رمزارز در ایران

سخنگوی صنعت برق : تعرفه برق رمز ارزها گران نیست!

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در نشست خبری با بیان اینکه طی سال جاری ۳ هزار و ۲۵۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شده است، گفت: تمام تعمیرات لازم نیروگاه‌ها را انجام دادیم تا در پیک مصرف با مشکل روبرو نشویم. این در حالی است که توانسته ایم با مدیریت مصرف، ۳ هزار و ۸۷۴ مگاوات صرفه جویی مصرف برق داشته باشیم که رکوردی تازه محسوب می‌شود.

وی افزود: ۲۰۰ هزار تفاهم نامه با مصرف کنندگان برق به منظور همکاری برای کاهش مصرف در ایام پیک منعقد کردیم که در نتیجه آن در پیک مصرف امسال شاهد هیچ گونه خاموشی برنامه ریزی شده نبودیم. به گفته این مقام مسئول، روند صادرات برق کشور مطابق تعهدات ایران با همسایگان در حال انجام است و در این حوزه شاهد ۱۲۰ درصد رشد صادرات بوده ایم.

سخنگوی صنعت برق با اعلام اینکه توانستیم از طریق مدیریت مصرف حدود ۵ هزار مگاوات صرفه جویی داشته باشیم توضیح داد: در صورتی که می‌خواستیم این میزان برق را تولید کنیم باید ۷ هزار میلیارد تومان هزینه می‌کردیم. این در حالی است که با پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان در قالب طرح‌های تشویقی به بخش صنعتی و کشاورزی در این حوزه صرفه جویی کردیم. بنابراین می‌توان گفت مزایای طرح تشویقی ۲۰ برابر سرمایه گذاری جدید است.

وی با بیان اینکه از ۲۹ میلیون مشترک خانگی در کشور ۲۴ میلیون مشترک زیر الگوی مشخص شده برق، مصرف کرده اند، اظهار داشت: ۵ میلیون مشترک دیگر با افزایش ۲۳ درصدی نرخ تعرفه روبرو بوده اند؛ البته در بین مشترکین کم مصرف ۸ میلیون مشترک مصرفی کمتر از مدت مشابه سال قبل داشتند.

این مقام مسئول از ورود ۳ هزار مگاوات ظرفیت تولید جدید برق در پیک مصرف سال ۹۹ خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی حدود ۵ هزار مگاوات باید از طریق مدیریت مصرف کاهش داشته باشیم. این در حالی است که رشد مصرف سالانه برق حدود ۵.۲ درصد است.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به خبرنگار مهر، درباره گران بودن تعرفه برق استخراج بیت کوین توضیح داد: هدف دولت حمایت از مزارع رمزارز است و نرخ متوسط صادراتی را برای آنها در نظر گرفته ایم و در ۸ ماه سال از تخفیف ۵۰ درصدی بهره می‌برند. این در حالی است که درخواست متقاضیان برق به توانیر حداقل ۳۲۰ مگاوات بوده است. بنابراین می‌توانیم بگوییم که هزینه برق برای تولید ارزرمزها با توجه به بخش تخفیفی حدود ۴ تا ۵ سنت است. بنابراین گران نیست و روند ما حمایتی است.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره پرداخت مطالبات تولید کنندگان برق نیز اظهار داشت: در سال قبل حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان به بخش تولید کنندگان و پیمانکاران پرداخت کرده ایم که از این میزان حدود ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان مربوط به تولید کنندگان است و تصمیم داریم برای سال آینده نیز در لایحه بودجه از ظرفیت تبصره ۵ استفاده کنیم.

منبع
خبرگزاری مهر

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا