اخبار اتریوم

رشد ۹ برابری تعداد کاربران اکوسیستم اتریوم طی ۴ سال: اتر در مسیر ۲۲٬۰۰۰ دلاری شدن قرار دارد

تعداد کاربران فعال روزانه در اکوسیستم اتریوم در طول ۴ سال گذشته ۹ برابر شده است و تحلیلگران می‌گویند این اتفاق می‌تواند به افزایش چشمگیر قیمت اتر منجر شود. در همین حال، تحلیلگران شرکت ون‌اک (VanEck) در تازه‌ترین پیش‌بینی خود مدعی شده‌اند قیمت اتریوم می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ از ۲۲٬۰۰۰ دلار عبور کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط شرکت بیت وایز (Bitwise)، تعداد کاربران فعال روزانه اکوسیستم اتریوم (بلاکچین اصلی و راهکارهای لایه ۲ آربیتروم و پالیگان) در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰، به طور متوسط بیش از ۲۵۰٬۰۰۰ نفر بوده که بیشترین آنها متعلق به لایه ۱ اتریوم بوده است.

با گذشت ۴ سال، در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۴ تعداد کاربران روزانه این اکوسیستم تقریبا ۹ برابر بیشتر شده و به حدود ۲.۲۵ میلیون نفر رسیده است. همزمان با این اتفاق، اکوسیستم لایه ۲ اتریوم نیز گسترده‌تر شده و شبکه‌های مختلفی از جمله آپتیمیزم، بیس و zkSync عرضه شده‌اند.

توییت بیت وایز
منبع: X

برخلاف سال ۲۰۲۰ که شبکه اصلی اتریوم تراکنش‌های بخش اعظم کاربران را پردازش می‌کرد،‌ حالا شبکه‌های لایه ۲ جای آن را گرفته‌اند. به عنوان مثال، در تاریخ ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) شبکه اصلی اتریوم تنها ۳۷۸٬۰۰۰ کاربر فعال داشته در حالی که تعداد کاربران پالیگان به ۱.۳ میلیون نفر رسیده و کاربران روزانه چهار راهکار لایه ۲ دیگر از حدود ۱.۵ میلیون نفر فراتر رفته است.

شبکه آپتیمیزم اواخر سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد اما شبکه‌های zkSync و بیس در سال ۲۰۲۳ فعالیت خود را آغاز کردند.

در حالی که این آمار برای خود شبکه اصلی اتریوم چندان عالی به نظر نمی‌رسند اما بخشی از نقشه راه این بلاکچین هستند. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیانگذار اتریوم پیش از این بر استفاده از راهکارهای لایه ۲ به عنوان ابزارهایی برای مقیاس‌پذیری اتریوم تاکید کرده بود و اخیرا نیز مدعی شده این راهکارها به مفهوم شاردینگ در طرح قدیمی اتریوم ۲ شباهت دارد و می‌تواند به رشد جوامع در اکوسیستم دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار کمک کند.

در واکنش به این آمار، شرکت بیت وایز می‌گوید:

با وجود ETFها یا بدون آنها، اکوسیستم اتریوم با سرعت در حال رشد است.

اتریوم در مسیر ۲۲٬۰۰۰ دلاری شدن

در حالی که آمار از افزایش تعداد کاربران روزانه اکوسیستم اتریوم حمایت می‌کنند، شرکت مدیریت دارایی ون‌اک پیش‌بینی کرده قیمت ارز دیجیتال اتر تا سال ۲۰۳۰ به اوج ۲۲٬۰۰۰ دلاری برسد.

بر اساس پست وبلاگی که روز گذشته منتشر شده است، متیو سیگل (Matthew Sigel)، مدیر بخش تحقیقات دارایی‌های دیجیتال ون‌اک و دو همکارش پیش‌بینی کرده‌اند با توجه به بالاتر بودن درآمد اتریوم به ازای هرکاربر از اکثر کسب‌وکارهای وب ۲ بالاتر و احتمال افزایش محبوبیت این پروژه در میان سرمایه‌گذاران سنتی و شرکت‌های تکنولوژی بزرگ به دلیل ETFها، احتمالا شاهد رشد چشمگیر قیمت این ارز دیجیتال خواهیم بود.

در این پست آمده است:

ما پیش‌بینی می‌کنیم ETFهای اسپات اتریوم در شرف تایید برای آغاز معاملات در بازارهای بورس آمریکا قرار گرفته‌اند. این اتفاق به مشاوران مالی و سرمایه‌گذاران نهادی کمک می‌کند تا این دارایی منحصر به فرد را در اختیار داشته باشند و از مزایای قیمت‌گذاری و نقدینگی ETFها بهره‌مند شوند.

تحلیلگران ون‌اک در این باره می‌گویند:

ما پیش‌بینی ۲۲٬۰۰۰ دلاری قیمت اتریوم را بر اساس برآورد ۶۶ میلیارد دلاری جریان‌های نقدی آزادی که توسط این پروژه ایجاد می‌شود و به توکن اتر تعلق می‌گیرد پیش‌بینی می‌کنیم.

به گفته رایان شان آدامز (Ryan Sean Adams)، علیرغم تعداد کاربران کمتر، بلاکچین اتریوم همچنان سه برابر بیشتر از مجموع شبکه‌های لایه ۲ و سولانا کارمزد ایجاد می‌کند که از آن به عنوان یک «معجزه مدرن» یاد می‌شود. علاوه بر این، راهکارهای لایه ۲ نیز برای نهایی‌سازی تراکنش‌ها در شبکه اصلی اتریوم و بهره‌مندی از امنیت این بلاکچین، کارمزدها را در قالب ارز دیجیتال اتر پرداخت می‌کنند.

توییت شان آدامز
منبع: X

در زمان نگارش این خبر، هر واحد اتریوم با قیمت ۳۸۴۷ دلار معامله می‌شود. بسیاری انتظار دارند آغاز فعالیت ETFهای اسپات اتریوم در نهایت قیمت این ارز دیجیتال را به اوج خود برساند. در سمت دیگر، برخی هشدار می‌دهند که احتمالا جریان ورودی به ETFهای اتریوم به طور قابل توجهی کمتر از ETFهای بیت کوین خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا