اخبار خارجی

کریستال بلاکچین: دیفای به محبوب‌ترین فضا برای کلاهبرداران تبدیل شده است

طبق گزارش کریستال بلاکچین (Crystal Blockchain) دیفای به حوزه اصلی انجام جرایم مرتبط با کریپتو تبدیل شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، شرکت تحلیلی کریستال بلاکچین گفته است از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۱۴.۵ میلیارد دلار رمزارز به دلیل هک و کلاهبرداری‌های مختلف از دست رفته است و دیفای هدف مورد علاقه حمله‌کنندگان محسوب می‌شود.

طبق گزارش جدید کریستال بلاکچین، در ۱۱ سال اخیر، ۱۶۷ هک مختلف در پروتکل‌های دیفای رخ داده و ۱۲۳ نفوذ امنیتی به صرافی‌های متمرکز انجام شده است. در حالی که نفوذ به پلتفرم‌های متمرکز بیش از ۳.۲ میلیارد دلار از رمزارزهای سرقتی را شامل می‌شود، بیش از ۴ میلیارد دلار دیگر نیز از پروژه‌های دیفای هک و سرقت شده است. سایر رمزارزهای از دست‌رفته به پروژه‌های کلاهبرداری مربوط می‌شود.

از سال ۲۰۲۱ تاکنون، توجه هکرها به طور قابل توجهی به سمت پروتکل‌های غیرمتمرکز تغییر کرده است. در گزارش کریستال بلاکچین گفته شده است که در سال جاری، پروژه‌های غیرمتمرکز ۲۰ برابر پروژه‌های متمرکز هک شده‌اند و سرمایه‌های سرقت‌شده از ۱۰ حمله بزرگ دیفای بیش از ۲.۵ میلیارد دلار بوده است.

علاوه بر هک پروژه‌ها، بازار کریپتو از سال ۲۰۱۱ تاکنون شاهد ۷۴ طرح کلاهبرداری بوده که به کسب سود ۷.۳ میلیارد دلاری برای کلاهبرداران منجر شده است.

انواع جرایم در حوزه کریپتو و دیفای
انواع جرایم در حوزه کریپتو و دیفای؛ منبع: کریستال بلاکچین

یکی دیگر از جرایم کریپتویی که در حال افزایش است، راگ‌پول‌ها (Rug-Pull) هستند که در آنها، موسس پروژه‌ها با سرمایه کاربران فرار می‌کند یا به فروش توکن‌های خود در جامعه می‌پردازند. راگ‌پول‌ها به محبوب‌ترین نوع کلاهبرداری در سال ۲۰۲۲ تبدیل شده‌اند. از بین ۳۶ مورد کلاهبرداری، ۳۴ مورد با راگ‌پول در ارتباط بوده است و اکثر این موارد نیز در بایننس اسمارت چین رخ داده است. ۲۳ مورد از ۳۴ پروژه راگ‌پول در BSC انجام شده است.

  • بزرگ‌ترین هک‌های تاریخ کریپتو کدامند؟

از بزرگ‌ترین هک‌هایی که در فضای بلاکچین رخ داده است می‌توان به هک پل رونین بازی اکسی اینفینیتی اشاره کرد که در آن ۶۲۵ میلیون دلار رمزارز به سرقت رفت. هک پالی نتورک نیز یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات ناخوشایند این حوزه است که به سرقت ۶۰۰ میلیون دارایی منجر شد. شبکه ورم هول که از آن برای تبادل رمزارزها بین بلاکچین‌های مختلف استفاده می‌شود، بهمن ماه ۱۴۰۰ مورد حمله هکرها قرار گرفت و در آن زمان معادل ۳۲۰ میلیون دارایی به سرقت رفت.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا