رمزارز در ایران

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: نفی رمزارزها توسط بانک مرکزی اشتباه است

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، در جدیدترین مصاحبه خود در مورد قانون‌گذاری رمز ارزها اظهار داشت که بانک مرکزی نباید رمزارزها را از اساس نفی کند و برعکس باید با رفع ایرادات و مشکلات آن از ظرفیت این بخش برای اقتصاد کشور استفاده نماید.

به گزارش فردای اقتصاد، محمدرضا پورابراهیمی در صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه حوزه رمزارزها مبحث جدیدی در اقتصاد است، بیان داشت تصمیم‌گیری در مورد این بازار باید با توجه به مباحث تخصصی و علمی آن انجام شود. وی در این خصوص افزود:

ما باید از ظرفیت رمزارزها به ویژه در شرایط تحریم برای نظام اقتصادی استفاده کنیم و تهدیدات آن را مدیریت کنیم. اساس قضیه این است که این حوزه در اقتصاد منطقه‌ای و جهانی شکل گرفته است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.

طبق گفته‌های پورابراهیمی، مجلس در تلاش است جایگاه صنعت کریپتو را در نظام اقتصادی تعریف کند. وی تاکید کرد تلاش‌های نمایندگان مجلس در این زمینه از دولت یازدهم آغاز شد؛ اما آن‌ها با واکنش منفی دولتمردان مواجه شدند. با این حال، نمایندگان مجلس سعی کردند طرحی تحت عنوان «جایگاه رمزارزها در نظام اقتصادی کشور» را تدوین کرده و پیش‌نویس آن را نهایی کنند.

در دولت بعدی، این موضوع از حوزه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی خارج و در معاونت وزارت اقتصاد مطرح شد. پورابراهیمی خاطرنشان کرد فرآیند بررسی رمزارزها در معاونت اقتصاد مثمرثمر بوده و با نگاهی کارشناسانه به آن پرداخته شده است.

در نهایت هم دولت در سال قبل موافقت کرد لایحه رمزارزها را به مجلس ارائه کند؛ اما تاکنون این کار را انجام نداده است. پورابراهیمی تاکید کرد مجلس معتقد است نمی‌توان کشور را در حوزه رمزارزها مسکوت گذاشت و باید حتما تعریفی از آن داشته باشتیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به سند رهنگاشت بانک مرکزی در حوزه فین تک که با رویکرد محدودیت و شفافیت مبادلات رمز ارزها، کسب‌وکارهای اینترنتی داخلی را محدود کرده و کاربران را به پلتفرم‌های خارجی سوق داده است، خاطر نشان کرد:

اشتباه است که بانک مرکزی بخواهد اساس رمزارزها را نفی کند. بانک مرکزی باید با ایجاد یک چارچوب قانونی و نظارت و مدیریت بر آن، از کاربران صیانت کرده و ریسک آن را به دوش مردم نیندازد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا