تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال دوج کوین، تون کوین، استکس و فانتوم؛ ۶ فروردین ۱۴۰۳

علیرغم رشد شبانه روز اخیر بیت کوین، کندل هفتگی این ارز دیجیتال در حوالی ۶۷٬۲۰۰ دلار و با رنگ قرمز بسته شد. با این حال، صعود بیش از ۴٪ بیت کوین باعث شد تا بار دیگر آلت کوین‌ها در مدار صعودی قرار بگیرند و انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد.

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر فشار فروش صندوق GBTC گری اسکیل رو به کاهش است و با توجه به روند ورودی سرمایه به سایر ETFهای اسپات، می‌توان آن را نشانه‌ای خوب برای تداوم بازار صعودی بیت کوین و آلت کوین‌ها تلقی کرد. اما روند آلت کوین‌ها در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال دوج کوین، تون کوین، استکس و فانتوم را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

قیمت دوج کوین چند روز گذشته را بین ۰.۱۲ تا ۰.۱۹ دلار سپری کرده است. خریداران روز گذشته مقاومت ۰.۱۶ دلاری را در هم شکستند و حالا همه چیز برای حمله به مقاومت ۰.۱۹ دلاری مهیا شده است.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۱۵ دلار) دوج کوین شیب صعودی گرفته و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در محدوده مثبت قرار دارد؛ این نشان می‌دهد خریداران به دنبال گرفتن سکان هدایت بازار هستند. در صورتی که کندل روزانه بیت کوین بالاتر از ۰.۱۹ دلار بسته شود، این میم کوین می‌تواند به ترتیب تا ۰.۲۳ دلار و ۰.۳۰ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر، کاهش شدید قیمت دوج کوین پس از آزمایش مقاومت ۰.۱۹ دلاری فشار فروش بالای خرس‌ها (فروشندگان) در قیمت‌های بالاتر را نشان می‌دهد. این می‌تواند قیمت دوج کوین را به حمایت ۰.۱۲ دلاری کاهش دهد. در صورتی که خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۰.۱۲ دلار) بکشانند، روند صعودی به پایان خواهد رسید.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع:‌ TradingView
نمودار دوج کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع:‌ TradingView

تایم فریم ۴ ساعته دوج کوین نشان می‌دهد خریداران از فرصت کاهش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برای انباشت بیشتر این میم کوین استفاده کرده‌اند که حاکی از احساسات صعودی معامله‌گران است. در حال حاضر خریداران به دنبال آن‌اند تا قیمت را به مقاومت ۰.۱۹ دلاری برسانند. در این سطح احتمالا شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها (خریداران) خواهیم بود. اگر این مقاومت به سمت بالا شکسته شود، احتمال رالی دوج کوین بالاتر از ۰.۲۰ دلار افزایش می‌یابد.

در سمت دیگر اما بسته شدن کندلی پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای اولین نشانه تضعیف روند صعودی خواهد بود، اتفاقی که می‌تواند قیمت دوج کوین را تا حمایت ۰.۱۴ دلار افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال تون کوین

قیمت تون کوین دو روز پیش از مقاومت ۴.۶۰ دلاری عبور کرد که نشان‌دهنده شروع فاز بعدی روند صعودی است.

نمودار تون کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار تون کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک در کنار قرار گرفتن RSI در محدوده «اشباع خرید» حاکی از حاکم بودن خریداران بر بازار است. سایه‌های بلند روی کندل‌های ۲۳ و ۲۴ مارس (۴ و ۵ فروردین ۱۴۰۳)‌ نشان‌دهنده فروش معامله‌گران و سیو سود آنها بالاتر از ۵ دلار است. با این حال، اگر فشار خرید به همین قوت باقی بماند، می‌توان انتظار داشت قیمت تون کوین تا ۵.۶۴ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر ۴.۶۰ دلار بکشانند و در همین حوالی حفظ کنند، ممکن است روند صعودی متوقف شود. چنین سناریویی معامله‌گران کوتاه‌مدت را به فروش ترغیب خواهد کرد که می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۷۹ دلار) کاهش دهد.

نمودار تون کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع:‌ TradingView
نمودار تون کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع:‌ TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته شاهد دفاع تمام قد خرس‌ها از مقاومت ۵ دلاری هستیم، با این حال، نیمه پر لیوان این است که هنوز قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای نرسیده است. این نشان می‌دهد فعلا کفه ترازو به سمت خریداران است.

در صورت کاهش قیمت تون کوین، اولین حمایت در محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای قرار دارد. سقوط قیمت به زیر این حمایت نشان‌دهنده فروش و سیو سود معامله‌گران کوتاه‌مدت خواهد بود که می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای و سپس تا ۳.۵۰ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال استکس

خریداران در تاریخ ۲۰ مارس (۱ فروردین ۱۴۰۳) قیمت استکس را به بالای مقاومت ۳.۴۰ دلاری رساندند که نشان می‌دهد روند صعودی همچنان پابرجاست.

نمودار استکس تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار استکس تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

هر دو میانگین متحرک رسم شده در نمودار بالا در حال افزایش‌اند و شاخص RSI نیز در محدوده «اشباع خرید» قرار گرفته که همه از تداوم روند صعودی خبر می‌دهند. اگر خریداران بتوانند قیمت را همچنان بالاتر از ۳.۴۰ دلار نگه دارند، مومنتوم روند صعودی افزایش می‌یابد که می‌تواند قیمت استکس را به ۴.۲۹ دلار برساند.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر ۳.۴۰ دلار سقوط کند، می‌توان انتظار داشت ریزش تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۰۷ دلار) ادامه داشته باشد. بهبود دوباره قیمت می‌تواند استکس را بار دیگر به مدار صعودی خود برگرداند. با این حال، شکسته شدن میانگین متحرک مذکور می‌تواند قیمت را تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۲.۶۵ دلار) کاهش دهد.

نمودار استکس تایم فریم ۴ ساعته - منبع:‌ TradingView
نمودار استکس تایم فریم ۴ ساعته – منبع:‌ TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته شاهد خرید در کف گاوها در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای هستیم که نشان‌دهنده باقی‌ماندن احساسات صعودی در بازار است. در حال حاضر مقاومت کوچکی در حوالی ۳.۷۵ دلار وجود دارد اما اگر شکسته شود، مسیر برای صعود تا ۴ دلار باز خواهد شد.

در صورت تغییر روند، میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای بسیار اهمیت دارد. در صورتی که قیمت به زیر این میانگین متحرک سقوط کند، می‌توان انتظار داشت ریزش تا ۳.۲۲ دلار ادامه داشته باشد. شکسته شدن این حمایت می‌تواند فشار فروش را افزایش دهد و استکس را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای بکشاند.

تحلیل تکنیکال فانتوم

سایه بلند روی کندل روز ۲۲ مارس (۳ فروردین ۱۴۰۳)‌ از فروش و سیو سود معامله‌گران در حوالی ۱.۲۳ دلار خبر می‌دهد. این فروش در تاریخ ۲۳ مارس شدت گرفت و به نظر می‌رسد خرس‌ها به دنبال آن هستند تا قیمت را به زیر ۱.۰۲ دلار کاهش دهند.

نمودار فانتوم تایم فریم ۱ روزه - منبع:‌ TradingView
نمودار فانتوم تایم فریم ۱ روزه – منبع:‌ TradingView

در صورتی که خرس‌ها موفق شوند، قیمت فانتوم می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی (۰.۸۹ دلار) سقوط کند که سطح مهمی است و باید آن را زیرنظر گرفت. افزایش شدید قیمت از میانگین متحرک مذکور نشان‌دهنده خرید در کف خریداران خواهد بود که می‌تواند فانتوم را تا ۱.۲۳ دلار افزایش دهد. اگر مقاومت ۱.۲۳ دلاری شکسته شود، قیمت فانتوم می‌تواند تا ۱.۵۰ دلار و نهایتا ۲ دلار افزایش یابد.

سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پیش‌بینی صعودی را فاقد اعتبار خواهد کرد و می‌تواند قیمت را تا حمایت ۰.۷۲ دلاری کاهش دهد.

نمودار فانتوم تایم فریم ۴ ساعته - منبع:‌ TradingView
نمودار فانتوم تایم فریم ۴ ساعته – منبع:‌ TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای سقوط کرده است، با این حال، هنوز بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای است. در حال حاضر خریداران به دنبال آن‌اند تا قیمت فانتوم را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای بکشانند. در صورت موفقیت، قیمت فانتوم می‌تواند به ترتیب تا ۱.۱۲ دلار و ۱.۱۶ دلار صعود کند.

در سمت مقابل اما کاهش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ساده ۵۰ دوره‌ای می‌تواند روند را در کوتاه‌مدت نزولی کند. در این سناریو فانتوم می‌تواند تا حمایت ۰.۸۰ دلاری خود سقوط کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا