اخبار خارجی

حذف بازی Bitcoin Blast از گوگل پلی؛ آیا گوگل با کریپتو مخالف است؟

گوگل اخیرا بازی “پاداش بیت کوین Bitcoin Blast” را به دلیل فریب کاربران از فروشگاه نرم افزاری گوگل پلی تعلیق و حذف کرد، اما به توسعه دهندگان توضیح داده نشده است دقیقا چه موردی درباره این بازی فریبکارانه بود.

در تاریخ ۲۰ ژانویه، گوگل بازی جورچین ۳ تایی Bitcoin Blast که به کاربران امتیاز وفاداری می‌داد را حذف کرد. این امتیازها قابل تبدیل به بیت کوین بودند. امی وان (Amy Wan) مدیرعامل شرکت توسعه دهنده Bitcoin Blast به اسم Bling گفت نسخه اندروید این بازی از ماه می ۲۰۱۹ در فروشگاه پلی استور گوگل حضور داشته است.

وی گفت طی این مدت، بازی مورد نظر به ۸۰۰,۰۰۰ کاربر، ۲۰,۰۰۰ رتبه بندی و ۱۳,۰۰۰ نقد و بررسی از جانب کاربران دست یافته است و این بازی را در رتبه های برتر جستجوی عبارت پاداش بیت کوین (Bitcoin Rewards) قرار می‌دهد.

وان در خصوص تیم توسعه دهنده ۵ نفری این بازی گفت:

ما سخت تلاش کرده ایم تا به جایگاه کنونی خود برسیم.

اما اندکی پس از آنکه Bling به روزرسانی برای Bitcoin Blast ارائه داد که شعار تبلیغاتی جدیدی با عنوان “بیت کوین رایگان به دست آورید، بیت کوین را به طور رایگان نقد کنید” داشت و به گفته وان، تجربه بهتری از این بازی را بیان می‌کرد، گوگل این بازی را به دلیل اقدامات فریبکارانه حذف کرد.

سخنگوی گوگل پلی تاکنون در این خصوص اظهارنظری نکرده است.

اکنون تیم توسعه دهنده Bling نمی‌داند که به روزرسانی های آینده را چگونه انجام دهد. وان در این خصوص گفت که آنها هنوز نمی‌دانند چه چیزی باید تغییر کند.

وی گفت:

اگر ندانیم که گوگل چه چیزی درباره این بازی را فریبکارانه می‌داند، چگونه می‌توانیم دست از فریبکار بودن برداریم؟ ما تمامی جوانب بازی را می‌شناسیم اما گوگل شاید فقط یک دقیقه وقت صرف بررسی آن کرده باشد.

جعبه سیاه

طی چند ماه اخیر، رابطه گوگل با جامعه ارز دیجیتال بسیار پر تنش بوده است. این غول موتور جستجو، مالک و مدیر یوتیوب، کروم و سیستم عامل اندروید، محتوای مرتبط با ارزهای دیجیتال را در بلک لیست خود قرار داده است و اغلب این رویکرد را اتخاذ کرده است که اول اقدامات خود را انجام دهد و سپس به اصلاح اشتباهات خود بپردازد.

یکی از گزارشگران در تاریخ ۲۸ ژانویه، نسخه iOS بازی Bitcoin Blast را برای ۲۵ دقیقه بازی کرد و ۱۰۰۰ امتیاز وفاداری کسب کرد که حداقل مقدار امتیاز برای تبدیل به بیت کوین است. تبدیل امتیازها به بیت کوین موفقیت آمیز بود و حساب این گزارشگر در کوین بیس در تاریخ ۲۹ ژانویه، ۱۰۳ ساتوشی دریافت کرد.

اما Bling و این بازی شاید مجبور به ریست کردن خود باشند. وان گفت گوگل به تیم او اجازه نخواهد داد تا بدون ثبت و ارائه نسخه کاملا جدید تحت ID تازه و با حذف سوابق و نقد و بررسی کاربران، به اصلاح Bitcoin Blast بپردازند. وی افزود گوگل اولین درخواست این شرکت را رد کرده است.

گوگل در ادامه به Bling اعلام کرد که “تعلیق های بیشتر به هر نوعی می‌تواند منجر به حذف حساب توسعه دهنده و بازرسی و حذف احتمالی حساب های مرتبط با گوگل شما شود.”

وان گفت اگر چنین شرایطی رخ می‌داد، تمام زیرساخت های فنی Bling نظیر نسخه iOS این بازی که بر روی گوگل کلود (Google Cloud) میزبانی می‌شود را با مشکل مواجه می‌کرد.

وی گفت:

این موضوع برای ما تهدید بسیار جدی به حساب می‌آمد زیرا کسب و کار ما بر بستر گوگل اجرا می‌شود.

پس از آنکه خبر تعلیق این بازی به توییتر رسید، وان گفت که حساب توییتر توسعه دهنده گوگل پلی به وان گفت که درخواست او را مورد بررسی قرار می‌دهد و سرعت انجام مسائل این مورد را افزایش خواهد داد. اما وی هیچ تغییر چشمگیری در این خصوص مشاهده نکرده است و حتی مطمئن نیست که چیزی تغییر کرده باشد یا در آینده تغییر کند.

وان گفت:

به نظرم این همانند یک جعبه سیاه برای تمام توسعه دهندگان است، اما در خصوص برنامه های مرتبط با ارز دیجیتال بسیار حساس تر است.

وان گفت که این تعلیق، نشانه های سایر اقدامات اخیر گوگل علیه خدمات، محتواها و برنامه های مرتبط با ارزهای دیجیتال را به همراه دارد. اواخر سال گذشته، یوتیوب صدها ویدئوی مرتبط با ارزهای دیجیتال را حذف کرد و سپس اکثر آنها را برگرداند. مرورگر کروم نیز کیف پول متامسک را به دلیل مشکوک بودن به ماینینگ ارز دیجیتال به حالت تعلیق درآورده بود. این مورد نیز به حالت قبل برگشت.

وان خاطرنشان کرد که نسخه iOS این بازی هم چنان فعال است.

وی گفت:

به نظرم گوگل مخالف با شرکت های ارز دیجیتال است، زیرا به محض آنکه کلمه ارز دیجیتال یا بیت کوین را مشاهده کند، حساسیت های گوگل آغاز می‌شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا