اخبار خارجی

فاجعه دیگر در حوزه دیفای؛ هک ۲۴ میلیون دلاری از پروتکل محبوب Defi

شبکه هاوست فایننس ( Harvest Finance ) پروتکل ییلد فارمینگ غیرمتمرکز، توسط هکرها هک شد و به دنبال آن ۲۴ میلیون دلار از این شبکه دیفای به سرقت رفت. ۲.۵ میلیون دلار از این مقدار مجددا به شبکه بازگردانده شد.

اتفاق ناگوار و تلخی دیگر در حوزه دیفای رقم خورد. ۲۴ میلیون دلار از پروتکل دیفای هاوست به سرقت رفت. پیش از وقوع این هک، شبکه هاوست با دارایی ذخیره شده بیش از ۱ میلیارد دلار بعد از پروژه Aave، در جایگاه ششم در میان پروژه‌های DeFi قرار داشت. هکر این پروتکل دیفای پول نامشروع بدست آمده از این هک را به renBTC و Tornado Cash، که دارایی دارای تراکنش‌های محرمانه است، تبدیل کرد. هدف او از این کار از بین بردن ردپای خود در ردیابی تراکنش‌های شبکه اتریوم است.

هک بزرگ دیگری در حوزه دیفای

پروتکل دیفای هاوست فایننس در توضیح این اتفاق گفته است که این هک با حمله به استخر Y شبکه کرو فایننس (Curve Finance) صورت گرفته است. افراد در این استخر با انتقال استیبل کوین‌ها و توکن‌های بیت کوین، سود دریافت می‌کنند. این حمله به صورت معاملات آربیتراژ بین کرو فایننس و هاوست فایننس انجام شده است:

این حمله هکرها به Y Pool پروتکل کرو فایننس صورت گرفت. به دلیل ایجاد گپ قیمتی استیبل کوین ها در این پروتکل و تغییر شدید در نسبت دارایی‌ها در آن، واریز و برداشت‌ها با مبالغی زیادی در پروتکل هاوست صورت گرفت.

مدیریت این پروژه به منظور محافظت از دارایی کاربران خود، تمام استیبل کوین‌ها و توکن‌های بیت کوین در شبکه اتریوم را به Vault این پروتکل منتقل کرد. قیمت توکن Farm، رمز ارز اصلی شبکه هاوست فایینس، در پی این اتفاق ۶۰ % ریزش کرد.

هک پروتکل دیفای هاوست فایننس

اطلاعات DeFi Pulse نشان می‌دهد که دارایی ذخیره شده در این پروتکل دیفای (TVL) به دنبال این هک ،بیش از ۴۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

هک پروتکل دیفای هاوست فایننس

وقوع چنین حمله‌هایی به پروتکل‌های حوزه دیفای نشان دهنده ضعف و شکنندگی پروژه‌های فعال در این حوزه است که اخیرا به امری عادی و معمولی تبدیل شده است. لازم به ذکر است که کل دارایی ذخیره شده در این پروتکل معادل ۱ میلیارد بوده که در زمان نگارش به ۵۹۰ میلیون دلار کاهش یافته و این کاهش، ادامه دارد.

Qiao Wang،کارآفرین و تریدر حوزه ارزهای دیجیتال، واقعه هک پروتکل هاوست را “یک عقب‌گرد بزرگ” برای دیفای نامید و گفت:

واقعا خواستار این بودم تا موفقیت پروژه‌هایی که هویت تیم توسعه آن‌ها مشخص نیست را ببینم؛ اما تاکنون فقط فکر می‌کنم که تنها بیت کوین و مونرو موفق بوده‌اند. هک پروژه دیفای هاوست “یک عقب گرد بزرگ” برای حوزه دیفای است.

پیش از وقوع این هک ، این پروتکل دیفای چینی به تنهایی بیش از ۱ میلیارد دلار را در کنترل داشت. این پروتکل به دلیل کنترل بر کلید خصوصی مشارکت‌کنندگان همواره مورد انتقاد فعالان این حوزه قرار گرفته است.

برخی از کاربران اعلام کرده‌اند که وقتی آنها از کانال اطلاع رسانی این پروتکل در مورد کم و کیف این حمله سوال مطرح کرده‌اند، هیچ پاسخی در این زمینه دریافت نکرده و از کانال اخراج شده‌اند. آخرین توییتی که از طرف تیم این شبکه منتشر شده را در ادامه می‌خوانیم:

ما به دقت بر روی این حمله کار می‌کنیم. این حمله به استخر استیبل کوین‌ها و توکن‌های بیت کوین اتفاق افتاده است. در آینده جزئیات بیشتری در مورد این هک منتشر خواهیم کرد.

منبع
cryptopotatou.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا