آموزشیکیف پول

آموزش کنسل کردن تراکنش های تایید نشده اتریوم + ویدیو

کنسل کردن یا لغو کردن یک تراکنش تایید نشده (به دلیل پایین وارد کردن میزان کارمزد) در شبکه بلاک چین اتریوم همواره یکی از مشکلات کاربران است. در بیشتر مواقع، لغو کردن تراکنش و جایگزین کردن یک تراکنش اشتباه در شبکه اتریوم امکان‌پذیر نیست. اما گاهی مواقع راهی برای کنسل کردن و جایگزین کردن یک تراکنش در شبکه وجود دارد که در این مقاله به صورت تصویری آن را آموزش خواهیم داد.

گاهی اوقات به دلیل شلوغ بودن شبکه‌ی اتریوم و یا پایین در نظر گرفتن میزان کارمزد برای تراکنشتان، تراکنش‌های شما انجام نمی‌شود و شاید شما باید ساعت‌ها انتظار بکشید تا تراکنشتان تایید شود. کنسل کردن تراکنش‌های این‌چنینی در شرایط ضروری، بسیار کاربردی است. زیرا ممکن است در انتخاب میزان کارمزد خود اشتباه کرده باشید و یا همچنین ممکن است بخواهید تراکنشتان هر چه سریعتر انجام شود.

برای کنسل کردن تراکنش‌های اتر و توکن‌های بر بستر اتریوم می‌توانید این کار را از طریق برخی کیف پول‌ها انجام دهید. ما در این آموزش دو کیف پول متامسک و مای اتر والت که از جمله سایتهای معتبر در زمینه ساخت کیف پول، نقل و انتقال‌های اتر و توکن های بر بستر اتریوم و همچنین سایر خدمات مربوط به شبکه‌ی اتریوم هستند را انتخاب کرده‌ایم. 

اگر یک تراکنش در شبکه تایید شده و در یک بلاک قرار گرفته، هیچ راهی برای لغو و جایگزین کردن و یا بازگرداندن آن وجود ندارد. این آموزش تنها برای تراکنش‌های تایید نشده در شبکه اتریوم کاربرد دارد.
این مقاله در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

آموزش لغو کردن و جایگزین کردن تراکنش اتریوم در کیف پول Myetherwallet

در ویدیو زیر نحوه لغو و یا جایگزین کردن یک تراکنش تایید نشده در شبکه اتریوم با استفاده از کیف پول مای اتر ولت را مشاهده می‌کنید:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

آموزش کنسل کردن و جایگزین کردن تراکنش اتریوم در کیف پول متامسک

کیف پول متامسک یکی از محبوبترین کیف‌های شبکه اتریوم بوده که بیشتر برای کاربران علاقه‌مند به حوزه دیفای مناسب است. با استفاده از این کیف پول به راحتی می‌توان تراکنش‌های اشتباهی در شبکه اتریوم که کارمزد بسیاری پایینی برای آن‌ها تعیین شده را لغو و یا با تراکنشی با کارمزد بالاتر جایگزین کرد. در ویدیو زیر به صورت تصویری این فرآیند را آموزش داده‌ایم:

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

نکات ضروری

برای مشاهده وضعیت ترنزکشن خود در شبکه اتریوم، باید هش تراکنش یا TXID تراکنش خود را در سایت Etherscan وارد کرده و وضعیت آن را مشاهده کنید. در مورد کنسل کردن تراکنش‌‌های تایید نشده در شبکه اتریوم نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم. یک تراکنش ارسال شده توسط شما در شبکه اتریوم وضعیت‌های مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

  • Success : اگر جلو تراکنش خود این عبارت را می‌بینید، تراکنش شما تایید شده و در بلاک چین ثبت شده است و هیچ راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد.
  • Failed : اگر جلوی تراکنش خود کادر قرمز رنگی مشاهده می‌کنید یا Bad Instruction یا Out of gas نوشته شده، به این معنی است که تراکنش شما ناموفق بوده است. شما نیازی به لغو کردن و یا جایگزین کردن این تراکنش ندارید. بلکه می‌توانید تراکنش جدیدی را در شبکه ثبت کنید.
  • Reverted : اگر جلوی تراکنش خود این عبارت را مشاهده می‌کنید، احتمالا تراکنش شما به یک قرارداد هوشمند بوده و نیازی به انجام کاری ندارید. همانند گزینه قبل، شما می‌توانید تراکنش جدیدی را در شبکه ثبت کنید.
  • Transaction Not Found : این حالت زمانی نمایش داده می‌شود که اکسپلورری که از آن استفاده می‌کنید، هنوز تراکنش شما را از نودهای اتریوم دریافت نکرده است. البته ممکن است کیف پول شما اصلا تراکنش را روی شبکه ارسال نکرده باشد ( اگر در کیف پول مای اتر والت کارمزد تراکنش را بسیار پایین انتخاب کنید، کیف پول اصلا تراکنش را ارسال نمی‌کند). در چنین وضعیتی، حتما از چند اکسپلورر شبکه اتریوم استفاده کنید. Etherscan، Ethplorer و EthVM جزو اکسپلوررهای مشهور شبکه اتریوم است. اگر در هیچ یک از این‌ها تراکنش خود را پیدا نکردید، احتمالا تراکنش شما ارسال نشده است.
  • Pending : این حالت، وضعیت مورد نظر ماست. اگر تراکنش شما در این وضعیت قرار دارد، یا تراکم شبکه اتریوم بالاست و تعداد زیادی تراکنش به شبکه ارسال شده و شما به دلیل آنکه کارمزد پایین تری نسبت به دیگران زده‌اید، در صف تراکنش گیر افتاده‌اید. یا کارمزد تراکنش را آنقدر کم وارد کرده‌اید که هیچ ماینری حاضر به بررسی تراکنش شما نیست. در هر صورت، اگر تراکنشتان در این وضعیت است، با مشاهده این دو ویدیو، مشکل خود را برطرف خواهید کرد.

پرسش و پاسخ

در صورت ارسال تراکنش اشتباهی اتریوم (ارسال به آدرس و یا شبکه اشتباه)، آیا راهی برای بازگرداندن آن وجود دارد؟

در صورتی که تراکنش شما تایید شده باشد، راهی برای بازگرداندن آن وجود ندارد. اما اگر رمز ارز خود را به شبکه اشتباهی ارسال کرده اید، مقاله: چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را بازگردانیم؟ را مطالعه کنید

مدت زمان تایید تراکنش اتریوم به طور متوسط چقدر است؟

زمان تایید تراکنش به مقدار کارمزد تعیین شده توسط شما و شلوغی شبکه اتریوم بستگی دارد. اما در صورت وارد کردن میانگین کارمزد در شبکه، تراکنش کمتر از پنج دقیقه تایید خواهد شد.

آیا فرآیند لغو تراکنش اتریوم در کوینومی و دیگر کیف پول‌ها، مانند فرآیندی است که در ویدیو توضیح داده شد؟

برای لغو تراکنش و جایگزین کردن آن، شما به Nonce تراکنش خود نیاز دارید. با استفاده از هر کیف پولی که امکان اصلاح نانس تراکنش را به شما می‌دهد می‌توانید تراکنش خود را لغو و یا جایگزین کنید. اما کیف پول متامسک راحت‌ترین گزینه برای این کار است.

سخن پایانی

ما در این مقاله نحوه لغو و جایگزین کردن تراکنش های تایید نشده در شبکه اتریوم را آموزش دادیم. ما برای کنسل کردن تراکنش های تایید نشده در شبکه اتریوم، از دو کیف پول متامسک و مای اتر والت استفاده کردیم. اگر پس از مشاهده فایل‌ها، همچنان ترنزکشن شما تایید نشده، مشکل خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

52 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا