اخبار خارجی

پلتفرم dydx معاملات مارجین و آنی خود را تعطیل می‌کند

معاملات مارجین و آنی لایه یک پلتفرم dYdX در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۲۱ مصادف با ۱۰ آبان ۱۴۰۰، به حالت Close Only (حالتی که فقط می‌توان معاملات را پایان داد) در می‌آیند. به علاوه، وام‌های جدید در این پروتکل غیرفعال خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از وب‌سایت dydx، تیم توسعه این پلتفرم به تمام کاربران توصیه کرده است تا تمام قراردادهای باز خود را ببندند و قبل از موعد اعلام شده از تمام استخرهای وام‌دهی دارایی خود را برداشت کنند.

چرا dYdX پروتکل سولو را تعطیل می‌کند؟

تیم dYdX منحصرا بر ادامه دادن توسعه و ایجاد پروتکل دائمی (Perpetual) معطوف است. به علاوه، بیش از ۹۹٪حجم معاملات تمام محصولات dYdX در پروتکل دائمی است. متاسفانه، پروتکل سولو هم‌چنان به پهنای باند زیادی نیاز دارد تا تجربه کاربری مناسبی در اختیار کاربران قرار دهد. بدین ترتیب، dYdX پهنای باند کافی برای ادامه دادن فعالیت پروتکل سولو را در اختیار ندارد.

از آنجایی که از توسعه و ایجاد پروتکل سولو بیش از دو سال می‌گذرد، کیفیت این پروتکل به طور چشمگیری بهبود یافته است. ادامه دادن ارائه محصولات جانبی، کیفیت برند dYdX را کاهش می‌دهد و تمرکز اصلی این پلتفرم را که همان معاملات اوراق مشتقه است از بین می‌برد.

  • آیا پروتکل دائمی dYdX در لایه دوم تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد؟

خیر.

  • در موعد Close Only چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

در این تاریخ، دفتر سفارشات لایه اول dYdX متوقف می‌شود. این موضوع بدان معنا است که هیچ سفارش جدیدی ثبت نخواهد شد و معاملات متوقف می‌شوند.

به منظور بستن قراردادهای باز پس از تاریخ Close Only، کاربران باید بدهی خود به پروتکل سولو را بازپرداخت کنند.

  • چه اتفاقی برای استخرهای وام‌دهی می‌افتد؟

حالت Close Only بدان معنا است که هیچگونه وام‌دهی جدید در قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر نخواهد بود. کاربرانی که به استخرها، رمزارز ارائه داده بودند می‌توانند برداشت خود را انجام دهند. بر اساس عملکرد قراردادهای هوشمند، تمام کاربرانی که دارایی خود را در استخرها حفظ کنند، به مرور سود دریافت می‌کنند. به تمام کاربران توصیه می‌شود که قبل از تاریخ مورد نظر، از استخرها برداشت خود را انجام دهند.

  • لیکویید شدن چگونه ادامه می‌یابد؟

لیکویید شدن در پروتکل Solo در دسترس تمام کاربرانی که ربات لیکوییدکننده (Liquidator bot) اجرا می‌کنند قرار دارد. بنابراین، لیکویید شدن در پروتکل سولو ادامه می‌یابد. پس از تاریخ Close Only، ممکن است وام‌های کنونی در قیمت اوراکل توسط هر آدرسی بسته شود. در یک دوره ۲۸ روزه پس از تاریخ مقرر شده، طرح مشوق کارمزد برای لیکویید کردن هر پوزیشن به صورت خطی از ۰٪ تا ۵٪ افزایش می‌یابد.

منبع
dydx

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا