مقالات عمومی

عملکرد بهتر توکن DAI نسبت به اتر؛ دیفای هنوز غیرمتمرکز نشده است

شاید بتوان گفت که MakerDAO با دارایی های مختلفی کار می‌کند، اما مسیری طولانی برای غیرمتمرکز کردن خود به منظور اخذ تصمیمات مهم‌ و کلیدی دارد. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

روز دوشنبه، این پلتفرم وام دهی ارز دیجیتال به سمت وام های استیبل کوین چند وثیقه ای حرکت کرد و باعث شد دوران جدیدی برای جنبش امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi) ایجاد شود. 

قبل از این اقدام، وثیقه وام ها فقط می‌توانست به صورت اتر باشد، اما اکنون MakerDAO با توکن BAT نیز کار می‌کند و هم چنین گزینه پس انداز DAI را نیز ارائه می‌دهد. (نسخه قدیمی استیبل کوین DAI با پشتوانه اتر اکنون به اسم SAI شناخته می‌شود که بیانگر تک وثیقه ای می‌باشد. برای بیان ساده تر، در این مقاله از اصطلاح DAI نیز برای SAI استفاده خواهیم کرد. اخیرا اسم توکن DAI به SAI تغییر کرده است.)

اما اگرچه کاربران انتخاب های بیشتری دارند، اما گروه تقریبا کوچکی از افراد بر این پروتکل نظارت می‌کنند. 

استیون بکر (Steven Becker) رییس MakerDAO گفت بیش از ۱۵۰ آدرس توکن MKR منحصربه‌فرد به پروپوزال انتقال روز دوشنبه رای دادند که یکی از بزرگترین اجماع های رای دهندگان تاکنون بوده است. هرچند این رای گیری شامل تقریبا ۸۰,۰۰۰ توکن و هر کدام به ارزش ۶۶۲ دلار بوده است و فقط ۵ آدرس، بیش از ۵۰ درصد توکن های رای گیری را در اختیار داشتند. به طور خلاصه، رای های ارائه شده توسط افرادی که دارایی اندکی داشتند عمدتا یک تایید تشریفاتی به رای کلی بوده است. 

بکر در مصاحبه روز دوشنبه گفت: 

این موضوع بسیار مهم است که نشان داده شود شرکت کنندگان در انتخاب توکن BAT چه کاری انجام داده اند تا متوجه شویم که در انتخاب انواع وثیقه های بعدی چه اقدامی باید انجام دهیم. 

مشخص نیست رای دهندگانی که باعث انتخاب توکن BAT بودند چه کسانی می‌باشند، اما بکر گفت افراد حاضر در جلسات عمومی شامل بازارهای ثانویه نظیر کوین بیس و سایر صرافی ها می‌باشند. خود پروتکل به صورت متن باز می‌باشد اما افرادی که پورتال های دسترسی به آن ایجاد می‌کنند معمولا برای این شرکت های سنتی کار می‌کنند. 

نتیجه این است که اکثر افرادی که سرمایه این اقدام را تامین می‌کنند بیش از انگشتان یک دست هم نمی‌شوند و قدرت تأثیرگذاری بر انتخاب ها را در اختیار دارند. بنابراین می‌توان گفت که دیفای هنوز به معنای واقعی، غیرمتمرکز نمی‌باشد. 

ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) یکی از سرمایه گذاران کهنه کار ارزهای دیجیتال گفت اکوسیستم کنونی دیفای عمدتا از “خدمات و محصولات متمرکز” با تجربه و رابط کاربری بهتری نسبت به تعامل مستقیم با پروتکل بلاک‌چین ایجاد شده است. 

وی افزود: 

امیدواریم که با گذشت زمان، حذف واسطه ها امکان پذیر شود. قانونگذاری و نیروهای بازار باعث ایجاد واسطه و متمرکزسازی شده اند. 

وی گفت شرکت های دیفای به جای تمرکز بر غیرمتمرکزسازی آنی و سریع باید بر اعلام شفاف نقش خود در اکوسیستم و کارمزدهای دریافتی از جانب آنها متمرکز شوند. 

هیدن آدامز (Hayden Adams) در ماه می به کوین دسک گفت این نقش ها اغلب اوقات در هم آمیخته می‌باشند. برای مثال ویتالیک بوترین موسس اتریوم، سرمایه توسعه اولیه ابزار مبادلاتی Uniswap را تامین کرده است. سپس شرکت پارادایم (Paradigm) که شامل فرد ارسام (Fred Erhsam) موسس کوین بیس نیز می‌باشد اولین دوره سرمایه گذاری برای Uniswap را انجام داد. 

پارادایم هم چنین در جذب سرمایه Compound نیز شرکت داشت. این جذب سرمایه توسط همان گروه سرمایه گذاری انجام شده است که سرمایه MakerDAO را تامین می‌کنند. این گروه شامل صندوق ارز دیجیتال اندریسن هورویتز (Andreesen Horowitz a16z) نیز می‌باشد. پولی‌چین کپیتال (Polychain Capital) که ریاست آن به عهده اولاف کارلسون وی (Olaf Carlson-Wee) از کوین بیس است، و کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures) نیز بر روی استارت آپ دیفای دارما لبز (Dharma Labs) سرمایه گذاری کرده اند. پس از جذب سرمایه، دارما لبز موضع خود را به سمت استفاده از پروتکل Compound تغییر داد.

به علاوه، بر خلاف آنچه که از اصطلاح دیفای برداشت می‌شود، MakerDAO می‌تواند دسترسی به DAI را حذف یا تعلیق کند و استخرهای وام دهی Compound در واقع به صورت تصدی می‌باشند. این موضوع می‌تواند بر اساس اجتناب از به کار بردن دیفای برای نقض تحریم های اقتصادی باشد. از اینها گذشته، افرادی که برای شرکت هایی نظیر بنیاد میکر و کوین بیس کار می‌کنند، به روش های خاصی با این فناوری تعامل دارند. 

آنچه در این مطلب می‌خوانید

بازیافت 

در سال ۲۰۱۸، چهار سال پس از شروع به کار MakerDAO، دمیرورز کوین بیس را به عنوان یکی از نهادهای استفاده کننده از “مهندسی مالی خیالی”برای ارائه تصور کاذبی از رشد عنوان کرد. 

اگرچه کاربران دیفای بسیار زیادی وجود دارند، اما به نظر می‌رسد کسانی که بیش از سایرین از آن سود می‌برند همان کسانی هستند که نفوذ چشمگیری در سیستم دارند. 

حتی رابرت لشنر (Robert Leshner) موسس Compound نیز گفته است تاکنون تیم هایی که مقدار بسیار زیادی DAI و ارز دیجیتال در اختیار دارند، عمده کاربران این پروتکل را تشکیل می‌دهند. 

مایا زهاوی (Maya Zehavi) مشاور بلاک چین که با نظریه بازیافت دمیرورز موافق است توییت کرد که در این صنعت کاملا مشخص است که بازارسازهای MKR از اکوسیستم اتریوم در برابر خطرهای خارجی حمایت می‌کنند. زهاوی در توییت خود گفت این مدل، یادآور بانک مرکزی می‌باشد. 

برای مثال، بزرگترین ارائه دهنده نقدینگی به اکوسیستم Compound بیش از یک میلیون دلار به صورت DAI ارائه داده است و به نظر می‌رسد مرتبا بخش هایی از این استخر را با USDC تبادل می‌کند. کوین بیس در ماه سپتامبر اعلام کرد USDC های خود را مستقیما در پروتکل Compound سرمایه گذاری خواهد کرد. 

اگرچه بسیار زود است که دیفای را یک سیستم غیرمتمرکز بنامیم، اما قطعا سرمایه بسیار زیادی در آن وجود دارد. طبق گزارش دیفای پالس (DeFi Pulse) بیش از ۶۶۰ میلیون دلار ارز دیجیتال در این قراردادهای هوشمند مسدود شده اند. این موضوع بیانگر آن است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، این رقم ۳ برابر شده است. 

از طرف دیگر، ویلیام کویگلی (William Quigley) گفت اکوسیستم DAI بسیار غیرمتمرکزتر از استیبل کوین های قبل از خود می‌باشد. 

کویگلی در این خصوص گفت: 

من آن را فارغ از سیستم اوراکل (Oracle) کاملا غیرمتمرکز می‌خوانم. لوریج داخل زنجیره یک ابداع شگفت انگیز می‌باشد و این اقدام را به حساب MakerDAO می‌نویسم. 

هرچند افزودن توکن BAT به عنوان اولین دارایی بعد از اتر در به روزرسانی چند وثیقه ای روز دوشنبه، مافیای کوین بیس را در عرصه دیفای پیچیده کرده است. هیچکدام از سرمایه گذاران شناخته شده در شرکت نرم افزاری بریو که مسئول توکن BAT می‌باشد از پیشگامان دیفای نیستند. فروش توکن BAT در سال ۲۰۱۷ طی چند ثانیه پایان یافت. این موضوع بدان معنا است که نهنگ ها و سرمایه گذاران کهنه کار، تمام توکن های موجود در این فروش را خریده اند. البته مشخص نیست که آیا سرمایه گذاران دیفای نیز بخشی از خریداران توکن BAT بوده اند یا خیر. هرچند 1confirmation گفت در فروش توکن BAT شرکت نکرده است. 

کویگلی در این خصوص گفت: 

من به این مورد مشکوک هستم که چرا توکن BAT به عنوان اولین وثیقه انتخاب شده است و این موضوع چه ارتباطی با رای گیری دارد. من مشاهده نکرده ام که طرفداران توکن BAT بگویند: ( وای ما واقعا این را می‌خواهیم) اما افرادی از آن استفاده خواهند کرد. احتمالا با نوعی از آربیتراژ مواجه خواهیم بود.

وی افزود که اگرچه اجماع رای دهندگان اندک است و احتمالا با علاقه های مختلف، تغییر کرده است، اما سیستم دیفای DAI بسیار غیرمتمرکزتر و در دسترس تر از استیبل کوین های قبلی می‌باشد که وابسته به چند شرکت محدود نظیر تتر است. 

از نظر تئوری هرکسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد و دارای مهارت های مهندسی نرم افزار باشد، می‌تواند رابط کاربری برای دسترسی به این پروتکل ها ایجاد کند. این موضوع همان موردی است که باعث شده کریس دیکسون (Chris Dixon) شرکت خود را وارد سرمایه گذاری در Compound و کوین بیس کند. 

دیکسون گفت: 

Compound یک پروتکل وام دهی است که در دسترس افراد سراسر جهان می‌باشد. این پروتکل، واسطه های بانکی را حذف می‌کند و به همگان امکان می‌دهد تا از پول خود، سود کسب کنند. 

رشد جامعه

بررسی مشکلات مربوط به جامعه MakerDao

تیلور موناهان (Taylor Monahan) مدیرعامل شرکت مای کریپتو (MyCrypto) که یکی از دارندگان توکن MKR می‌باشد، گفته است سیستم وام دهی MakerDAO در خصوص مطلع کردن کاربران درباره خطرات موجود در این وام ها عملکرد بسیار خوبی داشته است. 

وی با اشاره به تعداد وام های صادر شده از طریق اکوسیستم دیفای گفت: دستاوردهای این اکوسیستم بسیار هیجان انگیز است و نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید. 

وبسایت Compound حداقل ۱۲۷۸ وام گیرنده را اعلام کرده و MakerScan نیز بیش از ۱۹۶۰ وام DAI را از ابتدای ماه نوامبر تاکنون فهرست کرده است. تعداد وام های ۱۲ ماه گذشته نیز ۱۴۸,۱۷۳ مورد می‌باشد. این پروژه ها هم چنین کاربران را از طریق نظرسنجی های عمومی و کد متن باز به مشارکت در این وام ها تشویق می‌کنند. 

بکر گفت: 

در خصوص مشارکت کاربران شرایطی وجود دارد که باید همراه با توسعه پروتکل، این شرایط نیز توسعه یابند. 

در عین حال، افراد بسیار کمی نقدینگی و قدرت رای گیری در سراسر پلتفرم های دیفای پیشرو را در اختیار دارند. برای مثال موناهان گفته است که وی تاکنون رای نداده است زیرا فرایند آن هم چنان پیچیده و سخت می‌باشد. صاحب نظران جامعه اتریوم نظیر موناهان و جورجیوس کنستانتونوپولوس (Georgios Konstantopoulos) نیز نگرانی های خود در خصوص این موضوع را اذعان داشته اند که نحوه بیان در بازاریابی این خدمات خودکار به عنوان “صندوق امن” و “پس انداز”، سطح دقت آنها را آنطور که باید ارائه نمی‌دهد. 

نادیا آلوارز (Nadia Alvarez) سرپرست توسعه تجاری MakerDAO در آمریکای جنوبی بر روی برنامه آموزشی کار می‌کند تا بازخوردهای کاربران از گروه های کاربری حاشیه ای را جمع آوری کند. 

وی در حضور دانشجویان برزیلی گفت: 

ما می‌خواهیم کنجکاوی کاربران درباره بلاک چین و سایر گزینه های مالی که در اختیار دارند را توسعه دهیم. این یک فرصت شگفت انگیز است تا راهکارهای جدیدی در خصوص نیاز مردم کشورهای مختلف ایجاد کنیم. 

ماریا پائولا (Maria Paula) یکی از اعضای قدیمی جامعه اتریوم که پس انداز خود را به صورت DAI نگهداری می‌کند و از پروژه های دیفای برای پرداخت مخارج روزمره خود استفاده می‌کند گفت به نظر او وام های وثیقه گذاری شده پرخطر همانند یک بحران مالی قریب الوقوع می‌باشند. 

اگرچه پائولا در خصوص پتانسیل دیفای خوش بین است اما در خصوص وام چند وثیقه ای DAI در توییتر نوشت که امیدوار است جامعه آگاه باشد تا حباب بازاریابی و وثیقه گذاری بیش از حد را ایجاد نکند. 

ماریانو کونتی (Mariano Conti) سرپرست بخش قراردادهای هوشمند MakerDAO نیز از DAI برای پرداخت مخارج خود در کشور پرتورم آرژانتین استفاده می‌کند. 

وی گفت: 

من پولم را نزد خود نگه میدارم. بیش از دو سال است که حقوق من منحصرا به صورت SAI پرداخت می‌شود و به شدت منتظر حقوق بعدی خودم به صورت DAI (چند وثیقه ای) می‌باشم. امیدوارم که DAI به فعالیت خود به عنوان یکی از ارکان اصلی دیفای در اتریوم ادامه دهد. 

نظارت 

تعداد کاربران دیفای بسیار سریعتر از افراد پرنفوذ جامعه در حال افزایش می‌باشند. بدین ترتیب، کسانی که رای می‌دهند به عنوان بازارساز عمل کرده و محصولاتی ایجاد می‌کنند که از پروتکل های متن باز استفاده می‌کنند. 

سرمایه گذاران پروژه های دیفای نظیر بنیاد میکر، Uniswap و Compound سرمایه عظیمی در توکن های تحت پشتیبانی این سیستم ها وارد کرده‌اند. برای مثال، رای عمومی برای افزودن پشتیبانی از MKR به Compound مطلوب رای دهندگانی بود که بیشترین سود را از استفاده از این پروتکل ها کسب کرده اند. بنابراین مطلوب سرمایه گذاران Compound بوده است که شامل دارندگان سازمانی MKR نظیر پولی چین کپیتال و Andreesen Horowitz a16z می‌باشد. 

ویتالیک بوترین موسس بنیاد اتریوم نیز علاوه بر توکن های دو پروژه مورد پیشنهاد وی یعنی آگور (Augur) و OmiseGo، دارای توکن MKR نیز می‌باشد. تمام این توکن ها توسط Compound پشتیبانی می‌شوند یا مدنظر سیستم چند وثیقه ای DAI می‌باشند. بکر گفت که هیچ محدودیتی برای افزایش تعداد دارایی ها به سیستم چند وثیقه ای DAI وجود نخواهد داشت.  

وی گفت: 

این تصمیم به عهده نظارت میکر و دارندگان توکن MKR می‌باشد. 

در این خصوص بکر گفت که این بنیاد در حال حاضر با شرکت Ernst & Young همکاری می‌کند تا هیات غیرانتفاعی خود را مجددا ساماندهی کند. هزاران کاربری که حتی مقدار کمی توکن MKR دارند می‌توانند با شرکت در نظرسنجی، در فراخوان نظارتی و گفتگوهای فروم شرکت کنند و با رای دهی، تعهد خود را نشان دهند. 

بکر افزود:

این موضوع طیف وسیعی از کاربران، از معامله کنندگان لوریج تا کاربران تراکنش های معمولی و هم چنین افرادی که DAI خود را در کیف پول های مختلف نگهداری می‌کنند و از آن برای اهداف تراکنشی استفاده می‌کنند را شامل می‌شود. با رای گیری برای انواع جدید وثیقه، انسجام ضروری و مهمی برای پروتکل ارائه می‌شود. 

آلوارز امیدوار است که برنامه های آموزشی که وی در حال کار بر روی آنها می‌باشد، شرکت های ارز دیجیتال در سراسر جهان را ترغیب به ارائه شغل ها و کارآموزی های مرتبط با دیفای کند. این امر علاوه بر کسب درآمد برای این کاربران، می‌تواند کاربران مختلف را برای مشارکت در نظارت تشویق کند. 

آلوارز گفت: 

علاوه بر MakerDAO اگر پروژه های بیشتری بتوانند به کاربران، ابزار بیشتری ارائه دهند تا راهکارهای بیشتری ایجاد کنند، شرایط بسیار خوبی مهیا خواهد شد. برای ما داشتن چنین ارتباطی با جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع
Coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا