اخبار اتریوماخبار بلاکچین

ارتقا دنکن (Dencun) با موفقیت انجام شد؛ آغاز عصری جدید برای اتریوم

بالاخره ارتقا دنکن (Dencun) اتریوم که بسیار مورد انتظار بود، بدون هیچ مشکلی اجرا شد و فصل جدیدی را برای این شبکه بلاکچین آغاز کرد که می‌تواند هزینه‌های تراکنش را در شبکه‌های لایه ۲ اتریوم به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد و قابلیت‌های این اکوسیستم بلاکچین را به طور گسترده گسترش دهد.

به گزار میهن بلاکچین، ارتقای Dencun در ساعت ۱۷:۲۵ به وقت تهران با موفقیت اجرا شد. اکنون حدود یک یا دو ماه طول می‌کشد تا قراردادهای تسویه حساب در تمام شبکه‌های لایه ۲ به‌روز رسانی شود. ترنس تسائو (Terence Tsao)، توسعه‌دهنده شبکه لایه ۲ آربیتروم، قبلا در مصاحبه‌ای گفته بود، پس از انجام این کار، هزینه گس در شبکه‌های لایه ۲ باید بلافاصله ۷۵٪ کاهش یابد.

توسعه‌دهندگان اتریوم یک ویدئوی لایو در یوتیوب برگزار کردند تا در مورد پیشنهادهای مختلف بهبود اتریوم که با راه‌انداز دنکن منتشر می‌شد بحث کنند و برخی از اصطلاحات جدید مانند بلاب‌ها (Blob) را توضیح دهند که روشی جدید برای سازماندهی و ارسال داده ها در شبکه هستند.

Marius Van Der Wijden، یکی از توسعهدهندگان اتریوم اظهار داشت:

من فکر می‌کنم این ارتقا بزرگترین اثر را نسبت به تمام ارتقاهای اتریوم تاکنون خواهد داشت. دنکون یک به روز رسانی بسیار بزرگ‌تر از شانگهای است.

این ارتقا نه تنها کارمزد تراکنش در شبکه‌های لایه ۲ را به شدت کاهش می‌دهد، بلکه ظرفیت اکوسیستم اتریوم برای پردازش بخش‌های عظیم تراکنش‌ها را دوباره تعریف می‌کند و بنابراین موانع پیش روی جابجایی پروژه‌ها، تراکنش‌ها و داده‌های آنچین را از میان برداشته و کاهش می‌دهد.

هزینه‌های گس ممکن است پس از Dencun به قدری پایین بیاید که توسط شرکت‌ها و پروژه های کریپتو در آینده پوشش داده شود و اساسا دیگر وجود نخواهد داشت.

کلید حذف تقریبی هزینه‌های گس پروتودنک شاردینگ (proto-danksharding) است؛ روشی جدید برای ذخیره‌سازی داده‌ها در اتریوم که توسط Dencun معرفی شده است. Proto-danksharding که از ویژگی‌هایی به نام «blobs» استفاده می‌کند، به داده‌های لایه ۲ اجازه می‌دهد تا به‌طور موقت برای مدت حدود یک ماه به صورت آنچین ذخیره شوند. تا به حال، داده‌ها می‌توانستند برای همیشه در اتریوم ذخیره شوند، گزینه‌ای بسیار گران‌قیمت که میزان داده‌های آپلود شده آنچین را تا حد زیادی محدود می‌کرد.

توسعه‌دهندگان امیدوارند که Dencun فصل جدیدی را برای اتریوم آغاز کند، فصلی که در آن اساسا هیچ محدودیتی مربوط به کارمزد، ذخیره سازی یا هر چیز دیگری – در مورد میزان داده‌های موجود در شبکه وجود ندارد. چنین چشم‌اندازی می‌تواند انواع پروژه‌ها و ابزارهای ساخته شده در سراسر اکوسیستم اتریوم را متحول کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا