متوسط مقالات

معرفی ۵ برنامه کاربردی بلاک چین که دنیای فناوری را متحول کرده‌اند!

بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز از بلا‌ک‌های اطلاعات است که با فرمت زنجیره‌ای ثبت شده و به حالت رمزنگاری شده و امن مرتبط می‌شوند. این فناوری به دلیل ماهیت امن آن، ایمنی داده‌ها را تضمین می‌کند و نحوه انجام تراکنش‌ها را کاملا تغییر می‌دهد. همچنين فرآيندی سريع‌تر و مطمئن‌تر برای اعتبارسنجی به اطلاعات است.

اگرچه فناوری بلاک چین تنها برای انجام تراکنش‌های دیجیتال وارد بازار شده است، اما امروزه در صنایع مختلفی از جمله زنجیره تأمین، امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فناوری بلاک چین موقعیت خود را در توسعه برنامه‌های موبایل نیز تثبیت کرده است. برنامه های بلاک چین شفاف و پاسخگو هستند. می توانید برنامه‌های بلاک چین را در همه جا مانند دسترسی آسان به سوابق پزشکی و خرید بیمه مشاهده کنید.

در اینجا بخش‌هایی از موارد استفاده از برنامه‌های بلاک چین و چگونگی تغییر صنایع مختلف را مشاهده می‌کنیم.

ریپل (Ripple)

برنامه ریپل

ریپل برای افزایش تراکنش‌های بانکی مفید است. اجرای فناوری بلاک چین در بخش مالی عمیق‌تر از هر بخش دیگری است. ریپل این موضوع را اثبات می‌کند. این یکی از بهترین ابزارها برای ثبت و تکمیل تراکنش‌های مالی است.

ریپل علی‌رغم مرزهای فیزیکی محکم، شبکه بزرگی را توسعه می‌دهد. از آنجا که در حال حاضر هیچ گونه مشارکت شخص ثالثی وجود ندارد، هزینه این تراکنش‌ها پایین‌تر از حد معمول است. در عین حال شبکه نیز شفاف و کاملا ایمن باقی مانده است.

به طور معمول تراکنش‌هایی که در سطح جهان اتفاق می‌افتد، مستعد خطا بوده و زمان زیادی را می‌برد. علاوه بر این وقتی کارمزدهای تراکنش و نرخ ارز بیشتر می‌شود، هزینه کلی بالا می‌رود. با این حال ریپل تراکنش‌های بین المللی را در زمان واقعی و بدون هزینه زیاد انجام می‌دهد. این شبکه بیش از ۲۰۰ سازمان دارد و این روند را برای انواع تراکنش‌های بین المللی مقرون به صرفه، ایمن و سریع می‌کند.

اتریسک (Etherisc)

برنامه اتریسک

این برنامه بلاک‌ چین به خودکارسازی بیمه پرواز کمک می‌کند. بیمه حوزه دیگری است که بلاک چین در آن محبوبیت زیادی کسب می‌کند. از طریق این برنامه بیمه گذاران می‌توانند به جای قراردادهای سنتی پیچیده، درگیر قراردادهای هوشمند شوند. اتریسک یک برنامه بلاک چین است که به مشتریان در خرید بیمه پرواز کمک می‌کند. مشتریان در صورت لغو یا تأخیر در پرواز دیگر مجبور نیستند ماه‌ها منتظر بمانند تا مبلغ پرداختی را پس بگیرند. این برنامه پرداخت به موقع را تضمین می‌کند.

آمبروسوس (Ambrosus)

امبرسوس

آمبروسوس یک برنامه مرسوم برای ردیابی زنجیره تامین است. در مدیریت زنجیره تأمین، می‌توانید اشخاص ثالث مختلفی را در هر مرحله درگیر کنید و به طور کلی آن را به روشی پیچیده تبدیل می‌کند. فراهم کردن شفافیت، کارآیی و کیفیت یک کار خسته کننده و طولانی مدت است.

آمبروسوس بهترین گزینه برای مقابله با این وضعیت است. این ترکیب کاملی از اینترنت اشیا (IoT) و فناوری بلاک چین است. این برنامه همچنین دارای یک ویژگی ردیابی است که تمام محصولات موجود در شبکه بلاک چین را ثبت می‌کند و سپس به مشتری این امکان را می‌دهد تا با جزئیات کمتری در تماس باشد. به عنوان مثال اگر در مورد مواد غذایی صحبت می‌کنید، مصرف کنندگان می‌توانند مکانی را که از آنجا مواد تشکیل دهنده مواد غذایی در آن جمع می‌شود، نحوه تهیه مواد و نحوه ذخیره آنها پیدا کنند.

بریو(Brave) و بت(BAT)

بلاک چین بریو

این برنامه امکان تنظیم تبلیغات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ریز تراکنش را در حوزه تبلیغات به واقعیت تبدیل می‌کند. بینندگان بسته به میزان توجه خود هنگام تماشای تبلیغاتی که ترجیح می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند. بریو مرورگر وب سایت است و مسدود کننده تبلیغات دارد. سیستم پاداش بت، Basic Attention Token است. بریو به بینندگانی که تبلیغات را انتخاب می‌کنند، پاداش می‌دهد. کاربرد اصلی این برنامه ارتقاء تجربه تماشای تبلیغات کاربران اینترنت است.

آرتوری (Artory)

آرتوری

آرتوری ثبت آثار هنری و موارد دیگر را آسان می‌کند. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که هنرمندان با آن روبرو هستند تأمین اصالت است. اینکه شخصی طرح شما را بدون پاداش کپی می‌کند، اتفاق متداولی است که هنرمندان با آن روبرو هستند. با کمک این برنامه بلاک چین هنرمندان می‌توانند از کارهای خود محافظت کنند.

آرتوری به ثبت آثار هنری کمک می‌کند. از طریق این برنامه هر تراکنش انجام شده ثبت می‌شود. این کار به اعتبار منبع اثر کمک می‌کند.

با استفاده از این پنج برنامه بلاک چین، مردم شیوه تراکنش دیجیتالی خود را تغییر می‌دهند. اینها برخی از اختراعات قابل توجه فناوری بلاک چین است. درباره این فناوری چیزهای زیادی برای کشف باقی مانده است. این برنامه‌ها از هیچگونه فرآیند شخص ثالث برای انجام تراکنش‌ها استفاده نمی‌کنند از این رو فناوری بلاک چین روشی جدید برای دیدن جهان است!

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا