اخبار خارجی

دلیل کاهش قیمت ۷۰ درصدی متیک (MATIC) در کمتر از یک ساعت چه بود؟

اگر اخبار و تحلیل های عرصه ارزهای دیجیتال در توییتر را دنبال کنید احتمالا آشوبی که در آلتکوین ها و به ویژه شبکه متیک (MATIC) ایجاد شده است را متوجه شده اید. این آلتکوین محبوب که طی هفته های گذشته در فروم های آنلاین به طور مرتب در خصوص آن صبحت شده است، طی چند دقیقه ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داد و به سمت نابودی پیش رفت.

در واقع، یکی از معامله کنندگان به اسم Moon در توییتر خاطرنشان کرد دارندگان توکن MATIC  طی بیش از ۳۰ دقیقه، هر ثانیه ۱ درصد فقیرتر می‌شدند.

در حال حاضر قیمت توکن MATIC طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ درصد کاهش یافته و به ۰.۰۱۷ دلار رسیده است.

الکس کروگر (Alex Krüger) در توییتر نوشت: ارز دیجیتال. ابزار رویاها و کابوس ها. قیمت MATIC طی دو هفته شاهد رشد ۱۸۰ درصدی و سپس در یک ساعت شاهد سقوط ۷۰ درصدی بود.

نکته جالب این است که فقط مختص به دارندگان MATIC نبود و ریون کوین (RVN)، ورج (XVG)، انجین کوین (ENJ) و فتچ (FET) و بسیاری از ارزهای دیجیتال محبوب دیگر که طی دو هفته گذشته با افزایش قیمت مواجه بودند، ریزش شدیدی داشتند و طی ۲۴ ساعت گذشته کاهش قیمت ۱۰ درصد یا بیشتر را ثبت کردند درحالی که قیمت بیت کوین تنها ۲ درصد کاهش داشته است.

با این حال، توکن MATIC بدترین عملکرد را در بازار ارزهای دیجیتال داشت. Lowstrife در خصوص عمق این موضوع و شفاف سازی آن برای دنبال کنندگان خود در توییتر بیان کرد:

اگر بخواهیم این موضوع را به شرایط قابل درک تری تشبیه کنیم، همانند این است که فردی ۷۵۰,۰۰۰ بیت کوین را طی ۳۰ دقیقه از بین ببرد و قیمت آن را به ۲۵۰۰ دلار برساند.

در حال حاضر در فیدهای شبکه های اجتماعی افراد حاضر در بلاک چین و ارز دیجیتال مطلبی وجود ندارد اما گزارش هایی مبنی بر این موضوع وجود دارد که کانال جامعه MATIC در تلگرام محدود شده است و اعضا اجازه ارسال پیام ندارند.

چه اتفاقی برای MATIC افتاد؟

دقیقا مشخص نیست چه چیزی باعث این کاهش شدید قیمت بوده است. گفتنی است که این شرایط اغلب اوقات برای آلتکوین هایی با ارزش بازار اندک رخ می‌دهد، نه پروژه های نسبتا بزرگی نظیر MATIC.

با این وجود، چند نظریه در این خصوص وجود دارد.

یکی از این نظریه ها، سفارش های استاپ (Stop Orders) است. این نوع سفارشات در انجام معاملات توسط افرادی استفاده می‌شود که می‌خواهند از وضعیت معاملاتی خود محافظت کنند و این کار را با برنامه ریزی سفارش های خود و فروش دارایی در یک قیمت مشخص انجام می‌دهند. اگر سفارش های استاپ لاس (Stop Loss) زیادی صورت گیرد، یک سفارش فروش بزرگ می‌تواند این استاپ لاس ها را فعال کند و منجر به فروش بیشتر شود.

نظریه دیگر که توسط ساموئل گاسلینگ (Samuel Gosling) مشاهده و بیان شده است، ارسال میلیون ها دلار توکن MATIC از کیف پول های بنیاد شبکه MATIC به بایننس و سایر صرافی ها است. دلیل این امر می‌تواند نقدکردن توکن های MATIC توسط موسسان این پروژه باشد.

وی در توییتر نوشت:

متوجه شدم که بنیاد شبکه MATIC طی ۵۰ روز گذشته ۱,۴۹۵,۳۲۲,۷۱۵ توکن MATIC را که تقریبا ۱۵ درصد از موجودی آن و تقریبا به ارزش ۶۷,۳۱۴,۹۴۲ دلار است را به بایننس ارسال کرده است و هدف از این کار نیز احتمالا نقد کردن این توکن ها می‌باشد.

این موضوع اندکی پس از آن رخ داد که ویلی وو (Willy Woo) یکی از تحلیلگران قدیمی ارزهای دیجیتال بیان کرده بود که اکثر ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب نیستند زیرا دارای مشکل نقدینگی هستند.

تحلیل ویلی وو مبنی بر اینکه ۹۹.۵ درصد ارزهای دیجیتال نقدینگی ناکافی، واسطه های سرمایه گذاری مناسبی نیستند این موضوع را تایید خواهد کرد که انجام سفارش های استاپ لاس یا از بین رفتن مقدار زیادی آلتکوین مورد نظر باعث کاهش شدید ارزش بازار آن می‌شود.

وی در توییتر نوشت:

کوین مارکت کپ، ۴۹۷۸ کوین فهرست کرده است. کوین های پس از ۴۰ ارز دیجیتال برتر حتی ثبت نشده اند، یعنی آنکه ۴۹۳۸ کوین نقد نمی‌شوند. سرمایه گذاران در ورود و خروج به کوین، نقدینگی می‌خواهند. کوین های اندکی دارای نقدینگی کافی هستند تا آنها را سرمایه گذاری خوب در نظر بگیریم.

 

منبع
ethereumworldnews

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا