متوسط کریپتو پدیا

دامنه اتریوم ENS چیست؟ آموزش ساخت نام برای آدرس‌های کیف پول

اگر به جای آدرس‌های کیف پول که مجموعه‌ای از حروف و اعداد و غیرقابل حفظ کردن هستند، یک اسم دلخواه داشته باشیم، فعالیت در دنیای ارز دیجیتال راحت‌تر و جذاب‌تر می‌شود؛ همانطور که امروز برای دسترسی به وبسایت‌‌های مختلف به جای آدرس IP، از نام دامنه آن سایت استفاده می‌کنیم. سرویس انتخاب نام اتریوم (ENS) یک برنامه غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم است که بر بستر قراردادهای هوشمند ایجاد شده است. این برنامه به کاربران امکان می‌دهد تا نام دامنه را برای آدرس‌های کیف پول خود بخرند و بتوانند سرمایه‌های خود را به جای آدرس، مستقیما به اسم دامنه انتقال دهند. در این مقاله از میهن بلاکچین پس از پرداختن به این که ENS چیست و آشنایی با سرویس انتخاب نام اتریوم، راهنمای قدم به قدم برای ساخت دامنه اتریوم ارائه شده است.

این مقاله در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

سرویس انتخاب نام اتریوم ENS چیست؟

دامنه اتریوم ENS چیست؟

سرویس نام اتریوم (ENS) یک پروژه مبتنی بر اتریوم است که در ۴ می ۲۰۱۷ توسط الکس ون د ساند و نیک جانسون از بنیاد اتریوم راه‌اندازی شد. این پروژه به کاربران اجازه می‌دهد تا آدرس‌های عمومی طولانی اتریوم را به‌صورت نامی ساده و مبتنی بر متن نمایش دهند. این کار اشتراک‌گذاری، استفاده و به خاطر سپردن آدرس‌ها و سایر داده‌ها را آسان‌تر می‌کند. تبدیل اعداد قابل فهم توسط ماشین مانند 0xAb5801a7D398351b8bE11C439e05C5B3259aeC9B به جایگزین‌های قابل خواندن برای انسان مثل Mihanblockchain.eth، گام مهمی برای بهبود استفاده و پذیرش بلاک‌چین است. برای آشنایی کامل با این پروژه و توکن حاکمیتی ENS، مقاله زیر را بخوانید.

ENS تقریبا عملکرد مشابهی با Domain Name System (DNS) دارد، یک سیستم نامگذاری که مانند دفترچه تلفن اینترنت عمل می‌کند. DNS آدرس‌های IP که به سختی به خاطر سپرده می‌شوند را می‌گیرد و آن‌ها را به یک URL با کاربری آسان مانند https://mihanblockchain.com متصل می‌کند. در واقع ENS همان DNS بلاک‌چین اتریوم است.

ENS فقط به آدرس کیف پول‌ها محدود نمی‌شود بلکه می‌توان از آن برای نشان دادن شناسه‌های تراکنش‌ها، هش‌ها و متادیتا که همگی جزئی از دنیای ارزهای دیجیتال هستند، استفاده کرد. همچنین می‌توان از این نام‌ها به عنوان شناسه در آینده وب ۳ و متاورس استفاده کرد.

یک نام دامنه ENS از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) با استاندارد ERC-۷۲۱ برای نشان دادن یک آدرس منحصر به فرد استفاده می‌کند. شما می‌توانید با انتقال یا فروش توکن بی‌همتا به شخصی دیگر، یک دامنه را معامله کنید. آدرس‌ کیف‌پول‌ها و سایر اطلاعات به هر توکن ضمیمه شده‌است و این موارد توسط مالک دامنه قابل مدیریت است. همچنین مالک دامنه می‌تواند زیردامنه‌ها (Sub-Domain) را ایجاد کرده و سپس آن‌ها را فروخته یا اجاره دهد.

خرید دامنه اتریوم و شرکت در حراجی‌ها به چه صورت است؟

برای خرید یک نام دامنه اتریوم، می‌توانید موجود بودن آن را چک کرده و سپس آن را بصورت سالانه اجاره کنید، اما نام‌هایی که چندین متقاضی داشته و محبوب هستند در ابتدا به حراج گذاشته‌ شده و بالاترین قیمت پیشنهادی دامنه را برنده می‌شود. فرآیند مزایده بر اساس مزایده ویکری (Vickery) است و شامل سه مرحله هستند که عبارتند از:

 • بعضی از کاربران مزایده برای اسمی که کاربران دیگر در صدد خرید آن هستند، ایجاد کرده و قیمت اولیه تعیین می‌کنند. سپس فرصت ۳ روزه شروع می‌شود و سایر کاربران نیز می‌توانند پیشنهاد قیمت خود را برای آن اسم خاص ارائه دهند. در این مرحله، جزئیات پیشنهاد قیمت‌ها پنهان است و هیچکس نمی‌داند که رقم پیشنهادی سایرین چقدر است.
 • پس از آنکه مهلت سه روزه به پایان رسید، بازه زمانی دو روزه برای مشخص شدن پیشنهادات شروع می‌شود. در این دو روز، هرکسی که پیشنهاد قیمت داده است باید جزئیات پیشنهاد خود را مشخص کند، در غیر این صورت کل مزایده را از دست می‌دهد. اگر پیشنهاد شما برنده نشد، کل پولی که دادید منهای ۰.۵ درصد کارمزد به شما برمی‌گردد.
 • پس از این دوره دو روزه، برنده کسی است که بالاترین پیشنهاد قیمت را داده باشد اما وی باید فقط قیمت پیشنهادی نفر دوم را بپردازد. این رقم در قرارداد مشخص می‌شود و تا زمانی که برنده مزایده، کنترل اسم دامنه را در اختیار داشته باشد در قرارداد باقی می‌ماند. برنده باید تراکنش پایانی را ارسال کند تا مابه تفاوت مبلغ پرداخت شده و مبلغ برنده شده را دریافت کند و اسم ENS را تصاحب کند.

پس از پایان مزایده، نام مورد نظر پس از ثبت اصلی متعلق به برنده می‌باشد. هرچند پس از یکسال، برنده این حق انتخاب را دارد که اسم دامنه را آزاد کند و کل مبلغ واریز شده را دریافت کند. تمام اسامی ENS بلافاصله برای مزایده در دسترس نمی‌باشند، بلکه به صورت منظم طی ۸ هفته به مزایده گذاشته می‌شوند. این موضوع به دلیل آن است که طی این مدت، سیستم باید آماده شود و باگ ها باید پیدا و اصلاح شوند.

ENS چطور کار می‌کند؟

ساختار سرویس نام اتریوم دارای سه مولفه اصلی است که هر کدام دارای قرارداد هوشمند مربوط به خود هستند. این سه مولفه دفتر ثبت (Registry)، ثبت‌کننده‌ها (Registrars)‌ و تحلیل‌گرها (Resolvers) هستند که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام می‌دهیم.

دفتر ثبت (Registry)

یک قرارداد هوشمند واحد، دفتر ثبت ENS را اجرا و همه دامنه‌ها و زیر دامنه‌ها را ردیابی می‌کند. این سیستم به طور هدفمند ساده نگه‌ داشته‌شده‌است و تنها هدف آن پیوند دادن یک نام به تحلیل‌گری (resolver) است که برای آن پاسخگو است. همچنین سه داده مهم زیر را ذخیره می‌کند:

 • صاحب دامنه: یک حساب خارجی یا یک قرارداد هوشمند می‌تواند مالک دامنه باشد. مالک دامنه می‌تواند تحلیل‌گر و TTL دامنه را به روز کند، مالکیت دامنه را به آدرس دیگری منتقل کند و امتیاز زیر‌دامنه‌ها را به شخص دیگری دهد.
 • تحلیل‌گر نام‌های دامنه: فرآیند تبدیل نام‌ها به آدرس‌ها توسط تحلیلگرها انجام می‌شود. هر قراردادی که از دستورالعمل‌های لازم پیروی کند، می‌تواند به یک تحلیل‌گر تبدیل شود.
 • ENS Namehash: به خاطر محدودیت‌های بلاکچین و پیچیدگی‌های کار کردن با انواع کاراکترهای unicode و زبان‌های متفاوت،‌ سرویس نام اتریوم به جای کار کردن مستقیم با نام‌ها از هش ۲۵۶ بیتی آن‌ها استفاده می‌کند. این هش به خصوص که در این سرویس به کار گرفته شده است، Namehash نام دارد. این فرایند، فرایندی تکرارشونده است که می‌تواند هش منحصربه‌فردی از هر نام دامنه صحیحی تولید کند.
  خصوصیت ویژه این فرایند این است که می‌توان با شروع فرایند از namehash هر دامنه، namehash هر زیردامنه را بی‌نیاز از دانستن نام دامنه به دست آورد. این به ENS کمک می‌کند تا بدون سر و کله زدن با رشته‌ها (string) بتواند سیستم سلسله مراتبی را محقق کند. پیش از هش کردن، هر نام دامنه باید نرمال شود، این پروسه تحت فرایندی به نام UTS-46 صورت می‌گیرد که اطمینان حاصل می‌کند تا بین حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نخواهد بود و کاراکترهای اشتباه وارد نخواهد شد.

ثبت‌کننده‌ها (Registrars)‌

ثبت کننده ENS قرارداد هوشمندی است که یک نام دامنه را نگه می‌دارد و می‌تواند نام‌های زیر دامنه را بسته به قوانین به کاربران اعطا کند. تیم ENS از ۲ ثبت‌کننده برای نام‌های eth. استفاده می‌کرد:‌ ثبت‌کننده حراج Vickrey و ثبت‌کننده دائمی.

در ۴ می ۲۰۱۷، تیم ENS یک قرارداد هوشمند را منتشر کرد که در آن حراج Vickrey برای ثبت‌ نام‌های بیش از شش کاراکتر اجرا می‌شد. در ۴ می ۲۰۱۹، تیم ENS برای ثبت نام‌های بیش از شش کاراکتر، «ثبت‌کننده دائمی» را به جای ثبت‌کننده حراج معرفی کرد. ثبت دائمی به گونه‌ای طراحی شده‌است که به طور نامحدود و تا زمانی که قرارداد ثبت به دلیل نقص شدید جایگزین شود، اجرا می‌شود. نحوه صدور صورت‌حساب نام‌های eth. به‌صورت اجاره سالانه تغییر یافته‌است. بنابراین هر نام ۵ دلار در سال هزینه دارد.

همراه با ثبت‌کننده دائمی، ایده کنترل‌کننده Registrar ایجاد شد تا به صاحبان نام، امکان واگذاری مدیریت نام را بدهد. در نتیجه، نامی که توسط کنترل کننده Registrar ثبت می‌شود، می‌تواند تحلیل‌گر و سوابق نام را به عنوان بخشی از تراکنش ثبت، پیکربندی کند.

حراج دیگری به نام “حراج نام کوتاه” برای اسامی کوتاه با طول ۳ تا ۶ کاراکتر در سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز شد. تیم ENS از OpenSea، به عنوان پلتفرم حراج و روش حراج انگلیسی استفاده کرد. ارائه پیشنهاد در حراج انگلیسی برای عموم آزاد است و مناقصه‌گران می‌توانند پیشنهادهای متعددی ارائه دهند. بالاترین قیمت پیشنهادی، نام را دریافت می‌کند و تعداد سپرده‌ها، هزینه ثبت‌نام سال اول خواهد بود که تفاوت قابل توجهی با دوره حراج ویکری دارد. 

تحلیل‌گرها (Resolvers)

Resolvers در ساختار دامنه اتریوم

مسیر تبدیل نام به رکورد در تحلیل‌گر ذخیره می‌شود. تحلیلگرهای عمومی که توسط تیم ENS پیاده‌سازی شده‌اند، هشت دسته رکورد از پیش تعیین شده دارند، اما ENS می‌تواند هر رکوردی را ذخیره کند. در جدول فوق، ۸ نوع رکورد در تحلیلگرهای عمومی را مشاهده می‌کنید. فرایند رسیدن تطبیق نام به دامنه در ENS فرایندی دو مرحله‌ای است. در ابتدا از دفتر ثبت در خصوص تحلیل‌گر مرتبط سوال می‌شود، سپس از تحلیل‌گر در مورد آدرس (یا دیگر اطلاعات) سوال می‌شود.

هزینه ساخت یک دامنه اتریومی چقدر است؟

هزینه یک ENS تحت تاثیر دو پارامتر قرار می‌گیرد، هزینه‌های مربوط به حراج و هزینه‌های مربوط به تمدید. قیمت یک نام دامنه اتریومی در یک حراجی، به محبوبیت آن نام بستگی دارد. نام‌های شناخته‌شده مانند God، Car یا ETH قیمت‌های بالاتری دارند و کلمات کوتاه سه‌حرفی معمولا گران‌ترین دامنه‌ها هستند. می‌توانید نمونه‌هایی از مبالغ پرداخت شده برای نام‌های دامنه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

نمونه قیمت ENS

هنگامی که یک دامنه ENS خریداری کنید، باید هزینه تمدید سالانه آن را در قالب رمزارز اتر بپردازید. هزینه تمدید سالانه برای نام‌هایی با پنج کاراکتر یا بیشتر ۵ دلار، برای دامنه‌های ۴ کاراکتری ۱۶۰ دلار و برای نام‌های ۳ کاراکتری ۶۴۰ دلار است. کارمزدها با استفاده از نرخ مبادله‌ای که توسط اوراکل چین لینک ارائه می‌شود، به معادل اتریومی تبدیل و نمایش داده می‌شوند.

آموزش قدم به قدم ساخت ENS

در این مقاله راهنمای قدم به قدم در مورد نحوه ثبت اسم اتریوم (ETH) با اپلیکیشن رسمی ENS Manager ارائه شده است. برای این کار با کیف پولی که می‌خواهید آدرس آن را به نام تغییر دهید وارد مرورگر اتریوم شوید و مقداری اتر برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدها باید داشته باشید. با کیف پول‌هایی همچون متامسک،‌ تراست والت، کوین‌بیس والت و غیره می‌توانید این کار را انجام دهید که ما در این آموزش از کیف پول تراست والت استفاده کرده‌ایم.

مرحله ۱: رفتن به ENS Manager در کیف پول Trust Wallet.

ENS برنامه

پس از باز کردن کیف پول، به DApps رفته و با جستجوی Ethereum Name Service وارد آن شوید.

مرحله ۲: جستجوی نام مورد علاقه.

ENS جستجوی

به جستجوی نام مورد علاقه خود بپردازید که انتهای آن eth. است. اگر این نام قبلا توسط فرد دیگری ثبت شده است، شما صفحه‌ای را با اطلاعاتی در مورد سوابق ENS مشاهده خواهید کرد. اگر اسم مورد نظر شما برای ثبت پذیرفته شود، شما باید زمان ثبت اسمتان را انتخاب کنید.

مرحله ۳: دوره انتخاب.

ENS بازه زمانی

از  – و + برای انتخاب تعداد سال‌هایی که می‌خواهید اسم را اجاره کنید، استفاده نمایید که حداقل آن یک سال است. شما همیشه می‌توانید نام خود را در هر زمانی تمدید کنید.

مرحله ۴: فرایند ثبت را آغاز کنید.

ENS درخواست ثبت

وارد Request To Register شوید. کادری ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد که تراکنش را تایید کنید. گزینه send را بزنید.

مرحله ۵: منتظر باشید.

ENS

مرورگر خود را در خلال این فرآیند نبندید. ابتدا، تراکنش‌های شما باید تایید شوند. ممکن است کمتر از یک دقیقه این کار به طول بیانجامد.

مرحله ۶: ثبت را تمام کنید. 

ENS

زمانی که انجام شد، گزینه آبی کنار متنی که می‌گوید register را بزنید. کادر دیگری ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد که تراکنش دیگری را برای نهایی کردن ثبت تایید کنید. یک بار دیگر send را بزنید.

ENS

اگر به صفحه Manager برگردید، می‌توانید عبارت TX PENDING را ببینید. زمانی که تراکنش تایید شد، نام شما ثبت می‌شود اما هنوز هم کار شما به پایان نرسیده است. Manage Name را بزنید تا سوابق ENS خود را تنظیم کنید و آدرس قدیمی خود را به اسم ENS جدید خود مرتبط کنید.

ENS

مرحله ۷: یک Resolver تنظیم کنید 

ENS

یک Resolver برای اسم خود تنظیم کنید. بر روی Resolver کلیک کرده و گزینه Use Public Resolver را انتخاب کنید. گزینه Save را بزنید و تراکنش را برای ذخیره تغییرات تایید کنید.

مرحله ۸: آدرس قدیمی خود را متصل کنید 

ENS

در مرحله آخر، آدرس قدیمیتان را به اسم ENS جدیدتان متصل می‌کنید. Records را بزنید و آدرس خود را در فیلد مربوطه درج کنید. Save را بزنید و تراکنش دیگری را تایید کنید. دوباره می توانید TX PENDING را ببینید. زمانی که تراکنش تایید شد، شما می‌توانید شروع به دریافت کریپتو با اسم ENS جدید خود کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ENS چیست؟
  به کمک این سرویس کاربران می‌توانند یک نام چند کاراکتری دلخواه با پسوند eth. خریداری کنند و به جای آدرس طولانی کیف پولشان،‌ از این نام برای دریافت رمزارز استفاده کنند.
 • هزینه ساخت ENS چقدر است؟
  هزینه یک دامنه اتریومی شامل دو بخش است، یکی مربوط به هزینه حراج‌ها است و دیگری هزینه اجاره سالانه. مورد اول بسته نامی است که انتخاب می‌کنید و مورد دوم برای دامنه‌های ۳ کاراکتری ۶۴۰ دلار،‌ دامنه‌های ۴ کاراکتری ۱۶۰ دلار و دامنه‌های ۵ کاراکتری به بالا ۵ دلار در سال است.
 • آیا میتوان چند دامین اتریوم ثبت کرد؟
  بله هر شخصی می‌تواند چندین دامنه ثبت کند، اما در هربار فرآیند ثبت فقط ۱ دامنه را می‌توان ثبت کرد.

جمع‌بندی

اگر به جای آدرس‌هایی که دارای چندین حرف و عدد و غیرقابل حفظ کردن هستند،‌ از نام‌‌های چند کاراکتری و اسامی قابل درک استفاده شود، پذیرش و کاربرد بلاکچین و ارز دیجیتال می‌تواند چند برابر شود. این امکان با کمک سرویس ثبت‌نام اتریوم فراهم شده است و کاربران می‌توانند با خرید یک دامنه eth. آن را به آدرس خود متصل کنند. به این ترتیب به جای آدرس، با این نام می‌توانند رمزارز دریافت کنند. در این مقاله پس از پرداختن به این که ENS چیست، در مورد نحوه کار آن و مدل حراجی‌ دامنه‌ها توضیح دادیم. در ادامه آموزش ساخت یک نام دامنه اتریوم به صورت مرحله به مرحله ارائه شد.

آيا تا به حال از این نام‌‌ها استفاده کرده‌اید؟ تجربه خود را با کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید.

منبع
community.trustwalletcointelegraph

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا