مبتدی مقالات عمومی

با اصطلاحات جالب کریپتوکارنسی آشنا شوید!

موضوع ارزهای دیجیتال تبدیل به بحث داغی در دنیا شده است. نوسانات قیمتی بیت کوین، اتر و سایر ارزهای دیجیتالی باعث شد، بیشتر مردم با این حوزه آشنا بشوند و حتی در آن سرمایه‌گذاری بکنند. برای ورود به این حوزه و سرمایه‌گذاری در آن بایستی با اصطلاح های رایج آن آشنا باشید. برخی از این اصطلاحات به صورت مخفف و مخصوص این حوزه هستند. در این مقاله آشنایی با اصطلاحات کریپتوکارنسی به همراه معانی و تعبیرهای آن‌ها برای شما گردآوری شده است.

این را هم بدانید که دنیای ارزهای رمزنگاری شده (کریپتوکارنسی‌) محیطی پیوسته در حال رشد و تغییر است. همانطور که این اکو‌سیستم تکامل می‌یابد و به طور فزاینده‌ای پیچیده می‌شود، اصطلاحات فنی بیشتری در گفتگو‌ها نیز استفاده می‌شوند و بدون اطلاع از آنها، پی‌گیری این اطلاعات دشوار خواهد‌ بود.

این مقاله در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

آشنایی با اصطلاحات کریپتوکارنسی را با HODL شروع می‌کنیم

اصطلاحات کریپتوکارنسی Hodl

این اصطلاح گاهی اوقات به صورت hodl یا Hodl هم نوشته می‌شود و به عنوان یک شوخی در بین طرفداران بیت کوین باب شده است. در دسامبر ۲۰۱۳، یکی از اعضای هیئت مدیره رسمی بیت کوین، یک پست ظاهرا ناخواسته با متن I AM HODLING که اشتباه تایپی داشت، منتشر کرد. او قصد داشت که نظر خود را در مورد رشد قیمتی بیت کوین با این جمله بیان کند. منظور از این جمله این است که بیت کوین هایم را نگه خواهم داشت. این اصطلاح به صورت عکس حاوی طنز درآمد و در بین طرفداران بیت کوین به یک اصطلاح برای جلوگیری از فروش، زمانی که قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد، تبدیل شد.

ارزهای فیات

فیات به معنی “فرمان” یا “حکم کردن” است و این ارزها به خاطر این که یک بانک مرکزی حکم کرده که ارزش پولی داشته باشند، ارزشمند هستند. مثال‌هایی از ارزهای فیات، پوند انگلستان، یورو، دلار آمریکا و ین ژاپن هستند.

مارکت کپ

مارکت کپ مخفف Market Capitalization به معنی جمع آوری سرمایه بازار است. مارکت کپ یا حجم بازار برای بیت کوین، به معنی تعداد BTCهای در گردش ضربدر قیمت این ارز است. این اصطلاح همچنین می‌تواند برای گروهی از ارزهای رمزنگاری شده نیز به کار رود.

بازار گاوی و خرسی

بازار گاوی و خرسی چیست

این اصطلاح یکی از مهمترین اصطلاحات تریدینگ محسوب می‌شود. گاو و خرس اصطلاحاتی است که از وال استریت گرفته شده است. اما چرا به آنها می‌گویند گاو و خرس می‌گویند؟ یکی از استدلال‌های معروف این است که گاوها (bulls) به هنگام حمله از شاخ های خود استفاده می‌کنند و شاخ‌های خود را به سمت بالا حرکت می‌دهند؛ پس در روند صعودی از این اصطلاح استفاده می‌شود. به افرادی که با خوش بینی خود باعث افزایش قیمت می‌شوند گاو می‌گویند. از طرفی خرس ها (bears) به هنگام حمله خود را بر روی حریف یا طعمه خود می‌اندازند پس این اصطلاح برای روند کاهشی و کاهش قیمت‌ها استفاده می‌شود. به افراد بدبینی که گمان می‌کنند سرمایه آنها در حال افت قیمت است و دست به فروش سرمایه خود می‌زنند خرس می‌گویند.

ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) فرد یا شاید هم گروهی است که بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ طراحی کرده‌اند. علاوه بر بیت کوین، ناکاموتو بلاک چین را نیز به دنیا معرفی کرد.

ناشناس بودن ساتوشی، باعث رازآلود شدن و هیجان‌انگیز شدن بیت کوین شده است. بعد از چند سال و با محبوب شدن این ارز دیجیتال، سوالات به سمت اینکه اصلا چه کسی آن را خلق کرده است، معطوف شد. به همین دلیل هم بود که بسیاری از افراد در نقاط مختلف دنیا ادعا کردند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند.

ماکسیمالیست بیت کوین

ماکسیمالیسم بیت کوین به معنی وسواس بر روی بزرگ‌ترین رمز ارز است (کسانی که به جز بیتکوین هیچ ارز دیگری را قبول ندارند). این افراد فکر می‌کنند که ارزهای دیجیتال دیگر می‌توانند وجود داشته باشند؛ اما Bitcoin کامل‌ترین رمز ارز است و هیچ گاه تغییر نخواهد کرد.

این قضیه بسیار رایج است که افراد تازه وارد، مخصوصا کسانی که از صنایعی مثل اقتصاد یا قانون وارد این حوزه می‌شوند، خود را به عنوان ماکسیمالیست بیتکوین جا می‌زنند و خود را بسیار دانا می‌دانند؛ در حالی که هیچ تجربه‌ای در زمینه BTC ندارند یا تجربه بسیار کمی دارند.

کریپتولند

Cryptoland اصطلاحی برای اکوسیستم بیت کوین است و شامل تمام تکنولوژی‌های بلاک چین می‌شود. کریپتولند متکی به هیچ نهاد مرکزی نیست و شامل تمام پروپوزال‌ها و اجراهای پروتکل‌های متن بازی که مبتنی بر پاداش بر روی شبکه و غیرمتمرکز هستند، می‌شود.

استیکینگ

Staking یا سهام گذاری، در شبکه‌هایی که از الگوریتم گواه اثبات سهام استفاده می‌کنند وجود دارد. در این شبکه‌ها، به جای استفاده از سخت افزارهای خاص برای تایید تراکنش و ساخت بلاک‌ها، از استیک کردن افراد استفاده می‌شود. افراد با استیکینگ کوین‌ها یا توکن‌های خود، در شبکه فعالیت می‌کنند و بلاک‌های جدید را تولید می‌کنند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند.

برای سهام گذاری، هر شبکه قوانین خاص خود را دارد؛ مثلا تعداد کوین‌ها، زمان قفل شدن کوین‌ها، مقدار پاداش و غیره. همچنین استیکینگ را می‌توان در بسیاری از کیف پول‌ها انجام داد. البته برخی رمز ارزهای مبتنی بر اجماع POS یا زیرمجموعه‌های آن، از Staking پشتیبانی نمی‌کنند.

تامین کننده نقدینگی (Liquidity Provider)

تامین نقدینگی معمولا در صرافی‌های غیرمتمرکزی که از استخرهای نقدینگی به جای دفتر سفارشات استفاده می‌کنند، انجام می‌شود. شما به عنوان Liquidity Provider، باید مقدار معادل از دو کوین یا توکن را در استخر واریز کنید؛ مثلا معادل ۱۰۰ دلار اتر و ۱۰۰ دلار استیبل کوین دای.

با تبدیل شدن به یک تامین کننده نقدینگی، شما می‌توانید مقدار مشخصی از کارمزد معامله جفت ارز تامین کرده خود را به عنوان پاداش دریافت کنید. محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکزی که این روش را ارائه می‌دهد، Uniswap است، که ۰.۳ درصد از کارمزد معاملات هر استخر را در میان تمام کسانی که در آن نقدینگی تامین کرده‌اند، توزیع می‌کند.

پوزیشن‌های Long/Short

یک تریدر می‌تواند پوزیشن لانگ باز کند؛ این به معنی خرید رمز ارز در قیمت مشخص است. این تریدر پس از آن که قیمت افزایش یافت، آن را می‌فروشد.

پوزیشن شورت زمانی باز می‌شود که معامله‌گر تحلیل می‌کند قیمت ارز رمزنگاری شده، کاهش می‌یابد. تریدر این پوزیشن را در بالاترین قیمت باز می‌کند و با کاهش قیمت، آن را می‌فروشد.

استعمار کریپتو یا Crypto-Colonialism

استعمار کریپتو اصطلاح جدیدی برای افراد ثروتمندی است که ثروت عظیمی را از طریق ترید کردن یا ماینینگ ارزهای دیجیتال به دست آورده‌اند. این افراد به دنبال خرید ارزهای بیشتر هستند تا سود خود را افزایش دهند.

Nocoiner

Nocoiner شخصی است که هیچ بیت کوینی ندارد. نوکوینرها افرادی هستند که فرصت خود برای خرید بیتکوین در قیمت پایین را از دست داده‌اند؛ زیرا فکر می‌کردند که Bitcoin کلاهبرداری است.

دستان ضعیف

افرادی که تحمل فشار را ندارند و زمانی که قیمت رمز ارز نزول می‌کند، کریپتوهای خود را در قیمت پایین می‌فروشند. اما در مقابل، دستان قوی یا Strong Hands هستند که تحت هر شرایطی، ارزهای خود را نگه می‌دارند و نمی‌فروشند.

Gazua

گازوا به معنی “بیا بگیریمش” است. این اصطلاح به افرادی اشاره دارد، که امیدوارند قیمت کریپتوی آنها افزایش یابد. در سال ۲۰۱۷، با شروع افزایش قیمت یک کریپتوکارنسی، تریدرها و سرمایه گذاران از این اصطلاح برای افزایش صعود ارزها استفاده می‌کردند. از آن زمان به بعد، این اصطلاح در دنیای خارج از کریپتو نیز به کار رفت.

To the Moon

اصطلاحات To The Moon و When Moon

این اصطلاح زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قیمت ارزهای دیجیتالی در حال افزایش است. در همین راستا، اصطلاح mooning به این معنی است که قیمت به اوج رسیده است. همچنین اصطلاح when moon زمانی استفاده می‌شود که شما به دنبال فرصتی برای فروش ارزهای دیجیتالی خود هستید و برای پیدا کردن زمان آن می‌توانید از این سوال استفاده کنید.

وایت پیپر

معنای وایت پیپر white paper

وایت پیپر به محتوای مقاله‌ای اطلاق می‌شود که حاوی اطلاعات بسیار مفیدی برای کسب‌ و کار است و هدف از نگارش آن درک یک مشکل خاص و تصمیم‌ گیری صحیح در مورد یک معضل یا ارائه‌ اطلاعاتی است که کمک می‌کند فرآیند انتخاب در مورد خرید یک محصول یا دریافت یک خدمت پیچیده و گران‌ قیمت، ساده‌تر شود.

نکاتی که در یک وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال به آن اشاره می‌شود، معمولا شامل هدف پروژه، زمانبندی انجام پروژه، زمان و تاریخ شروع جذب سرمایه، اعضای تیم و تجارب آنها، نقشه راه و نحوه عملی کردن طرح است.

پامپ و دامپ

فعالیت بسیاری از گروه‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود ارزهای دیجیتال خاصی در یک مدت زمان بسیار کم و به صورت موقت افزایش قیمت داشته باشند که به اینکار اصطلاحا پامپ شدن می‌گویند و بعد از مدت کوتاهی آن ارز دیجیتال به قیمت قبلی یا حتی بسیار کمتر از آن می‌رسد که اصطلاحا به آن دامپ می‌گویند.

ATH یا All Time High

اصطلاحات کریپتوکارنسی All Time High

این اصطلاح یکی از اصطلاحات بازار رمزارزها محسوب می‌شود و به بالاترین قیمت یک کوین از زمانیکه وارد بازار شده‌است اشاره دارد. در نمودار‌ها این خط را نسبت به قیمت بیت‌کوین نیز نشان میدهند. ATH برای خیلی از کاربران مهم است و از زمانیکه یک توکن یا کوین وارد بازار می‌شود، همه منتظر رسیدن قیمت آن به این مقدار هستند. خیلی از مبادلات و سرمایه‌گذاری‌ها با توجه به این فاکتور انجام می‌گیرد. دیدن اینکه کوینی بعد از رسیدن به ATH خود شروع به افت ارزش می‌کند یکی از بدترین احساسات است.
برای مثال اگر بیت‌کوین امسال به بالای ۲۰۰۰۰ دلار برسد، ATH جدیدی برای خودش ثبت می‌کند

ماینینگ و ماینر

مقایسه استخراج بیت کوین و استخراج اتریوم

ماینینگ ارز دیجیتال فرایندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می‌شود و به بلاک چین افزوده می‌شود. در دنیای ارزهای دیجیتال افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است. به دلیل شباهت این کار، با کار در معدن، به این فرایند ماینینگ یا استخراج می‌گویند. به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند، ماینر می‌گویند.

کلید عمومی و خصوصی

اصطلاح کلیدهای عمومی و خصوصی یا همان Public & Private Key در واقع برای آدرس‌دهی و رمز کیف‌پول‌های دیجیتال استفاده می‌شود. استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی به عنوان ابزاری برای امنیت، نقش بسزایی در امنیت معاملات در شبکه بلاک چین دارد. اگر به طور ساده بخواهیم توضیح دهیم، کلید عمومی در واقع همان شماره کارت شما است و کلید خصوصی رمز عبور برای استفاده آن است.

ADDY

مخفف “آدرس کلید عمومی رمز ارز” است. برای مثال: لطفا به من ADDY خود را بگو!

DEX

صرافی های غیر متمرکز یا DEX

یکی از مهمترین اصطلاحات صرافی ها عبارت DEX است که مخفف کلمه Decentralized Exchange و به معنی صرافی غیر متمرکز است. از صرافی‌های غیرمتمرکز اغلب به عنوان آینده تجارت کریپتوکارنسی یاد می‌شود. اکسچنج‌های متمرکز پیوسته‌ در معرض هک قرار می‌گیرند، حمایت ضعیفی دارند، دچار فقدان مقیاس پذیری هستند و خیلی مسائل دیگر. بسیاری از افراد DEX را به عنوان راه‌حل ساختاری برای این مسائل می‌دانند. در DEX، خریداران و فروشندگان مالکیت پول خود را حفظ می‌کنند و خود به عنوان تسهیل‌کننده معاملات مستقیما نقش خواهند داشت.

آربیتراژ

آربیتراژ به معنی استفاده کردن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. در فضای کریپتو زمانی از این اصطلاح می‌شود که یک تریدر با استفاده از تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در دو یا چند صرافی، سود کسب کند.

ROI

بازگشت سرمایه که مختصرا ROI نیز نامیده می شود، نسبت یا درصدی است که سودآوری یا کارایی یک ترید یا سرمایه گذاری خاص را نشان می‌دهد. ROI ابزاری با استفاده آسان است که می‌تواند یک نسبت مطلق مانند ۰.۳۵ و یا یک درصد مانند ۳۵ درصد را ایجاد نماید. در نتیجه، ROI را همچنین می‌توان در مقایسه انواع مختلف سرمایه‌گذاری یا فعالیت‌های مختلف ترید مورد استفاده قرار داد.

فاست (Faucet)

فاست وب سایتی است که شما می‌توانید با انجام یک سری کارها، ارز دیجیتال رایگان دریافت کنید. معمولا تبلیغ کنندگان (مثل بنرها یا ویدیوهای تبلیغاتی) از Faucetها استفاده می‌کنند. ورود به این سایت‌ها مجانی است و اکثرا برای ثبت نام، از شما آدرس ایمیل می‌خواهند.

نهنگ یا Whale

اصطلاحات کریپتوکارنسی نهنگ Whale

اصطلاح نهنگ در ارز دیجیتال بسیار پرکاربرد است.نهنگ‌ها بزرگترین سرمایه‌گذاران در بازار هستند. همچنین نهنگ به سرمایه‌گذاری گفته می‌شود که با خرید یا فروش حجم زیادی از ارزش بازار، باعث افزایش یا کاهش شدید قیمت می‌شود. با توجه به ارزش کل بازار دارایی‌های ارزهای دیجیتال نسبت به سایر بخش‌ها، حرکات نهنگ‌های این حوزه می‌تواند سیگنال‌های قیمت مهمی را برای هشدار دادن به سرمایه‌گذاران فراهم کند. این اصطلاح از بازارهای مالی سنتی گرفته شده است.

نهنگ خرسی (BearWhale)

نهنگ خرسی کسی است که اعتقاد دارد قیمت نزول خواهد کرد و مانند یک نهنگ عمل می‌کند. زمانی که این نوع نهنگ‌ها مثلا ۳۰.۰۰۰ بیت کوین را از بازار خارج می‌کنند، بازار به حالت رکود در می‌آید و ریزش می‌کند. نهنگ خرسی متضاد نهنگ گاوی عمل می‌کند.

ICO

یکی دیگر از اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال ICO یا Initial coin offering، یا پیشنهاد توکن اولیه، شاید یکی از مهمترین اصطلاحاتی باشد که حتما به گوشتان رسیده‌ است. ICO پروژه‌ای است که تیم تشکیل‌دهنده برای راه‌اندازی فرایند خود توسط یک کریپتوکارنسی (توکن) بودجه جمع‌آوری می‌کند. برای اکثریت پروژه‌های جدید، موفقیت آتی آنها در درجه اول به هدف ICO بستگی دارد. اعضای تیم، هدف از پروژه، زمان شروع و ارائه کامل آن از نکاتی است که در جمع‌آوری بودجه اثرگذار است.

KYC

KYC مخفف  کلمه know your customer و به معنی “مشتری خود را بشناسید” است. از این کلمه در دنیای اررهای دیجیتال برای احراز هویت مشتری نیز استفاده می‌شود. بسیاری از حوزه‌های قضایی دارای مقررات KYC هستند که تحت تأثیر استارتاپ‌هایی که ICO دارند وضع شده است. این مقررات، شرکت‌هایی را که فروش توکن دیجیتال دارند را ملزم می‌کنند که هویت سرمایه‌گذاران خود را تأیید کنند.

 فورک

اصطلاح فورک

اگر تغییرات یا اصلاحاتی روی کد نوشته شده یک کوین در بلاک چین اعمال شود، فورک اتفاق می‌افتد. در واقع به هر آپدیت و به روز رسانی بلاک چین در دنیای ارزهای دیجیتال، فورک می‌گویند. پدیده فورک به دو دسته سافت فورک (soft fork) و هارد فورک (hard fork) تقسیم می‌شود.

اگر تغییراتی در پروتکل ارز دیجیتال ایجاد شود که با نسخه قبلی متفاوت است و یا کوینی با بلاک چین جدیدی ایجاد شود هارد فورک رخ داده است. اما سافت فورک تغییری در پروتکل است که به طور بازگشت‌پذیر بر روی بلاک‌ چین اعمال می‌شود و معمولا نیاز به دو شاخه شدن بلاک‌ چین ندارد.

FUD

این اصطلاح مخفف کلمات Fear, uncertanty and doubt به معنای ترس، عدم قطعیت و شک است که به صورت اختصاری FUD نوشته می‌شود. البته این اصطلاح انحصاری جامعه بیت کوین نیست. این اصطلاح به طور کلی برای اشاره به هر چیزی مثل پوشش منفی مطبوعات یا پست‌های وبلاگ که ممکن است مردم را از پیوستن به حوزه کریپتوکارنسی‌ها بازدارد، استفاده می‌شود. این اصطلاح گاهی اوقات به معنی واقعیت‌هایی که شما دوست ندارید Fact U Dislike نیز استفاده می‌شود.

FOMO

این اصطلاح که مخفف کلمه Fear of missing out و به معنی ترس از دست دادن فرصت‌ است، معمولا در بازار کریپتوکارنسی‌ها، بعضی از ارزهای دیجیتالی یا بعضی از ICO ها رشد قیمتی زیادی داشته‌اند. افراد برای این که این فرصت را از دست ندهند، با دیدن رشد قیمتی شروع به سرمایه‌گذاری می‌کنند و به صورت کاملا احساسی خریدی انجام می‌دهند که اغلب اوقات با ناکامی و ضرر همراه است.

Airdrop (ایردراپ)

ایردراپ

 در زمان جنگ، بلایای طبیعی و یا سایر بحران‌ها، ارسال غذا و اقلام ضروری به مناطق دورافتاده بسیار مشکل است. ایردراپ به روشی گفته می‌شود که اقلام ضروری از هواپیمایی برای مردم ساکن این مناطق رها می‌شود. اصطلاح ایردراپ در دنیای رمز ارزها به معنای توزیع رایگان ارز دیجیتال است. ارزهای جدیدی که دنبال افزایش آگاهی عمومی در مورد خودشان هستند به توزیع رایگان ارز دیجیتالی خود به میزانی محدود و از پیش تعیین شده  می‌پردازند.

شت کوین

در واقع زمانی از این اصطلاح استفاده می‌شود که یک کوین یا توکن هیچ ارزش نداشته باشد و در واقع کاربردی برای ان تعریف نشده باشد. کوین‌هایی مانند دوج کوین (DogeCoin) که آشکارا هیچ ارزش واقعی ندارند و به دلیل یک meme ایجاد شده‌اند، به عنوان شت کوین شناخته می‌شوند.

حمله DDoS

حمله distributed denial of service یا به اختصار DDoS تلاشی خرابکارانه برای مختل کردن ترافیک عادی سرور، سرویس و یا شبکه مقصد با احاطه کردن مقصد و یا زیر ساخت‌های پیرامون آن با سیلی از ترافیک اینترنتی است.  در دنیای ارزهای دیجیتال؛ بسیاری از پروژه ها و کمپانی گرفتار این حمله شدند که معروف ترین آنها میتوان به استیم (Steemit) و صرافی بیتمکس اشاره کرد.

اسکرو Escrow

اسکرو (escrow) یک راه برای کنترل و محافظت از دارایی‌های مالی است. اسکرو یک مفهوم قانونی است که در آن یک ابزار مالی یا یک دارایی توسط شخص ثالث به جای طرف اول و دوم معامله که در حال انجام یک تراکنش هستند، نگهداری می‌شود. به عبارت دیگر، هنگامی که شما از اسکرو استفاده می‌کنید، شخص ثالث به عنوان یک ضامن و متعهد رسمی عمل می‌کند. وجوه یا دارایی توسط نماینده اسکرو نگهداری می‌شود. این نماینده تمام روند معامله و تراکنش را کنترل می‌کند و اطمینان می‌دهد که تعهدات لازم به صورت کامل انجام شده است. بنابراین، هیچکس نمی‌تواند پول خود را بدون توافق سایر شرکت کنندگان استفاده کند.

DYOR

اصطلاحات کریپتوکارنسی DYOR

«خودت تحقیقات لازم را انجام بده». بهترین توصیه جهانی در سرتاسر تجارت کریپتوکارنسی‌ها و حتی سرمایه‌گذاری به طور کلی است. DYOR پیشنهاد می‌کند که تصمیمات مالی باید حتما بعد از ارزیابی مجدد همه چیز انجام شود تا بتوان مطمئن بود که توسط FUD، FOMO، یا برخی دیگر از اطلاعات نادرست تصمیم نگرفته باشید. آنچه در میان همه تاجران موفق مشترک می‌باشد این است که همه آن‌ها زمان زیادی صرف DYOR می‌کنند.

When Lambo

بیشتر دارندگان بیت کوین در مورد سریع پولدار شدن صحبت می‌کنند. When Lambo یکی از جالبترین اصطلاحات رمزارزها است و به این معنی است که چی زمانی ماشین Lamborghini با پول بدست آورده از بازار کریپتوکارنسی‌ها می‌توانید بخرید. دلیل آن هم خریدن لامبورگینی با بیت کوین توسط یکی از سرمایه‌گذاران است.

OCD

اصطلاح OCD یا Obsessive Cryptocurrency Disorder در واقع به افرادی اطلاق می‌شود که شب و روز خودشان را به مشاهده قیمت بیت کوین و نوسانات آن می‌گذرانند. البته این اصحطلاح در موارد دیگر نیز استفاده می‌شود و از اصطلاح پزشکی به همین نام یعنی Obsessive compulsive disorder و به معنی اختلال وسواس فکری عملی گرفته شده است.

Bitshaming

وقتی یکی از طرفداران بیت کوین که مدعی شده بود بیت کوین‌های خود را نگه می‌دارد ولی آن‌ها را به فروش می‌رساند، از این اصطلاح استفاده می‌شود. برای مثال وقتی Andreas Antopoulos بیت کوین‌های خود را به فروش رساند، Roger Ver از اصطلاح Bitshamed در توصیف او استفاده کرد.

The Flippening

این اصطلاح یک نقطه عطفی در آینده را شرح می‌دهد که در آن سلطه بیت کوین به عنوان با ارزش ترین ارز رمزنگاری شده پایان می‌یابد، برای مثال اتر جایگزین بیت کوین می‌شود.

Shill

Shill در دنیای واقعی، به معنی کسی است که با یک فرد شیاد همکاری می‌کند تا از مردم کلاهبرداری کند. Shill خود را به شکل یک مشتری راضی نشان می‌دهد، تا مردم را به خرید محصول ترغیب کند. در دنیای رمز ارزها، Shill شخصی است که یک کوین را برای منفعت خود تبلیغ می‌کند و نه رضایت قلبی. مراقب این افراد باشید تا گرفتار Vaporwareها نشوید!

Vaporware

Vaporware نام شکیلی برای کوین‌هایی است که شما واقعا نمی‌خواهید در کیف پول شما باشند! این ارزها پر از هایپ و تورم مصنوعی در ارزش خود هستند اما در واقع، هیچ ارزشی ندارند.

Rekt

این اصطلاح به کسی اطلاق می‌شود که ارز دیجیتالی خود را می‌فروشد و بلافاصله ارزش ارز دیجیتالی فروخته شده افزایش چشم گیری می‌یابد. معمولا برای آدم‌های بدشانس در حوزه ارزهای دیجیتال از این واژه استفاده می‌شود.

Cryptojacking

کریپتوجکینگ شامل رفتارهای مشکوک در دستگاه شما یا استخراج مخفیانه است. مهاجم اکثرا بدون اطلاع قربانی، از قدرت پردازشی و پهنای باند او برای موارد گوناگون استفاده می‌کند.

Bag Holder

به فردی گفته می‌شود که یک ارز دیجیتالی را خریده و با وجود این که آن ارز دیجیتالی عملکرد خوبی از خود نشان نداده است، قصدی برای فروش آن ندارد و امیدوار است که با نگهداشتن آن سود قابل توجهی به دست آورد.


جمع بندی

قصد ما از این مقاله آشنایی شما با اصطلاحات کریپتوکارنسی بود که شاید تا به حال نشنیده بودید و یا اگر شنیده بودید معنی آن را نمی‌دانستید. در دنیای رمز ارزها اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد که هر مقدار هم درباره آنها بدانید باز هم هر روزه به آنها اضافه خواهد شد.

این کلمات گزیده‌ای از معروف‌ترین و پرکاربردترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال و به طور کلی فضای کریپتو بود. شما هم اگر اصطلاحات جالب دیگری می‌دانید آن را با ما و سایر کابران به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا