پیشرفته مقالات

محبوبیت تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده در دوران کووید۱۹

همه گیری کووید۱۹ باعث اتخاذ راه‌حل‌های تجاری مبتنی بر بلاکچین و تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده (DLT) در اکوسیستم تجارت جهانی شده است.

از آنجایی که همه‌گیری کرونا همچنان مردم را از دفاتر کاری خود بیرون می‌راند، بسیاری از شرکت‌ها در سراسر دنیا تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) را برای کاهش تاثیرات این همه‌گیری و دایر ماندن به‌کار می‌گیرند.

امانوئل گان (Emmanuelle Ganne) یکی از تحلیل‌گران ارشد سازمان تجارت جهانی به کوین تلگراف گفت: «همه‌گیری فعلی، که تاثیر ویرانگری بر کسب و کارهای کوچک دارد، برای شتاب‌دهی به دیجیتال‌سازی تجارت یک فرصت است؛ مشخصا به نفع SME‌‌ها.» وی افزود: «DLT‌ها پتانسیل این را دارند که بسیاری از ناکارآمدی‌های مانع پیشرفت تجارت بین‌المللی را حذف کنند و قیمت‌های ترید که بیشتر بر روی شرکت‌های کوچک سنگینی می‌کند را بشکنند.»

دیپش پاتل (Deepesh Patel) سردبیر ترید فایننس گلوبال (Trade Finance Global) که یک کارگزاری مالی است، معتقد است: «یک اکوسیستم دیجیتالی بین‌المللی واقعی، ساده، به هم پیوسته و احتمالا متن باز خواهد بود.»

رفع شکاف مالی با تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده بلاک چین الگوریتم اجماع گواه اثبات کار قرارداد هوشمند

از آنجایی که اقتصاد جهانی همچنان در حال لرزش همه‌گیری است، واضح است که کسب‌وکار‌هایی که بیشترین تاثیر را می‌گیرند شرکت‌های کوچک و متوسط هستند. شرکت‌هایی که با شکاف اقتصاد تجارت روبرو هستند، کمبودی که بخاطر نبود سرمایه‌های لازم برای عملیات خود، جلوی آن‌ها را می‌گیرد.


بیشتر بخوانید : چگونه می‌توانیم در بحبوحه کرونا یک سرمایه‌گذار باشیم؟


مساله عمیق‌تر این است که قبل از همه‌گیری کووید-۱۹ پیش‌بینی برای شکاف اقتصاد تجارت ۱.۵ تریلیون دلار آمریکا بوده، عددی که اکنون پیش‌بینی می‌شود تا ۳ یا ۴ تریلیون نیز افزایش پیدا کند. گوران آلمگرن (Göran Almgren) مدیر عامل انیجیو (Enigio) یک شرکت ارائه راه‌حل‌های تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده است، به کوین تلگراف گفت:

دلیل شکاف بزرگ در تأمین مالی این است که برای تأمین مالی شرکت‌های متوسط ​​و کوچک ​​به ویژه در بازارهای در حال رشد، بسیار پرهزینه و پرریسک است

همه‌گیری شرایط را از این بدتر هم کرده است، چرا که بیشتر سرمایه‌گذاران به دلیل عدم قطعیت اقتصاد فعلی عقب کشیده‌اند. با این حال، به نظر می‌رسد که DLT به شدت این خطرها را تعدیل کرده است و این بخاطر ظرفیتش در کاهش کلاهبرداری و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی کسب‌‌وکارهاست.

وضعیت فعلی بکارگیری تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده

تحقیق اخیر ترید فایننس گلوبال (Trade Finance Global) و سازمان تجارت جهانی نشان می‌دهد که همه‌گیری نه‌ تنها باعث افزایش کلی بکارگیری تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده است، بلکه کلید پیاده‌سازی پلتفرم‌های DLT را نیز به‌ویژه در دنیای تجارت و امور مالی زده است


بیشتر بخوانید : آیا نسل سوم بلاک چین آینده DLT است؟


با اینکه افزایش طرفداران DLT پس از ظهور بلاک چین بیت کوین آغاز شد، در حقیقت ایده آن به قبل از زمان بلاک چین بر می‌گردد و بلاک چین فقط توسعه‌ اخیری است که در تکنولوژی آن رخ داده است. هسته DLT یک شبکه غیر متمرکز از کامپیوترهایی با پروتکل‌های توافقی مشترک است که اجازه ارتباط ساده بدون یک پدیده مرکزی را می‌دهد. DLT‌ ها دستیابی به ثبات، امنیت، پویایی و غیرمتمرکزسازی در شبکه‌های دیجیتالی را ممکن می‌کند.

گزینه‌های ترید مالی

ترید چیست - ترید کردن - معنی ترید - معنی تریدر - چگونه ترید کنیم - تریدر کیست - اموزش ترید کردن ارز دیجیتال - بهترین سایت برای ترید ارز دیجیتال - اموزش ترید در بایننس - دانلود کتاب 10 روش برتر ترید - معنی ترید - معامله چیست - ترید ارز دیجیتال - ترید بیت کوین - ترید انجین - ترید کریپتوکارنسی - چگونه مثل یک حرفه ای ترید کنیم - آموزش ترید بیت کوین

سرمایه‌گذاری بر تجارت سنتی و بومی به میزان قابل توجهی از شفافیت و بهینگی نیاز دارد. با توجه به فراگیری سازمان‌های مالی که از تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده برای بهینه‌سازی حسابداری خود استفاده می‌کنند، اینطور به نظر می‌رسد که صنعت ترید مالی بیشترین سود را خواهد برد. در اینجا به بررسی چند حالت برای انجام تریدهای مالی می‌پردازیم

کانتور

کانتور (Contour) یکی از بازیگران اصلی این بخش است و پلتفرمی که ارائه می‌دهد، اجازه ساخت، مبادله، صدور و تایید اوراق بهادار را می‌دهد. پلتفرم DLT کانتور به نام کوردا (Corda)، اجازه می‌دهد تا مشترکین بتوانند نودهای خود را در شبکه میزبانی کنند، برای اوراق بهادار با همکاری هم پیش‌نویس آماده‌ کنند و این اوراق را اصلاح و صادر کنند؛ همه این‌ها در یک جریان کاری کاملا پایان به پایان انجام می‌گیرد. این پلتفرم به نحوی طراحی شده است که امکان حل و تسویه اختلافات را به شکلی مستقل بوجود بیاورد و در عین حال امنیت اسناد را با روش‌هایی که با بانک‌ها سازگار است را فراهم کند.

بر خلاف یک دفتر کل عمومی توزیع شده، در کوردا اطلاعات تراکنش‌ها فقط با افرادی که در تراکنش نقشی دارند به اشتراک گذاشته می‌شود. این باعث درجه بالایی از حریم خصوصی است، چرا که اطلاعات فقط به اندازه‌ای که به آن نیاز است اشتراک‌گذاری می‌شود.

اسکوچین

اسکوچین (Skuchain) با بهره‌گیری از DLT تجارت مبتنی بر همکاری را بر بستر زنجیره تامین تجارت جهانی ممکن می‌کند. اسکوچین تهیه کننده EC3 یا تجارت مبتنی بر همکاری ابری قدرتمند (Empowered Collaborative Commerce Cloud) ، که یک پلتفرم بر پایه بلاک چین است برای صنعت اقتصاد تجارت راه حل‌های پایان به پایان ارائه می‌دهد. با EC3 مشترکین می‌توانند اسناد تجاری و سایر اطلاعات الکترونیکی را با اعضای دیگر اکوسیستم زنجیره تامین به اشتراک بگذارند و در عین حال کنترل و حریم خصوصی را از دست ندهند.

این پلتفرم از تعهد پرداخت دفتر توزیع (Distributed Ledger Payment Commitment) که یک استاندارد جهانی برای تعهدات پرداخت است بر یک شبکه بلاک چین است استفاده می‌کند. فریم ورک EC3 بر بستر هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) که یک بلاک چین متن باز با قابلیت همکاری با شبکه‌های دیگر است، بنا شده است.

ای ترید کانکت

در همکاری با فناوری‌های پینگ آن (Ping An Technology) که در شنزن چین واقع است، ای ترید کانکت (eTradeConnect) برای اقتصاد تجارت یک فریم ورک هایپر لجر بر پایه فابریک ساخته است. این شرکت که در هنگ کنگ واقع است، یک کنسرسیوم اقتصاد تجارت، با یک پلتفرم تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده است که راه‌حل‌های متنوع اقتصاد تجاری مانند چک‌های مالی کپی‌شده، بروزرسانی‌ وضعیت پرداخت، اقتصاد تجاری قبل از ارسال و ساخت فاکتور را ارائه می‌دهد.

تکنولوژی ای ترید کانکت فعلا در استرالیا و چین قابل دسترسی است و برنامه گسترش به یک پلتفرم تجارت DLT با قابلیت همکاری کامل را دارد. برخی از مشترکین آن بانک آسیای شرقی، بانک هنگ سنگ (Hang Seng) و بانک صنعت و تجارت چین هستند.

ایندیا ترید کانکت

ایندیا ترید کانکت (India Trade Connect) واقع در هند و با هدف شهرت بین‌المللی، یکی دیگر از شرکت‌های اقتصاد تاسیس‌شده، اقتصاد تجارت بر پایه DLT است که مجموعه جامعی از راهکارهای پایان به پایان تجارت و زنجیره عرضه را بر بستر بلاک چین ارائه می‌دهد.

ایندیا ترید کانکت بر یک پلتفرم با قابلیت همکاری بنا شده است که امکان دیجیتالی شدن اوراق بهادار، قبوض، تراکنش‌های مشتری به مشتری و کسب و کار به کسب و کار، گارانتی بانک و اسناد امور مالی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مشترکین این پلتفرم با استفاده از یک بانک اطلاعاتی ملی واحد و دیجیتالی‌شده، می‌توانند فرآیند شناخت مشتریان خود را آسان کنند.

کومگو

کومگو (Komgo) یک شبکه کاملا غیر متمرکز اقتصاد تجارت کالا، بنا شده بر زیرساخت بلاک چین کوروم (Quorum) است. کوروم یک سازمان راهکاری‌های بلاک چین ساخته‌شده بر پروتکل اتریوم است که قصد دارد بلاک چینی مجاز در مقیاس سازمانی ارائه دهد که کنترل حریم خصوصی در آن مناسب سازمان‌های مالی باشد.

یکی از ویژگی‌های اصلی که کومگو در پلتفرم تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده خود ارائه می‌دهد، به کاربران – و حتی افرادی که کاربر نیستند – امکان ارزیابی اصالت اسناد شبکه با مهر و موم کردن را می‌دهد.  پلتفرم همچنین راهکار KYC دارد که فرآیند شناسایی را در حین حفظ حریم خصوصی کاربران، استانداردسازی می‌کند. بعلاوه برای کاربران امکان ثبت اطلاعات و اسناد مبادلات دیجیتال بطور مستقیم به سازمان‌های امور مالی را فراهم می‌کند.

شبکه مارکو پولو

شبکه مارکو پولو (Marco Polo Network) یک پلتفرم تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده است که برای تسهیل راهکارهای سرمایه در گردش، مانند سرمایه قابل دریافت و تعهد پرداخت را به سازمان‌ها در اقتصاد تجارت ارائه می‌دهد. مارکو پولو که از پلتفرم DLT کوردا قدرت گرفته است، به کاربرانش امکاناتی مانند ذخیره کردن اطلاعات را بصورت امن و توزیع شده و دفترداری و مدیریت هویت را ارائه می‌دهد.

تا اینجا، شبکه مارکو پولو از حدود ۳۰ بانک و سازمان‌های دیگری چون مایکروسافت، مسترکارت و پوئل استار (Pole Star) تشکیل شده است. این یک پلتفرم با سیستم لگاسی و یک اپلیکیشن با رابط برنامه‌نویسی است که به بانک‌ها امکان ساده کردن ارتباطات بین مشتریان سازمانی را فراهم می‌کند و برای این کار از ادغام مشتریان سازمانی با برنامه‌ریزی منابع سازمانی استفاده می‌کند.

وی ترید

این کنسرسیوم واقع در اروپا اتوماسیون پرداخت‌ در شرایط از پیش توافق‌شده، تعهد پرداخت بانک و اسناد امور مالی را در یک شبکه بلاکچین بر پایه هایپرلجر (Hyperledger-based) ارائه می‌دهد. وی ترید (We.Trade) همچنین قصد دارد تا سرویس‌دهندگان بیمه و لوجستیک، شرایط اضافه برای پرداخت و پرداخت‌های چندگانه را در آینده اضافه کند.

پلتفرم وی ترید با شراکت با آی بی ام (IBM) ساخته شده است و اکنون سهامدارانی از همه جای دنیا از جمله کایکسا بنک (CaixaBank)، دویچه بنک (Deutsche Bank)، سی بی سی بلژیک (Belgium’ CBC) و یورو بنک (Eurobank) در یونان دارد.

ترید والتز

با برنامه ساخت شبکه DLT ‌ای که به تجارت بین‌المللی امنیت ارائه می‌دهد، پلتفرم ترید والتز (TradeWaltz) اکوسیستم تجارت بین‌المللی ارائه می‌دهد که اشتراک‌گذاری الکترونیکی اسناد را با اصالت تراکنش گارانتی شده را ممکن می‌کند. تا اینجا این پلتفرم توانسته مشترکینی چون سازمان میتسوبیشی و بانک‌ها و شرکت‌های بیمه ژاپنی دیگر را به خود جذب کند.

یو ای ای ترید کانکت

یو ای ای ترید کانکت (UAE Trade Connect) یک پروژه مجاز DLT است که قرار است در ماه دسامبر شروع به کار کند. تا اینجا نسخه‌های آزمایشی این پروژه بر پایه فابریک هایپرلجر (Hyperledger Fabric-based) توانسته ۸ بانک را به خود جذب کند که قرار است در زمان شروع به کار با آن همراه شوند. پلتفرم یو ای ای ترید کانکت راهکارهایی ارائه خواهد داد که به بانک‌ها اجازه می‌دهد مشکلات سند سازی جعلی را حل کنند.

این پلتفرم برنامه دارد تا اطلاعات فیزیکی را با استفاده از ترکیب ماشین لرنینگ و تکنولوژی‌های تشخیص توری نوشته دیجیتالی کند و در طی این فرآیند حریم خصوصی اطلاعات سری را نیز حفظ کند. بنابراین بانک‌های عضو این مجموعه می‌توانند اسناد تکراری یا جعلی در بلاک چین را شناسایی کنند.

پلتفرم بلاک چینی ترید مالی بانک مردم چین

این پروژه با تمرکز بر چین، نتیجه تجمیع چهار اپلیکیشن بلاک چین است که در اصل پلتفرم بلاک چین اقتصاد تجارت بی ایریا (Bay Area) را تشکیل می‌داد. با توافق مشارکت ۴۸ بانک، این پلتفرم شامل جمع‌آوری اطلاعات تجاری و ویژگی‌های بازتخفیف قبوض، امور مالیاتی و راهکارهای دریافت سرمایه سپرده‌ها می‌شود.

با وجود نمایندگانی چون بانک مردم چین و بانک عمران چین، این پلتفرم با یک مدل تجاری غیرانتفاعی کار می‌کند و این موضوع باعث تمرکز عمیق‌تر آن بر ارائه بهترین راهکارهای اقتصاد تجارت در بلاک چین می‌شود. همچنین این پلتفرم راهکارهای سپرده‌های قابل دریافت برای زنجیره تامین و اتوماسیون اسناد مالیاتی ارائه می‌دهد.

آینده وعده یک اکوسیستم تجاری بر پایه DLT کاملا دیجیتال را می‌دهد

اگر همه‌گیری کنونی باعث شتاب دیجیتال‌سازی شده است، پس چه چیزی جلوی یک اکوسیستم تجاری بین‌المللی کاملا دیجیتالی را می‌گیرد؟ با وجود شوق دست‌اندر کاران این صنعت، دیپش پاتل مدیر تحریریه در اقتصاد تجارت جهانی اشاره می‌کند که هنوز تنگناهایی در کار است:

وقتی پای انتشار راهکارهای DLT در صنعت وسط می‌آید، شرکت‌ها با کمبود شفافیت قانونی و فریم ورک‌های نظارتی روبرو هستند. بیشتر بانکها هنوز حمایت معناداری از مسئولین برای تسهیل تجارت در بستر دیجیتال ندیده‌اند.

گان اشاره می‌کند که دو چالش کلیدی سرعت دیجیتال‌سازی را کم می‌کند: اولی نبود استانداردهای جهانی برای مدل‌های اطلاعات و فرآیند‌ها است و دیگری کمبود شفافیت قانونی و فریم‌ ورک‌های نظارتی است.

بنابراین به نظر می‌رسد که اقتباس جامع تکنولوژی دفاتر کل توزیع شده به فشاری از طرف بخش خصوصی و دیالوگی جهانی بین تنظیم‌کنندگان اسناد دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا