین این ارز دیجیتال پاداش روزانه را برای این کار تضمین می‌کند. این پاداش به تتر تبدیل می‌شود و روزانه به استیکر‌ها (staker) پرداخت می‌شود. سود این پلتفرم ۱۲ درصد در سال است.

Staked.US پلتفرمی است که در آنجا می‌توان به استیکینگ USDC پرداخت و این پلتفرم حدود ۲۰ کوین (coin) گواه اثبات سهام (PoS) مانند تزوس (Tezos) و کاوا (Kava) را پشتیبانی می‌کند. سود سالانه این پلتفرم ۱.۱ درصد است.

کوین بیس (Coinbase) نیز بازار دیگری برای استیکینگ USDC است که در اکتبر ۲۰۱۹ این سرویس را فراهم آورد. برای کسب سود از این طریق باید USDC را در کیف پول این صرافی نگه داشت. سود سالیانه حاصله ۱.۲۵ درصد است.

می‌بینیم که تا به حال تتر برنده این فضا است و سود سالیانه آن حتی از سود پلتفرم‌های وام دهی نیز بیشتر است.

قرض دادن از طریق یک شرکت وام دهی ارز دیجیتال

در این حالت، دیگر طرف حساب شما یک قرارداد هوشمند نیست، بلکه یک شرکت واقعی است و این شرکت می‌تواند با پول شما فرار کند و اوضاع مانند معاملات روی بلاک چین شفاف نیست. البته در ادامه ما به ذکر شرکت‌های خوشنامی می‌پردازیم که تا به حال عملکرد خوبی داشته‌اند. این شرکت‌ها گزینه‌های خوبی برای استیکینگ هستند، اما اگر به دنبال عدم تمرکز هستید، این شرکت‌ها مناسب شما نیستند.

Nexo یکی از این شرکت‌های خوب است که به داشتن بیمه ۱۰۰ میلیون دلاری برای دارایی‌های تحت حفاظت خود افتخار می‌کند. این پلتفرم برای کاربران زیادی سرویس ارائه می‌دهد و می‌توان به استیکینگ USDC در این پلتفرم پرداخت. سود سالانه این شرکت ۸ درصد است و این سود به صورت روزانه پرداخت می‌شود.

Celsius پلتفرمی است که ظاهرا ۸۰ درصد درآمد خود را با مشتریان تقسیم می‌کند. این پلتفرم حداقل واریز ندارد و اگر از توکن این پلتفرم یعنی CEL استفاده کنید، سود بیشتری هم کسب خواهید کرد. در این پلتفرم می‌توانید هم به استیکینگ تتر و هم به استیکینگ USDC بپردازید و سود سالیانه این شرکت ۸.۰۵ درصد است که به صورت هفتگی پرداخت می‌شود.

Hodlnaut یکی دیگر از این شرکت‌هاست که درآمد آن از طریق وام دادن به موسسات تامین می‌شود. این پلتفرم از روش گرفتن وثیقه‌ای که ارزش آن از وام بیشتر باشد، استفاده نمی‌کند و اگر مشکلی برای قرض گیرنده پیش آید، تنها کاری که این پلتفرم می‌تواند انجام دهد، پیگیری از طریق قانون است. در این پلتفرم می‌توان به استیکینگ هر دو کوین تتر و USDC پرداخت و سود سالیانه آن ۸.۳ درصد است که به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود.

وام دهی بر بستر بلاک چین

برنامه‌های دی‌فای (DeFi) کاملا غیر متمرکز هستند و همه چیز در اینجا از طریق قرارداد هوشمند انجام می‌شود. با استفاده از این برنامه‌ها همیشه می‌توانید وضعیت پول خود را مشاهده کنید. متاسفانه پروتکل‌های (protocol) وام دهی دی‌فای زیاد برای مبتدیان مناسب نیستند. غیر متمرکز بودن از رسالت‌های مهم ارز دیجیتال است که در این برنامه‌ها به خوبی تحقق می‌یابد.

این روش علاوه بر پیچیدگی فنی دارای عیب دیگری نیز است و آن نرخ پایین وام دهی است. مشتریان این روش اغلب تریدر‌های مارجین (margin traders) هستند که به دنبال پایین‌ترین نرخ سود هستند. وثیقه‌ای که در این روش گرفته می‌شود بیش از ۱۰۰ درصد است و اگر وام گیرنده با مشکلی مواجه شود و یا ارزش وثیقه افت کند، وثیقه مورد نظر فورا نقد خواهد شد.

Compound.Finance یکی از این پلتفرم‌هاست که اگر به وبسایت آن نگاه کنید هرگز متوجه نمی‌شوید که یک پلتفرم وام دهی است و اثری از کلماتی مانند سود و سپرده نمی‌بینید. اما اگر به بخش برنامه آن مراجعه کنید و کیف پول متامسک (MetaMask)، کوین بیس یا لجر (Ledger) خود را وصل کنید، می‌توانید فورا وام دهی را شروع کنید. در این پلتفرم می‌توان هم به استیکینگ تتر و هم به استیکینگ USDC پرداخت که سود تتر ۰.۷۵ درصد در سال و سود USDC نیز ۱.۰۴ درصد در سال است.

Aave یک پلتفرم غیر متمرکز است که امنیت را در اولویت قرار داده است و توسط Open Zeppelin بازرسی می‌شود. نرخ این پلتفرم جذاب است اما کاربر پسند نیست و باید با کد و پروتکل سر و کار داشت. سود سالیانه تتر در این پلتفرم ۳.۱۶ درصد و سود سالیانه  استیبل کوین USDC نیز ۳.۵۴ درصد است.

DDEX یک صرافی غیر متمرکز است و همه وام‌های خود را به تریدر‌های مارجین می‌دهد. به محض اینکه وارد سایت شدید، به اتصال متامسک ترغیب می‌شوید و اگر کمی آشنایی با ارز دیجیتال داشته باشید، بقیه کار‌ها آسان است. سود سالیانه استیبل کوین تتر در این پلتفرم ۳.۹۲ درصد است و سود سالیانه برای استیکینگ استیبل کوین USDC نیز ۱.۲۰ درصد است.

نتیجه‌گیری

در این رکود اقتصادی و وضعیت نابسامان جهان، فضای ارز دیجیتال و استیکینگ استیبل کوین گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاران است و احتمالا در سال ۲۰۲۰ شاهد حضور سرمایه‌گذاران بیشتری در این فضا خواهیم بود. باید امیدوار باشیم که صرافی‌هایی مانند Tidex این ساختار استیکینگ را برای دیگر انواع استیبل کوین هم ارائه دهند.

نظر شما چیست؟ آیا استیکینگ با استیبل کوین بهتر است یا با دیگر انواع ارز دیجیتال موجود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا