اخبار عمومیایردراپ

جزییات ایردراپ آیگن‌لیر (EigenLayer) منتشر شد

پروتکل EigenLayer، یک پروتکل ری‌استیکینگ (ReStaking)، با انتشار وایت پیپر خود اعلام کرد توکن بومی این پروژه (EIGEN) را در ماه می منتشر خواهد کرد و ایردراپ آن شامل افرادی خواهد بود که در این پلتفرم ری استیک کرده‌اند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، ایردراپ آیگن‌لیر شامل ۱۵٪ از عرضه کل توکن‌ها برای مشارکت‌کننده‌های اکوسیستم و ری‌استیک‌کننده‌هایی خواهد بود که در حال استفاده از این پلتفرم هستند.

طبق بیانیه‌ای، بنیاد غیرانتفاعی مستقل آیگن نهادی خواهد بود که توکن‌ها را توزیع می‌کند.

توکنومیک توکن آیگن

توکن آیگن (Eigen) در زمان راه‌اندازی مجموعا ۱.۶۷ میلیارد عرضه خواهد داشت. این بنیاد ۴۵٪ از توکن‌ها را به جامعه خود اختصاص داده است. از این مقدار، ۱۵٪ برای مشارکت‌کنندگان در کمپین‌های استیک (Stakedrop)، ۱۵٪ به طرح‌های آتی جامعه و ۱۵٪ به توسعه اکوسیستم اختصاص خواهد یافت.

علاوه بر این، ۲۹.۵٪ از توکن‌ها به سرمایه‌گذاران اختصاص داده شده است، در حالی که مشارکت‌کنندگان اولیه ۲۵.۵٪ دریافت خواهند کرد. سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان اولیه مشمول یک دوره قفل کلی سه‌ساله برای دریافت توکن‌های خود هستند. سال اول شامل یک قفل کامل و به دنبال آن آزادسازی تدریجی کل دارایی آنها با نرخ ۴٪ در ماه طی دو سال بعدی خواهد بود.

آیگن‌لیر پلتفرمی است که به کاربران این امکان را می‌دهد که اتر (ETH) را از توکن‌های مختلف لیکویید استیکینگ (Liquid-Staking) سپرده‌گذاری و ری‌استیک کنند و سپس این پلتفرم، سرمایه‌ها را به شبکه‌های شخص ثالث یا سرویس‌هایی که ولیدیشن (Validation) فعالی دارند، تخصیص می‌دهد. از زمان شروع به کار این پلتفرم در ژوئن سال گذشته، ۱۶ میلیارد دلار اتر روی آن استیک شده است.

این پروژه امروز یک وایت پیپر منتشر کرد که در آن ساختار توکن آیگن و نحوه قرار گرفتن آن در اکوسیستم آیگن‌لیر را توضیح داده است.

ایردراپ آیگن‌لیر

آیگن‌لیر از این ایردراپ به عنوان یک استیک‌دراپ یاد می‌کند، زیرا کاربران می‌توانند توکن‌های آیگن را برای ایمن کردن EigenDA و AVS‌های آینده استیک کنند و ۱۵٪ از عرضه توکن را به کسانی که در پلتفرم مشارکت می‌کنند تقسیم می‌کند. این توکن‌ها در چندین فصل توزیع خواهند شد.

در فصل اول، این بنیاد ۵٪ از عرضه توکن‌ها را بر اساس یک اسنپ‌شات (Snapshot) که در ۱۵ مارس ۲۰۲۴ (۲۵ اسفند ۱۴۰۲) گرفته شده است، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از این مقدار در فصل اول، ۹۰٪ از توکن‌ها در تاریخ ۱۰ می (۲۱ اردیبهشت) قابل مطالبه (یک بازه ۱۲۰ روزه) خواهند بود. ۱۰٪ نهایی نیز در فاز دوم فصل اول که یک ماه بعد برگزار می‌شود قابل مطالبه (Claim) خواهد بود.

محاسبه توزیع، به صورت خطی و بر اساس مقدار اتر استیک شده و مدت زمان استیکینگ و سایر عوامل مانند بازپرداخت بومی و سایر پاداش‌های اضافی است. در ابتدا، با شروع مطالبه‌ها، توکن‌ها غیرقابل انتقال می‌مانند تا زمان کافی برای غیرمتمرکزسازی و ایجاد اجماع جامعه درمورد کاربرد و حاکمیت این توکن فراهم شود. 

با این وجود، زمانی که توکن آیگن عرضه شد، کاربران می‌توانند آن را برای ایمن‌سازی لایه دسترسی داده (Data Availability)، به نام EigenDA، استیک کنند. این پروژه خاطرنشان کرد که سایر خدمات اعتبارسنجی فعال (AVSها) نیز احتمالا به زودی از این روند پیروی خواهند کرد.

۱۰٪ دیگر از عرضه‌ای که بین جامعه توزیع می‌شود برای فصل‌های آینده کنار گذاشته شده است. موارد واجد شرایط برای این بخش از ایردراپ هنوز مشخص نشده است.

نحوه دریافت ایردراپ آیگن لیر

کاربران واجد شرایط می‌توانند برای مشاهده تعداد توکن‌هایی که دریافت خواهند کرد به این لینک مراجعه کنند. لازم به ذکر است از آی پی کشورهای ایران، آمریکا و کانادا استفاده نشود. توصیه می‌شود از آی پی کشورهای اروپایی استفاده کنید. شنیده‌ها حاکی از آن است که توزیع این مرحله از ایردراپ نارضایتی بسیاری از کاربران ایرانی را به دنبال داشته است.

آیگن‌لیر و معرفی یک سیستم امنیتی جدید

در ارتباط با توکن ایگن، این پروژه یک سیستم امنیتی اقتصادکریپتویی جدید به نام فورکینگ اینترسابجکتیو (inter-subjective forking) معرفی می‌کند که قرار است نقش مکملی برای ری‌استیکینگ اتر ایفا کند.

این مکانیسم برای رسیدگی به خطاهای اینترسابجکتیو (رفتارهای مخربی که بلافاصله به صورت آنچین قابل شناسایی نیستند، مانند پنهان کردن داده در اوراکل‌های ساخته شده روی آیگن‌لیر) طراحی شده است.

این مکانیزم به طور جداگانه از طرح اصلی آیگن‌لیر برای جداسازی ری‌استیک‌کننده‌های اتریومی که رفتار آنچین آنها به طور عینی قابل شناسایی است، اجرا می‌شود. طبق گفته آیگن‌لیر، این کار نیاز به بار غیرضروری روی اعتبارسنج‌های اتریوم را برطرف می‌کند.

منبع
دبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا