اخبار خارجی

افزایش پروژه های دیفای؛ ارزش بازار ۲ میلیارد دلاری توکن های دیفای (DeFi)

توکن های دیفای در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

چند هفته پس از آنکه دیفای مارکت کپ (DeFi Market Cap) ارزش بازار دیفا‌ی را بیش از یک میلیارد دلار برآورد کرده بود، مجموع ارزش بازار محصولات امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) طی آخر هفته گذشته از مرز ۲ میلیارد دلار عبور کرد. دو برابر شدن مجموع ارزش توکن های مرتبط با پروژه های دیفا‌ی، نشانه دیگری از این موضوع است که صنعت دیفا‌ی به سرعت در حال افزایش ارزش خود است، به طوری که کاربران به دنبال روش هایی برای دریافت وام و کسب سود خارج از کنترل بانک ها و موسسات مالی قدیمی هستند.

دیفای مارکت کپ مجموع ارزش بازار توکن های مرتبط با پروژه ها و پروتکل های دیفا‌ی نظیر میکر (Maker) و کامپوند (Compound) را برآورد می‌کند. در مقابل، مجموع ارزش مسدود شده در پروژه های دیفا‌ی توسط سایت هایی نظیر دیفا‌ی پالس (DeFi Pulse) پیگیری می‌شود. این سایت ها، ارزش دارایی هایی نظیر اتر و دای (DAI) مورد استفاده در برنامه های دیفا‌ی برای فعالیت هایی نظیر ارائه نقدینگی و دریافت وام را ثبت می‌کنند.

قیمت اتریوم

ارزش توکن های محصولات دیفا‌ی با مورد استفاده قرار گرفتن به عنوان بخشی از پروتکل مورد نظر به دست می‌آید. برای مثال، توکن MKR برای حفظ قیمت دای بر روی یک دلار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن تنها ارزی است که برای انجام تراکنش ها در اکوسیستم میکر می‌تواند استفاده شود.

پروتکل میکر با ارزشی بیش از ۵۵۰ میلیون دلار، بیش از یک چهارم مجموع ارزش بازار دیفا‌ی را شامل می‌شود و پس از آن پروتکل 0x با ارزش ۳۲۲ میلیون دلار و پروتکل سینتتیکس (Synthetix) با ارزش ۱۷۲ میلیون دلار قرار دارند.

ارزش بازار سایر محصولات محبوب دیفا‌ی در بین چندین توکن مختلف توزیع شده است. توکن های سودآور مرتبط با اتر یا USDC در برنامه غیرمتمرکز وام دهی Aave دارای ارزش بازار بیش از ۱۷۶ میلیون دلاری هستند، در حالی که ارزش بازار مجموع توکن های کامپوند تقریبا ۱۳۴ میلیون دلار می‌باشد. دیفای مارکت کپ بیش از ۵۰۰ توکن در ۱۸ پروتکل مختلف را فهرست کرده است.

دیفای مارکت کپ توسط افراد مسئول رابط کاربری Zerion DeFi طراحی شده و در تاریخ ۱۳ آوریل با ۲۳۰ توکن در فهرست خود عرضه شده است. این سایت مشابه با سایت کوین مارکت کپ در عرصه دیفا‌ی است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا