مبتدی مقالات

آیا ارز دیجیتال باعث از بین رفتن پول نقد خواهد شد؟

زمانی خواهد آمد که ما اسکناس‌ها را در گوشه کمد خود به عنوان یادگاری نگه خواهیم داشت و به یاد می‌آوریم که روزی این اسکناس‌های کهنه پایه و اساس اقتصاد ما بودند. بحران اخیر کرونا مردم را به نسبت پول نقد بسیار بی‌علاقه کرد و نظرات جامعه ارز دیجیتال برای ایجاد جوامعی عاری از پول نقد، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. ارز‌های دیجیتال اکثرا بر اساس فناوری بلاک چین ایجاد شده‌اند و بیت کوین (bitcoin) اولین و بزرگترین ارز دیجیتال جهان است.

ناقوس مرگ برای پول نقد در اثر ظهور عواملی مانند کرونا و ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

بیماری کرونا نگرش مردم را به نسبت پول نقد عوض کرد و مردم به سمت پول دیجیتال و غیر فیزیکی متمایل شدند. امروزه مقدار برداشت پول از خودپرداز‌ها به شدت کاهش یافته است و حتی خرده فروش‌هایی که تنها پول نقد می‌گرفتند، سیستم کاری خود را به روز کرده و از پرداخت دیجیتال استفاده می‌کنند.

بنیان‌گذار کاردانو (Cardano) بر این باور است که ناقوس مرگ برای پول نقد چند سالی است که به صدا در آمده است و بیماری کرونا پول نقد را کاملا از میان برخواهد داشت. او معتقد است که در آینده پرداختی‌های غیر متمرکز و بانکداری غیر متمرکز تمامی روش‌های سنتی را منسوخ خواهند کرد. ارز دیجیتال و بلاک چین انقلابی عظیم را در حیطه امور مالی ایجاد کرده‌اند که تاثیرات آن را در آینده بسیار بیشتر خواهیم دید.

بانکداری و امور مالی غیر متمرکز باعث دسترسی ۲۴ ساعته افراد به محصولات و خدمات خواهند شد و افراد می‌توانند از هر مکانی به این خدمات دسترسی داشته باشند. پرداختی‌های بین المللی در این میان سریع‌تر و آسان‌تر خواهند شد و افراد مجبور نخواهند بود که کارمزد‌های زیادی برای این پرداختی‌ها بپردازند.

اخیرا کیف پول مبتنی بر بلاک چین سامسونگ (Samsung) به کاربران ایالات متحده و کانادا اجازه ترید ارز دیجیتال داده است و این در اثر مشارکتی است که سامسونگ با صرافی جمینی (Gemini) برقرار کرده است.

مدیر عامل بخش اروپای این صرافی ابراز داشته که برای اینکه ارز دیجیتال به آینده سزاوار خود برسد، باید فناوری بلاک چین را در مکان‌هایی که پتانسیل تغییر دارد، اعمال نمود. اگر خوب دقت کنیم، می‌بینیم که حوزه‌هایی مانند پرداختی‌های بین مرزی، مبادله ارز و غیره بسیار ناکارآمد هستند و نیاز به یک سیستم غیر متمرکز بسیار در آنها احساس می‌شود.

در بسیاری از کاربرد‌های بلاک چین، ممکن است کاربر نهایی اصلا نداند که این فناوری چیست و تنها به دلیل سرعت، راحتی و هزینه پایین از سرویس یا محصول مورد نظر استفاده کند. یکی از مهیج‌ترین جنبه‌های بانکداری غیر متمرکز این است که سرانجام می‌توانیم برای افراد محروم از خدمات بانکی امکانات ایجاد کنیم. ارز دیجیتال در این میان نقش برجسته‌ای خواهد داشت.

امروزه حدود ۱.۷ میلیارد نفر از مردم جهان فاقد خدمات بانکی هستند و اکثر آنها گوشی هوشمند دارند. می‌توان با استفاده از بلاک چین و ارز دیجیتال به راحتی خدمات مالی را برای این افراد ارائه داد. کیف پول‌های بلاک چینی ایمن می‌توانند از طریق کیف پول‌های آنان در دسترس قرار بگیرند و کاربران بدون هیچ واسطه‌ای به خدمات اساسی دسترسی پیدا کنند. این به معنی ایجاد دموکراسی مالی در جهان است.

امروزه بلاک چین‌های نسل سوم قابلیت پردازش بیش از یک میلیون تراکنش را در ثانیه دارند و در این میان اندازه تراکنش اهمیتی ندارد. چنین پیشرفت‌هایی می‌توانند به معنی از میان برداشتن کارمزد‌ها و انتقال تقریبا فوری وجوه باشند.

یک سیاره غیر متمرکز

بحران کرونا جنبه‌های منفی پول نقد را بیش از پیش نمایان کرد و قطعا جامعه بدون پول نقد در دراز مدت بسیار مثبت و مفید خواهد بود. پول نقد عامل انتقال بیماری است و اینک در جا‌هایی آن را نمی‌پذیرند. البته در این میان افرادی هستند که تنها از پول نقد استفاده می‌کنند و نباید آنها را فراموش کرد.

بانک‌ها در این میان بسیار اهمیت دارند و آنها می‌توانند نقش برجسته‌ای در انتقال از جهان فیزیکی به جهان دیجیتال داشته باشند. جامعه بدون پول نقد اجتناب ناپذیر است و بانک‌ها می‌توانند این فرآیند را آسان و تسریع نمایند. امروزه مردم به پول‌های فیات اعتماد ندارند و این بی‌اعتمادی فضا را برای بلاک چین و ارز دیجیتال باز می‌کند.

در میان ناآرامی‌های سیاسی جهان، قدرت خرید بیت کوین و ارز دیجیتال روز به روز بیشتر می‌شود و این واقعه مثبتی است. امروزه پذیرش این ارز‌ها در جهان بسیار بیشتر از گذشته شده است. فناوری بلاک چین دیر یا زود بانکداری را وارد مرحله جدیدی می‌کند و این تغییرات اجتناب ناپذیر هستند. انسان‌ها خیلی سریع به پدیده‌های جدید عادت می‌گیرند.

پول نقد امروزه به دلایلی مانند حریم خصوصی و نوسانات کم طرفدار دارد که با پیشرفت‌هایی که در اکوسیستم ارز دیجیتال صورت می‌گیرد، به زودی مشکل حریم خصوصی و نوسانات این ارز‌ها حل می‌شود و دارایی‌های دیجیتال بسیار محبوب خواهند شد.

نظر شما چیست؟ وظیفه ما برای سرعت بخشیدن به انقلاب بیت کوین و بلاک چین چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا