اخبار اتریوم

رکورد چشمگیر اتریوم؛ ۴.۴ میلیون اتر پس از آپدیت شاپلا در شبکه سپرده‌گذاری شده است

طبق آخرین داده‌ها، پس از آپدیت شاپلا ۴.۴ میلیون اتر در شبکه اتریوم سپرده‌گذاری شده و مجموعا تعداد اترهای استیک شده به رکورد ۲۲.٥۸ میلیون ETH رسیده است.

به گزارش کوین دسک، از زمانی که اتریوم آپدیت شاپلا را در ۱۲ آوریل (۲۳ فروردین) اجرا کرد، علاقه به استیکینگ اتریوم یا قفل کردن اتر در شبکه برای کسب سود افزایش یافته است.
داده‌های گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که از ۱۲ آوریل تاکنون بیش از ۴.۴ میلیون ETH در قرارداد استیکینگ واریز شده است که رقم کلی آن را به ۲۲.٥۸ میلیون رسانده است.


تحلیلگران بیت فینکس (Bitfinex) در گزارش هفتگی خود بیان داشتند افزایش تقاضا برای استیکینگ احتمالا از سوی هولدرهای بزرگ اتریوم است که ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را نقد نکنند و در عوض به دنبال درآمدزایی منفعلانه هستند.

این تحلیلگران افزودند:

پیش‌بینی می‌شود که این روند ادامه پیدا کند، به‌ویژه با توجه به اینکه انتظار می‌رود مکانیزم‌های ضدتورمی قیمت اتر را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

نمودار تعداد اترهای استیک شده در شبکه اتریوم.
نمودار تعداد اترهای استیک شده در شبکه اتریوم | منبع:‌ گلسنود

علیرغم زمان انتظار بیش از یک ماهه، تقاضا برای استیکینگ افزایش یافته است. همچنین طبق وب‌سایت wenmerge.com، از روز سه شنبه، آن دسته از هولدرهای اتریوم که به دنبال اعتبارسنجی در شبکه هستند باید ۳۶ روز منتظر بمانند.
گفتنی است،‌ در حال حاضر، بیش از ٥۰٬۰۰۰ اعتبارسنج در صف انتظار قرار دارند. در همین حال، سود سالانه استیکینگ (APY) اتریوم به ۴٪ الی ۵٪ می‌رسد.
اعتبارسنج‌ها افرادی هستند که وظیفه پردازش تراکنش‌ها و ذخیره داده‌ها در بلاکچین را بر عهده دارند و باید حداقل ۳۲ ETH را در شبکه واریز کنند. هولدرهای اتر به تثبیت موقعیت خود به عنوان اعتبارسنج شبکه اتریوم ادامه می‌دهند و با کسب سود سالانه ۴ الی ۵٪ از طریق استیکینگ به این کار تشویق می‌شوند.

آپدیت شاپلا ریسک استیکینگ را کاهش داده است

پس از فعال شدن زنجیره بیکن (Beacon Chain) اتریوم در دسامبر ۲۰۲۰، استیکینگ، به عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری غیرفعال، کاربران شبکه را به خود جذب کرد. اما به مدت سه سال، استیکرها (Stakers) نمی‌توانستند اترهای قفل‌شده خود را از شبکه آزاد کنند، امری که آنها را در معرض نوسانات قیمت اتریوم (ETH) قرار می‌داد.
اما آپدیت شاپلا به کاربران این امکان را داد تا کوین‌های خود را از شبکه آزاد کنند. تحلیلگران بیت فینکس خاطرنشان کردند که امکان برداشت سپرده‌های اتر به لطف آپدیت شاپلا، ریسک استیکینگ را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد.
قبل از این آپدیت، ممکن بود بسیاری به دلیل نگرانی از قفل شدن رمزارزهای خود برای مدت طولانی، از سپرده‌گذاری منصرف شده باشند.

قابل به ذکر است، افزایش تقاضا برای استیکینگ هنوز به یک روند صعودی پایدار برای قیمت اتریوم منجر نشده است. این ارز دیجیتال چهار روز پس از آپدیت شاپلا با ۱۱.٥٪ افزایش به قیمت ۲۱٤۰ دلار رسید، اما از آن زمان به بعد دچار کاهش شده و به قیمت ۱۸٥۰ دلار رسیده است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم | منبع: تریدینگ ویو

با توجه به روند صعودی اترهای سپرده‌گذاری شده، می‌توان انتظار داشت که در آینده و در شرایطی که عوامل خارجی بازار را تحت تاثیر قرار ندهد، قیمت اتر تحت تاثیر قرار بگیرد.

از آنجا که حدود ۱۲۰ میلیون اتر در گردش قرار دارد و اکنون ۲۲ میلیون آن (معادل بیش از ۱۸٪ عرضه در گردش) در این قرارداد قفل شده است، در صورت افزایش این روند، ETH های کمتری در بازار برای معامله وجود خواهد داشت که می‌تواند خود عاملی برای افزایش قیمت باشد. با این حال امکان برداشت اتر استیک شده اضافه شده است؛ برداشت‌ها در کنار توقف استیکینگ جدید نیز می‌توانند باعث ایجاد فشار فروش در بازار شود.

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا