متوسط مقالات عمومی

فناوری بلاک چین، چطور باعث حفظ امنیت اطلاعات می‌شود؟

همگی اخبار رسانه‌ها درباره هک گسترده اطلاعات که منجر به افشا و به خطر افتادن حریم خصوصی و امنیت افراد شده است را شنیده‌اند. برای مثال، هک اخیر هتل ماریوت یا هک iCloud افراد مشهور که منجر به افشای عکس‌های شخصی آنها شده است. این اتفاقات بیانگر آسیب‌پذیری ذخیره‌سازی متمرکز اطلاعات نسبت به سرقت و حملات دیجیتال است. موردی از آسیب پذیری که فناوری بلاک چین برای آن راه حل ارائه داده است.

دلیل این موضوع مشخص است: تمام اطلاعات در یک مکان ذخیره می‌شوند. راهکارهای رایج ذخیره‌سازی گسترده اطلاعات معمولا هر بخش اطلاعات را در یک یا دو سرور ذخیره می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که اطلاعات در مقابل هکرهایی که می‌توانند با حمله به این یک یا دو سرور به تمام محتواها و اطلاعات دسترسی یابند آسیب‌پذیر شوند. اما فناوری بلاک چین برای تامین امنیت اطلاعات، راهکاری ارائه داده است.

حفظ امنیت اطلاعات با استفاده از فناوری بلاک چین

امنیت سایبری و بلاک چین

در مقابل، فناوری بلاک چین با پخش اطلاعات در سراسر شبکه بزرگی از نودها، ذخیره‌سازی غیرمتمرکز اطلاعات را امکان‌پذیر می‌سازد. بنابراین با حمله به یک یا دو سرور، سرقت اطلاعات غیرممکن می‌شود. هکر باید کل شبکه نودها را هک کند. عملی و امکان‌پذیر نبودن این موضوع باعث می‌شود که ذخیره‌سازی اطلاعات در بلاکچین امنیت بسیار بالاتری در مقایسه با گزینه‌های کنونی داشته باشد.

شاردینگ

شبکه شاردر - بلاک چین

قابلیت ذخیره‌سازی و امنیت بلاک چین باعث می‌شود که جایگزین بالقوه‌ای برای ذخیره‌سازی متمرکز و مبتنی بر رایانش ابری باشد. مکانیزم کلیدی برای دستیابی به این قابلیت، شاردینگ (sharding) نام دارد و به معنای تقسیم چیزی به چند بخش و تکه است. برای مثال، اطلاعاتی (اسناد، قراردادها، گزارش‌ها و غیره) که در شبکه شاردر (Sharder Network) ذخیره شده‌اند، رمزگذاری و شارد می‌شوند، به عبارت دیگر به چندین بخش کوچک تقسیم می‌شوند. این اطلاعات سپس به نودهای ذخیره‌کننده مختلف در سراسر جهان توزیع می‌شوند. در مقابل، راهکارهای ذخیره‌سازی کلود (cloud) کنونی معمولا اطلاعات را در یک یا دو سرور و بدون شاردینگ یا رمزگذاری ذخیره می‌کنند.

تایید و بررسی اعتبار اطلاعات

علاوه بر ذخیره‌سازی اطلاعات، بلاک چین قابلیت تایید اطلاعات و شناسایی تغییرات انجام شده بر آن را دارد. فناوری بلاکچین با استفاده از اثرانگشت دیجیتال یا هش یک فایل، تایید اعتبار آن را امکان‌پذیر می‌سازد. بدین ترتیب، مالک اطلاعات می‌تواند دسترسی و مالکیت کامل به اطلاعات را حفظ کند و هیچکس بدون اجازه نمی‌تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. این ویژگی سطح بالایی از امنیت را در شبکه تامین خواهد کرد.

کاربرد بلاک چین در قراردادهای حقوقی و حریم خصوصی

برنامه SignEase یک برنامه برای امضای قراردادها و تایید فایل‌هایی است که از زنجیره شاردر برای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. این برنامه، قراردادهای امضاشده را آپلود و فایل‌ها را با ID تراکنش تایید می‌کند. قابلیت‌های تایید و اجازه فناوری بلاک چین بدان معنا است که تمام قراردادهای الکترونیکی و فایل‌ها ذخیره و تاییدشده در SignEase از نظر قانونی معتبر هستند.

آیلند (ISLAND)

آیلند (ISLAND) یک برنامه موبایلی بر بستر شبکه شاردر است که در ماه اکتبر ۲۰۲۰ عرضه خواهد شد. عملکرد این برنامه محافظت از حساس‌ترین اطلاعات افراد است. این برنامه می‌تواند از افراد در برابر اتفاقاتی نظیر سرقت عکس‌های خصوصی افراد مشهور از هک iCloud محافظت کند. این برنامه هم‌چنین به عنوان برنامه پنهان‌سازی عکس‌ها و تصاویر عمل می‌کند، در نتیجه کاربران می‌توانند عکس‌ها و ویدئوهای حساس خود طوری ذخیره کنند که در گالری گوشی ذخیره نشود. امنیت این روش را با بسترهای قدیمی مقایسه کنید؟

گواه اثبات سهام مبتنی بر اعتبار

به مکانیزم اجماع مورد استفاده توسط شبکه شاردر برای ایمن‌سازی شبکه، گواه اثبات سهام مبتنی بر اعتبار (CPoS) می‌گویند. در فناوری بلاک چین اجماع CPoS از نقاط قوت گواه اثبات سهام و گواه اثبات اعتبار بهره می‌برد. بر اساس اجماع CPoS، حق تولید بلاک در شبکه توسط امتیاز گواه اثبات اعتبار نودها و مقدار توکن شاردر (SS) نگهداری‌شده تعیین می‌شود. این موضوع باعث می‌شود تعداد کمتری از نودها بتوانند کارایی و راندمان بیشتر و تعداد تراکنش‌های بیشتر در یک ثانیه ایجاد کنند و هم‌چنین احتمال کمتری در خصوص به خطر افتادن امنیت بلاک وجود دارد.

تعامل‌پذیری یک شبکه بلاک چین

اگرچه شاردر یک شبکه ذخیره‌سازی است، اما می‌تواند به سایر بلاک چین ‌های عمومی نظیر Qtum، اتریوم، شبکه‌های ذخیره‌سازی نظیر IPFS، بایدو کلود و دستگاه‌های ذخیره‌سازی شخصی نظیر هارد و کلود دسترسی داشته باشد. قابلیت آپلود بین زنجیره‌ای با چندین بلاک چین دیگر، باعث می‌شود سایر زنجیره‌ها بتوانند از قابلیت تایید و ذخیره‌سازی شاردر استفاده کنند. این رویکرد باعث می‌شود که تایید اطلاعات بین زنجیره‌ای ممکن شود و نیاز به سایر زنجیره‌ها برای ایجاد قابلیت تایید و ذخیره‌سازی کاهش یابد و در نتیجه امنیت بالاتری در شبکه تامین شود.

امنیت سرویس‌های آماده استفاده بلاک چین

شاردر نیز همانند سایر پروژه‌های حاضر در عرصه بلاکچین، در نظر دارد تا از مدل بلاک چین سرویس محور (BaaS) استفاده کند تا قابلیت تایید و ذخیره‌سازی خود را در اختیار سایر پروژه‌ها قرار دهد یا به نوعی به صادرات آن بپردازد. مشتریانی که می‌خواهند از تایید و ذخیره‌سازی بلاک چین استفاده کنند به نصب هیچگونه نرم‌افزار مخصوصی نیاز ندارند و می‌توانند از API بلاک چین سرویس محور برای نیازهای مخصوص کسب‌وکار خود استفاده کنند. این افراد می‌توانند اسناد، قراردادها و گزارش‌ها را با فناوری بلاک چین تایید و ذخیره کنند تا از ذخیره با امنیت بالا، تغییرناپذیری و رصد و پیگیری تمام فایل‌های دیجیتالی اطمینان حاصل شود.

نتیجه‌گیری

قابلیت‌های بلاک چین برای بالا بردن امنیت در ذخیره اطلاعات و هم‌چنین تایید اعتبار و تغییرناپذیری آن، تقریبا فرصت‌های تجاری بی‌شماری را برای تمام صنایع، از هوافضا تا آموزش، دولت، قانون، پزشکی و املاک را ایجاد می‌کند. شرکت‌ها در حال رقابت با یکدیگر برای استفاده از مزیت‌های فناوری بلاک چین برای تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی افراد هستند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا