اخبار خارجی

اولین به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ در راه است

اولین هاردفورک اتریوم ۲.۰ ، یک آزمایش کلی قبل از معرفی تغییرات مهم‌تر خواهد بود. ویتالیک بوترین روز دوشنبه برنامه اولین هاردفورک بیکن چین اتریوم ۲.۰ به اسم HF1 را منتشر کرد.

این هاردفورک به توسعه‌دهندگان امکان خواهد داد تا چندین به‌روزرسانی مهم را برای بیکن چین معرفی کنند. این به‌روزرسانی‌ها به عنوان آزمایشی مفید برای تغییرات مهم‌تر آتی عمل خواهند کرد.

بزرگترین تغییر کاربردی، پشتیبانی از کلاینت‌های سبک (light client) است. کلاینت سبک، نودهایی هستند که به حداقل منابع نیاز دارند و قابل اجرا بر روی موبایل هستند. این تغییر، ایجاد کیف پول‌هایی با حداقل اعتماد را امکان‌پذیر می‌سازند که به جای وابستگی به ارائه‌دهندگان خدمات خارجی، خودشان می‌توانند بلاک چین را بررسی و تایید کنند.

هاردفورک اتریوم ۲.۰

پشتیبانی از کلاینت‌های سبک از طریق کمیته‌های همسان‌سازی (Sync committees) معرفی شده‌اند. این کمیته‌ها، گروهی از تاییدکنندگان هستند که به طور تصادفی انتخاب شده‌اند تا امضاهایی ویژه‌ای ایجاد کنند تا تعیین نسخه صحیح زنجیره را آسانتر کنند.

سایر بهبودها شامل اصلاحاتی برای قوانین انتخابی فورک است که طی آن، توسعه‌دهندگان چندین مورد پروتکل شناسایی کرده‌اند که در مقابل حملات سازماندهی مجدد (reorganization attack) آسیب‌پذیر هستند. این مسائل، نکات ریزی اند که نیازمند زمانبندی دقیق هستند، اما می‌توانند به عوامل مخرب امکان دهند تا با کنترل بخش کوچکی از تاییدکنندگان، از شبکه سوءاستفاده کنند. بوترین در این خصوص گفته است که این نقاط ضعف قبل از عرضه شناسایی شده بودند اما اصلاح آنها دیر شده بود.

از لحاظ تغییرات کاربردی، این هاردفورک در صدد اصلاح نحوه عملکرد اسلشینگ (slashing) و مکانیک‌های عدم فعالیت است. در حال حاضر، استیک‌کنندگان اتریوم ۲.۰ ممکن است به دلیل عدم فعالیت یا تلاش برای پشتیبانی از فورک نادرست، مقداری از سرمایه خود را از دست بدهند.

از دست دادن سرمایه به دلیل عدم فعالیت به عنوان بازدارنده‌ای برای استیکینگ خانگی در نظر گرفته میشد. اگرچه این سیستم طوری طراحی شده بود که بسیار انعطاف‌پذیر باشد، اما تیم توسعه‌دهندگان در حال اعمال تغییرات در این مکانیزم هستند تا شرایط برای استیک‌کنندگان با اینترنت ناپایدار، مساعدتر شود. برای درک بهتر این مشکل می‌توان گفت استیک‌کننده‌ای که ۱۰ قطعی، هر کدام ۶ دقیقه داشته باشد و مجموعا ۶۰ دقیقه از شبکه خارج شود، ۱۰ برابر کمتر از استیک‌کننده‌ای دریافت می‌کند که یک قطعی ممتد به مدت ۶۰ دقیقه داشته باشد.

این موضوع به تدریج از بین خواهد رفت و طی آن، اطمینان حاصل می‌شود که نودهای آفلاین تا زمانی که شبکه به حد ضروری امنیت برسد، سرمایه خود را از دست می‌دهند.

اگرچه بعضی از این تغییرات، سیستم را برای اشتباهات سهوی، انعطاف‌پذیرتر می‌کند، اما تیم توسعه‌دهندگان در حال تغییر بعضی از پارامترها هستند تا جریمه‌های مالی سنگین‌تر را برای عوامل مخرب معرفی کنند.

هنوز مشخص نیست که این هاردفورک چه زمانی اجرا خواهد شد، به طوری که توسعه و بررسی بیشتری برای بعضی از جزییات آن مورد نیاز است. در این بین، توسعه‌دهندگان اتریوم در صدد تغییر اسم HF1 و هاردفورک‌های آتی هستند. اسامی پیشنهادی شامل اسامی ستارگان، منظومه‌های مختلف، مناطق بازی رایانه‌ای World of Warcraft و اسامی ماه‌های سال و سایر موارد هستند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا