اخبار اتریوماخبار بلاکچین

هاردفورک شانگهای در شبکه اتریوم با موفقیت اجرا شد

بامداد پنجشنبه ۲۴ فروردین، هارد فورک‌های شانگهای و کاپلا که به آپدیت شاپلا (Shapella) معروف شده است، در شبکه اصلی اتریوم انجام شد. به دنبال هاردفورک شانگهای، ولیدیتورهای اتریوم می‌توانند اترهایی که پیش از این در بیکن چین استیک کرده‌اند را برداشت کنند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به گزارش کوین تلگراف، هارد فورک شاپلا ساعت ۱۰:۲۷ شب به وقت UTC (۱:۵۷ بامداد به وقت تهران) ۱۲ آوریل در ارتفاع بلاک شماره ۱۹۴،۰۴۸ انجام شده است. بر اساس داده‌های beaconchai.in، در اولین ساعت پس از شاپلا، به دنبال ۴۳۳۳ درخواست برداشت، در مجموع ۱۲،۸۵۹ واحد اتریوم برداشت شده است.

تعداد برداشت‌ها، اترهای برداشت شده و تعداد ولیدیتورهایی که درخواست داده‌اند – منبع: beaconcha.in

در حال حاضر، حدود ۴۴٪ از ولیدیتورها یا به عبارتی ۲۴۸،۰۴۳ اعتبارسنج از ۵۵۹،۵۴۹ اعتبارسنج فعال می‌توانند برای برداشت جزئی و یا کامل درخواست دهند.

در حال حاضر، اکثر میزان اتر برداشتی بین ۲.۸ تا ۳.۲ واحد ETH است که می‌توان گفت ولیدیتورها بیشتر در حال برداشت پاداش استیکینگ خود هستند.

بر اساس داده‌های Rated Network Explorer، لحظاتی پیش از اجرایی شدن هارد فورک شاپلا، تنها ۳۹۹۶ ولیدیتور برای خروج از مجموعه اعتبارسنجان اتریوم و برداشت کامل دارایی درخواست داده‌اند.

شرکت نانسن نیز در گزارشی به تفکیک اتریوم قابل برداشت از طریق صرافی‌ها و یا پلتفرم‌های مختلف پرداخت که بر اساس آن، صرافی هوبی با ۳۰٪ در رده اول و پلتفرم غیرمتمرکز PieDAO با ۱۷.۷٪ در رتبه بعدی قرار دارد.

درخواست برداشت اترهای استیک شده
درخواست برداشت اترهای استیک شده؛ منبع: Nansen

بر اساس داده‌های نانسن، در کل ۷۹۴۸ ولیدیتور درخواست خروج کامل از مجموعه اعتبارسنجان اتریوم را داده‌اند به دنبال آن در مجموع ۲۸۴،۶۲۲ واحد اتر برداشت خواهد شد.

قیمت اتریوم همانطور که گلسنود پیش از این پیش‌بینی کرده بود، در ساعات ابتدایی پس از هارد فورک شاپلا تغییر چندانی نکرد و در حال حاضر در حوالی ۱۹۱۶ دلار معامله می‌شود.

روی کاغذ، هارد فورک شاپلا ۱۸.۱ میلیون واحد اتر استیک شده در بیکن چین (معادل بیش از ۳۴.۸ میلیارد دلار) را آزاد خواهد کرد. با این حال، طبق گفته بنیاد اتریوم، مکانیسم‌های مختلفی برای جلوگیری از ورود این حجم بالا از اتر به بازار به کار گرفته شده است.

گلسنود پیش از این در گزارشی پیش‌بینی کرده بود کمتر از ۱٪ از اترهای استیک شده در هفته نخست برداشت شوند. ۱۲،۸۵۹ واحد برداشت شده طی ساعت اول پس از هارد فورک شاپلا ۰.۰۷٪ از اترهای استیک شده در بیکن چین را تشکیل می‌دهد.

برداشت اترهای استیک شده با اجرایی شدن پروپوزال EIP-4895 که اترهای استیک شده را از بیکن چین به ماشین مجازی اتریوم (EVM) که به لایه اجرایی نیز معروف است منتقل می‌کند، امکان‌پذیر شده است.

هارد فورک شاپلا مهم‌ترین بروزرسانی پس از مرج است و شبکه اتریوم را یک گام به سمت بلاکچین مبتنی بر اثبات سهام کاملا کاربردی نزدیک‌تر می‌کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا