متوسط سرمایه گذاری

استراتژی میانگین هزینه دلار ؛ روشی سودده در سرمایه‌گذاری بیت کوین

وارن بافت علاقه زیادی به استفاده از استراتژی  میانگین هزینه دلار (DCA) در شاخص‌های اصلی بازار سهام دارد، اما داده‌ها نشان می‌دهد که این استراتژی برای خریداران بیت کوین هم فوق‌العاده عمل کرده است. پیام وارن بافت به سرمایه‌گذاران جوان این است: از استراتژی میانگین هزینه دلار در شاخص‌های اصلی بازار سهام  استفاده کنید و بهره ببرید. هر چند داده‌ها حاکی از آن است که در طول یک دهه گذشته این استراتژی برای بیت کوین هم عالی بوده است.

اصطلاح ” میانگین هزینه دلار ” یا DCA یک استراتژی است که سرمایه‌گذار مقدار کل مبلغ مورد نظر خود برای سرمایه‌گذاری در یک دارایی را در فواصل زمانی منظم به بخشهایی با اندازه مساوی تقسیم می‌کند.(مثلا این می تواند یک بار در هفته، یک بار در ماه، هر سه ماه یک بار و… باشد). تئوری پشت این استراتژی سرمایه‌گذاری این است که با بالا و پایین شدن قیمت سهم یا دارایی، سرمایه‌گذاران می‌توانند از هر دو نفع ببرند زیرا تاثیر منفی نوسان قیمتی کاهش می‌یابد و  قیمت خرید دارایی با گذشت زمان متوسط قیمت آن دارایی ​​خواهد شد.

مدت زمان طولانی است که وارن بافت خوش‌بینی خود نسبت به استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلار در شاخص‌های بازار سهام را ابراز داشته است. بالاخص “پیشگوی اوماها” یعنی وارن بافت به استفاده از استراتژی DCA در شاخص سهام S&P500 بسیار علاقه‌مند است.

اما اطلاعات و داده‌های چند سال گذشته نشان از کارآمدی و بازدهی خوب استراتژی میانگین هزینه دلار برای بیت کوین دارد. در طول دهه گذشته بیت کوین برای ۵ سال بازدهی سالانه ۱۰۰ درصدی داشته است. علاوه بر این در حال حاضر ۹۸٪ آدرس‌های بیت کوین به سوددهی رسیده‌اند.

میانگین هزینه دلار  برای بیت کوین کارآمد است؛ تاریخ چنین می‌گوید

به عنوان مثال، اگر سرمایه‌گذاری از ماه ژانویه ۲۰۱۴ با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلار‌ (هر هفته) ۱۰۰ دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کرد، مبلغ کل سرمایه‌گذاری او ۳۵,۷۰۰ دلار  و بازدهی آن تا امروز ۱۶۴۸٪ و یا حدود ۵۸۹,۰۰۰ دلار می‌شد.

میانگین هزینه دلار بیت کوین

علاوه بر این قیمت بیت کوین در صرافی بایننس  در تاریخ ۶ اوت ۱۱,۷۴۴ دلار بود. در آن زمان محققان کوین متریکس(CoinMetrics) اعلام کردند که اگر سرمایه‌گذاری با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاردر بالاترین مقدار ثبت شده بیت کوین یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار تا ششم اوت امسال روی آن سرمایه‌گذاری می‌کرد، سود ۶۱.۷ درصدی عایدش می‌شد.

علیرغم آنکه بیت کوین هنوز هم ۳۰٪ پایین‌تر نسبت به بالاترین مقدار ثبت شده قیمتی خود خرید و فروش ‌می‌شود، اعمال استراتژی میانگین هزینه دلار در قله قیمتی آن در دسامبر ۲۰۱۷ سود کلی ۶۱.۷ درصدی و یا سود سالانه ۲۰.۱ درصدی نصیب سرمایه‌گذاران خود می‌کرد.

از ششم اوت تا الان قیمت بیت کوین با ثبت افزایش ۱۷.۹ درصدی در سه ماه از ۱۱,۷۴۴ دلار به ۱۳,۸۴۰ رسیده است. بازدهی متوسط یک سرمایه‌گذار با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلار یا میانگین هزینه دلار بیت کوین از قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار اکنون به مراتب بیشتر است.

بنابراین سرمایه‌گذاری روی بیت کوین برای طولانی مدت صرف نظر از نوسان قیمتی بازدهی خوبی داشته است. چندین دلیل برای این موضوع وجود دارد. یکی از این دلایل این است که بیت کوین یک دارایی ذخیره ارزش نوپا است که در مقایسه با طلا کوچک و ناچیز است.

در طول سال ۲۰۲۰ شاهد افزایش چشمگیری در تقاضای نهادها وسازمان‌ها برای خرید بیت کوین بوده‌ایم. بیت کوین برای سازمان‌ها جذاب است زیرا هم یک اقدام احتیاطی برای آن‌ها محسوب می‌شود و هم یک سرمایه‌گذاری بالقوه است که می‌تواند رشدی فزاینده و تصاعدی داشته باشد.

“میانگین هزینه دلار” برای بیت کوین کارساز بوده است زیرا بیت کوین می‌تواند فازهای اصلاحی زیادی داشته باشد. اما، در طول روندهای صعودی، با بهبود زیرساخت‌ها و اصول بنیادی آن و ورود هیجانی سازمان‌ها برای خرید بیت کوین، ارزش آن می‌تواند به سرعت افزایش یابد.

به عنوان مثال، در مارس ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین به طور ناگهانی در صرافی‌های عمده به ۳,۶۰۰ دلار کاهش یافت. از یکم نوامبر، قیمت بیت کوین بالاتر از ۱۳,۸۰۰ دلار است، یعنی بیش از ۳ برابر.

استراتژی میانگین هزینه دلار در سرمایه گذاری بیت کوین

بیشتر آدرس‌های بیت کوین در حا‎‌‏‎ل حاضر به سود نشسته‌اند

تحلیلگران Glassnode دریافتند که ۹۸٪ از کل آدرس‌های بیت کوین در سودهستند. آنها این آمار را از طریق تجزیه و تحلیل پیدا می‌کنند؛ (به این ترتیب که) زمانی که بیت کوین برای اولین بار وارد یک آدرس می‌شود و قیمت خریداری شده بیت کوین را ارزیابی می کنند. آنها توضیح دادند:

٪۹۸ از کل UTXOها یا خروجی‌های خرج نشده تراکنش‌های بیت کوین در حال حاضر  سودده هستند. سطحی که از دسامبر ۲۰۱۷ معمولا در بازارهای گاوی یا صعودی بیت کوین مشاهده نشده است.

جمع بندی

در دارایی‌ای که پتانسیل رشد تصاعدی را دارد، مدیریت استراتژی‌های پر خطر می تواند دشوار شود. بدین ترتیب، DCA یا استراتژی “میانگین هزینه دلار بیت کوین” به طور معمول روشی عملی و کارآمد برای خرید و فروش بیت کوین است.این استراتژی معاملاتی در مورد بیت کوین بسیار عملکرد خوبی داشته و می‌تواند توسط سرمایه‌گذاران این حوزه مورد استفاده قرار گیرد. باتوجه به نوسانات بالا در بازار معاملاتی اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال، استراتژی‌هایی که ایده کاهش میانگین خرید را ارائه می‌دهند، عملکرد بهتری را نشان داده‌اند. شما برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین از چه روشی استفاده می‌کنید؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا