اخبار خارجی

دولت السالوادور ۲۰۰ بیت کوین جدید خرید

السالوادور اولین کشور جهان است که بیت کوین را به عنوان وجه قانونی به رسمیت می‌شناسد. علیرغم مخالفت گروه‌های محلی، دولت باور دارد که تاثیر رمز ارزها بر اقتصاد و جامعه بسیار مثبت خواهد بود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، نایب بوکله (Nayib Bukele) رییس جمهور السالوادور روز دوشنبه اعلام کرد دولت این کشور ۲۰۰ بیت کوین خریداری کرده است. این خرید پیش از موعد ۷ سپتامبر برای قانونی شدن بیت کوین صورت گرفته است.

بوکله با اشاره به جدول زمان‌بندی ۷ سپتامبر برای اجرای کامل قوانین جدید بیت کوین گفت:

کارگزاران ما با نزدیک شدن موعد مقرر خریدهای بیشتری انجام خواهند داد.

توییت نایب بوکله درباره خرید ۲۰۰ بیت کوین

این خرید، تامین کننده بخشی از صندوق ۱۵۰ میلیون دلاری بیت کوین است که کنگره این کشور هفته گذشته به تصویب رسانده بود. این صندوق برای تسهیل تبدیل BTC به دلار آمریکا و برای پیشبرد قانون جدید استفاده خواهد شد. خرید انجام شده با توجه به قیمت بیت کوین حدود ۱۰.۳۶ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

توییت ۶ ساعت قبل نایب بوکله رییس جمهور السالوادور نشان می‌دهد که موجودی بیت کوین این کشور به ۴۰۰ BTC رسیده است.

در ماه ژوئن ۲۰۲۱ (خرداد ۱۴۰۰) السالوادور به اولین کشور جهان تبدیل شد که بیت کوین را به عنوان وجه قانونی به رسمیت می‌شناسد. اگرچه این تصمیم با تحسین جامعه بیت کوین همراه شد اما مخالفان این موضوع در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول هشدار دادند که این استراتژی به هیچ‌وجه ایده خوبی نیست. اخیرا نیز مخالفان داخلی این قانون در سراسر کشور اعتراضاتی را در مخالفت با این تصمیم برپا کرده‌اند.

همزمان با این اتفاقات، بانک آمریکا (Bank of America) به تازگی حداقل ۴ مزیت بالقوه پذیرش بیت کوین را برای السالوادور عنوان کرده است. این بانک در گزارش ماه جولای (تیر) خود اظهار داشت، تصویب قانون بیت کوین این مزیت‌ها را برای السالوادور در پی خواهد داشت:

حواله‌های مالی را تسهیل می‌کند، دیجیتالی شدن امور مالی را ترویج می‌دهد، انتخاب بیشتری را برای مصرف‌کننده فراهم می‌آورد و درهای کشور را به سوی سرمایه‌گذاران خارجی می‌گشاید.

قانون جدید بیت کوین به مردم السالوادور این امکان را می‌دهد که بیت کوین را به عنوان بخشی از یک استراتژی بلند مدت سرمایه‌گذاری، نگهداری کنند یا آن را با استفاده از ۲۰۰ دستگاه خودپرداز در سراسر کشور به پول نقد تبدیل کنند. این کشور همچنین در حال تهیه زیر ساخت‌هایی است که از کیف پول دولتی بیت کوین (Chivo wallet) پشتیبانی می‌کند. کیف پول چیوو دستگاه‌های خودپرداز مخصوص خود را خواهد داشت تا شهروندان بتوانند در ۲۴ ساعت از هر شبانه‌روز، بیت کوین را بدون پرداخت کارمزد به پول نقد تبدیل کنند.

توییت‌های نایب بوکله نشان می‌دهد که کیف پول چیوو هم‌اکنون در حال بررسی در فروشگاه‌های اپل، گوگل و هواوی است و به زودی در این برنامه‌ها در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

اقدام کشور السالوادور یکی از دلایل اصلی اوج گرفتن قیمت بیت کوین است. رمز ارز BTC با ۱۱.۷۲٪ افزایش در یک هفته اخیر به قیمت ۵۲.۶۳۹ دلار رسیده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا