اخبار خارجی

گزارش جدید: به‌روزرسانی EIP-1559 اتریوم، نمی‌تواند مشکل کارمزدهای بالا را حل کند!

بلاک‌هایی که ظرفیت آنها پر است، دلیل اصلی افزایش کارمزد گس اتریوم به رکورد جدید است.

در گزارش کوین متریکس (Coin Metrics) در خصوص کارمزد تراکنش‌های اتریوم خاطرنشان شده است که کارمزد این شبکه هم‌چنان در بالاترین سطح خود قرار دارد و حتی به‌روزرسانی شبکه نیز بعید است این مشکل را برطرف کند.

طبق گزارش گس اتریوم که توسط کوین متریکس منتشر شده است، افزایش قیمت خود اتر نیز منجر به افزایش کارمزد گس شده است. از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون، قیمت اتر ۱۲۵ درصد افزایش یافته و به قیمت کنونی رسیده است. هرچند در همین مدت، میانگین کارمزد گس ۵۳۲ درصد افزایش یافته است.

انواع مختلف تراکنش‌ها به مقادیر مختلف گس نیاز دارند. یک انتقال ساده توکن ERC-20 گس بسیار کمتری نسبت به اجرای قرارداد هوشمند پیچیده برای بازارساز خودکار استفاده می‌کند. هرچند خاطرنشان شده است که دیفای دلیل اصلی افزایش کارمزد گس نیست و صرفا افزایش تراکنش‌ها منجر به این موضوع شده است.

در این گزارش آمده است:

از ماه ژانویه ۲۰۲۰ تاکنون، مقدار گس استفاده شده برای هر تراکنش کاهش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که افزایش پیچیدگی تراکنش‌ها، دلیل افزایش کارمزد نیست.

در حال حاضر تراکنش‌های اتریوم به صورت مزایده‌ای انجام می‌شود، به طوری که کسانی که گس بیشتری پرداخت می‌کنند در اولویت ماینرها قرار می‌گیرند و تراکنش‌های آنها سریعتر از تراکنش‌هایی با گس کمتر تایید و پردازش می‌شود.

در این گزارش خاطرنشان شده است که سطح بالای کارمزد به دلیل آن است که تقریبا ۹۵ درصد بلاک‌ها دیگر ظرفیتی ندارند و این شرایط از اواسط سال ۲۰۲۰ و رشد چشمگیر دیفای به وجود آمده است. در ماه مارس ۲۰۲۱، ۹۷ الی ۹۸ درصد حجم بلاک های اتریوم پر بوده‌اند.

پر شدن بلاک اتریوم - کارمزد گس اتریوم
بلاک اتریوم با ظرفیت پر شده

در این گزارش بیان شده است که ماینرها باید مشخص کنند که هنگام ماینینگ بلاک‌های جدید، کدام تراکنش در این بلاک‌ها جای بگیرند و هر بلاک نیز به دلیل حجم بلاک، فقط می‌تواند تعداد محدودی تراکنش (به طور میانگین ۱۶۰ الی ۲۰۰ تراکنش) در خود جای دهد.

بنابراین ماینرها به اولویت بندی تراکنش‌ها بر اساس کارمزد گس می‌پردازند، زیرا از این تراکنش‌ها سود بیشتری کسب می‌کنند.

در پایان این گزارش آمده است که به‌روزرسانی به‌شدت موردانتظار EIP-1559 نیز بعید است که مشکل کارمزدهای زیاد را برطرف کند و فقط راهکارهای مقیاس‌پذیری یک راه‌حل بلندمدت به حساب می‌آیند. به‌روزرسانی EIP-1559 برای تغییر مکانیزم مزایده و سوزاندن مقداری از کارمزدها طراحی شده است.

کوین متریکس بیان کرده است که این به‌روزرسانی فقط به این موضوع کمک می‌کند که بتوانیم مقدار کارمزد را پیش‌بینی کنیم، زیرا دلیل اصلی کارمزد بالای شبکه، مشکل مقیاس‌پذیری است.

اگر اتریوم فقط بتواند چند صد تراکنش در هر بلاک پردازش کند، هم‌چنان با سطح بالای کارمزدها مواجه خواهیم بود، زیرا استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز در حال افزایش است. تا زمانی که رقابت شدیدی برای استفاده از حجم بلاک وجود دارد، مشکل کارمزد زیاد شبکه پابرجا خواهد ماند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا