متوسط مقالات

سرنوشت تراکنش‌های جایگزین در شبکه اتریوم چه خواهد بود؟

یکی از سوالاتی که در خصوص تراکنش های شبکه اتریوم مطرح می‌شود این است که هنگامی که تراکنش دیگری جایگزین تراکنش کنار گذاشته‌شده (Dropped transaction) می‌شود چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به بررسی پارامتری به اسم نانس (nonce) در تراکنش‌های اتریوم بپردازیم.

در شبکه اتریوم نانس بیانگر شماره تراکنشی است که توسط یک آدرس ارسال شده است. نانس با عدد صفر شروع می‌شود و بدین ترتیب، اولین تراکنش‌ ارسالی یک آدرس همواره نانس به ارزش صفر دارد. با هر تراکنش، مقدار نانس یک واحد افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، اگر آدرسی دو تراکنش در شبکه اتریوم ارسال کرده باشد و در صدد ارسال تراکنش سوم باشد، تراکنش جدید نانس با مقدار ۲ دارد، زیرا مقدار نانس تراکنش اول صفر و نانس تراکنش بعد از آن برابر با یک است. بدین ترتیب می‌توان گفت که هیچ دو تراکنشی از یک آدرس دارای نانس یکسان نیستند زیرا مقدار عددی نانس با هر تراکنش موفق افزایش می‌یابد. زمانی که تراکنشی را با ترنزکشن دیگر جایگزین می‌کنیم، نانس جدید برای تراکنش تایید شده ثبت می‌شود و تراکنش قبلی وارد لجر اتریوم نخواهد شد.

تراکنش جایگزین در شبکه اتریوم

در صفحه جزییات تراکنش‌ها، نانس تراکنش موردنظر به صورت تصویر زیر نشان داده می‌شود:

اطلاعات یک تراکنش در شبکه اتریوم

هنگامی که تراکنشی جایگزین شده و کنار گذاشته می‌شود بدان معنا است که آن تراکنش دیگر توسط نودها به داخل بلاک چین اتریوم ارسال نمی‌شود. این تراکنش دیگر پردازش نمی‌شود و در نتیجه، در بلاک چین ثبت نمی‌شود و مقدار نانس آن نامعتبر درنظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب، اینطور به نظر می‌رسد که این تراکنش هرگز انجام نشده است. بدین ترتیب، ارزهای دیجیتال و کارمزد گس در تراکنش موردنظر از موجودی آدرس ارسال‌کننده کسر نمی‌شود.

از آنجایی که تراکنش کنارگذاشته شده و نانس آن در بلاک چین ارسال و ثبت نمی‌شود، تراکنش دیگری که توسط همان آدرس ایجاد شده و جایگزین تراکنش قبلی شده، می‌تواند مقدار نانس تراکنش کنار گذاشته ‌شده را از آن خود کند. بدین ترتیب، تراکنش دوم با در اختیار گرفتن نانس تراکنش کنار گذاشته‌شده، می‌تواند جایگزین آن شود. به همین دلیل وضعیت کنار گذاشته‌شده و جایگزین‌شده (Dropped & Replaced) را در خصوص تراکنش خود در شبکه اتریوم را مشاهده می‌کنید.

به عنوان مقایسه، تراکنش‌های تصویر زیر را مشاهده کنید. تراکنش سمت چپ یک تراکنش کنار گذاشته‌شده و تراکنش سمت راست یک تراکنش جایگزین شده است. به این نکته دقت کنید که هر دو تراکنش توسط یک آدرس در شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند و دارای مقدار نانس یکسانی هستند.

تراکنش جایگزین‌شده

نکات مهم دیگر:

  • در شبکه اتریوم مقدار نانس باید همواره به ترتیب باشد. ایجاد یک تراکنش با مقدار نانس ۹ پس از نانس ۲ باعث می‌شود که تراکنش موردنظر پردازش نشود و توسط شبکه کنار گذاشته شود. در مورد تراکنش جایگزین شده نیز این اتفاق خواهد افتاد.
  • اگر چندین تراکنش به صورت همزمان ارسال کنید، ابتدا تراکنش با کمترین مقدار نانس پردازش می‌شود و تا زمانی که تراکنش‌هایی با مقدار نانس کمتر پردازش نشوند، تراکنش‌هایی دارای نانس بیشتر پردازش نخواهند شد.
  • در شبکه اتریوم اگر چندین تراکنش از یک آدرس و با مقدار نانس یکسان وجود داشته باشند، معمولا تراکنشی با کارمزد بیشتر توسط ماینرها انتخاب می‌شود تا پردازش شود. تراکنش‌های دیگر که انتخاب نمی‌شوند به عنوان تراکنش کنار گذاشته‌شده در نظر گرفته می‌شوند و توسط تراکنش‌های انتخاب‌شده توسط ماینرها جایگزین می‌شوند.

سخن پایانی

به طور خلاصه می‌توان گفت هیچگونه ارز دیجیتال یا کارمزدی در خصوص تراکنش کنار گذاشته‌شده در شبکه اتریوم از موجودی آدرس کیف پول ارسال‌کننده کسر نمی‌شود. از آنجایی که تراکنش کنار گذاشته‌شده پردازش و ثبت نمی‌شود، نانس آن توسط تراکنش جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرد. موجودی آدرس کیف پول شما فقط باید توسط تراکنش جایگزین تغییر کند و نه تراکنش کنار گذاشته‌شده. در غیر این صورت، باید این موضوع را با ارائه‌دهنده سرویس کیف پول خود مطرح کنید.

منبع
info.etherscan

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا