اخبار بلاکچین

سرویس نام اتریوم، دامنه‌هایی مبتنی بر بلاکچین و سازگار با مرورگرهای وب را عرضه می‌کند

سرویس نام اتریوم (ENS) قرار است از یک پسوند آدرس به نام «box.» پشتیبانی کند که درست مانند دامنه‌های اینترنتی معمولی، می‌توان آن را در مرورگرهای وب، مسیریابی کرد. این اتفاق تأثیر بزرگی در پیشرفت بخش وب ۳ خواهد داشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش دبلاک، پسوند «box.» توسط پروژه‌ای به نام «My.Box» راه‌اندازی شده است و طبق گفته‌های نیک جانسون (Nick Johnson)، موسس و توسعه‌دهنده اصلی ENS، یک سرویس نام اینترنتی مبتنی بر بلاکچین خواهد بود که برای کاربران اتریوم عرضه و توسط پروتکل ENS فعال می‌شود. گفتنی است که My.Box به دامنه‌ها اجازه می‌دهد که هم برای خدمات مربوط به بخش ارزهای دیجیتال و هم برای خدمات اینترنتی مثل ایمیل‌ها استفاده شوند. جانسون در این باره گفته است:

ما خوشحالیم که box. به‌عنوان پیشگام پسوندهای مبتنی بر بلاکچین با امکان مسیریابی DNS، توسط ENS فعال می‌گردد. چنین فناوری‌هایی پل‌هایی بین وب ۲ و وب ۳ محسوب می‌شوند و برای افزایش پذیرش بخش غیرمتمرکز حیاتی هستند. راه‌اندازی box. روی ENS بخشی از یک هدف کلی یعنی تبدیل نام‌گذاری غیرمتمرکز به یک استاندارد ساده و کاربردی است.

ثبت و انتقال دامنه‌های دات باکس در بلاکچین اتریوم انجام می‌شود. مالکیت توکن‌های بی‌همتای مربوطه هم شامل DNS و هم شامل در نام‌های My.Box مبتنی بر ENS خواهد بود. پروژه My.Box هم قرار است در ماه سپتامبر (شهریور) فعال شود.

دامنه‌های box. چه ویژگی‌های به‌خصوصی دارند؟

ENS در حال حاضر سرویس نام اتریوم را برای کاربران این شبکه اجرا می‌کند تا جایگزینی ساده و قابل حفظ برای آدرس‌های طولانی و پیچیده اتریوم باشد. برخلاف دامنه eth. که با پروتکل نام‌گذاری پیش‌فرض اینترنت، یعنی DNS تعاملی ندارد، دامنه box. از طریق ENS در تمام مرورگرهای وب در دسترس قرار می‌گیرد. این مسئله نشان‌دهنده یکپارچگی مهم پروتکل‌های ENS و DNS در این پروژه است.

تیم توسعه‌دهنده My.Box اعلام کرده است که این پروژه می‌تواند از نام‌های اتریوم و نام‌های وب معمولی به طور هم‌زمان با توکنیزه کردن دامنه DNS (با هر ثبت‌نام و با داشتن یک همتای رمزنگاری‌شده) استفاده کند. جاش برندلی (Josh Brandley)، بنیان‌گذار My.Box اعلام کرده است:

ما سازوکار مشخصی برای توکنیزه کردن دامنه DNS داریم. این پروتکل علاوه بر تمام ویژگی‌های eth.، به کاربران خود اجازه می‌دهد (از طریق همان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز) رکوردها و اسناد DNS خود را هم تنظیم کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند از این پلتفرم برای وب‌سایت‌ها و ایمیل‌ها هم استفاده کنند. همچنین این سرویس، روی یک شبکه لایه ۲ اتریوم مستقر می‌شود و کارمزد بسیار کمی خواهد داشت.

با این حال، جانسون اعلام کرده که box. با چالش‌های خاصی در زمینه سانسور مواجه است. طبق گفته‌های او، برخلاف eth.، پلتفرم box. سطح مقاومت متفاوتی در برابر سانسور دارد. علاوه بر این، طبق سیاست‌های ICANN در زمینه پسوندها (TLD)، نام‌های box. باید از مقررات خاصی پیروی کنند و سوابق DNS ممکن است تحت شرایط خاص و نادری ضبط شوند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا